Kolejne 150 tys. zł Target otrzyma, pod warunkiem pomyślnej realizacji pierwszego etapu inwestycji.
Wzrośnie zysk i zatrudnienie
Jak to działa?
Typowe projekty, w których uczestniczy PFK to: sfinansowanie zupełnie nowego przedsięwzięcia, sfinansowanie rozwoju firmy, dofinansowanie firmy.
PFK obejmuje mniejszościowe udziały w spółce na określony czas (5-8 lat). Dzięki temu firma uzyskuje potrzebny kapitał i tzw. instrumenty dłużne (łącznie do 800 tys. zł). Wzrost kapitałów własnych pozwala firmie ubiegać się o dodatkowe fundusze - z kredytów bankowych, pożyczek, itd.
Oprócz dostępu do kapitału firma uzyskuje wiele innych korzyści, z których najważniejsze to: wzrost wiarygodności, wzmocnienie pozytywnego wizerunku, fachowa pomoc w zakresie zarządzania finansami, opracowaniu strategii marketingowej, organizacji pracy i systemu kontroli.
Fundusz nie ogranicza swojego zaangażowania do firm z wybranych branż. Głównym kryterium wyboru projektu, w który zostaną ulokowane środki PFK są perspektywy rozwoju firmy oraz wpływ projektu na sytuację społeczno-gospodarczą województwa podlaskiego.
Procedura przystąpienia PFK do spółki: wstępne przedstawienie projektu, opracowanie biznes planu, analiza projektu, przedstawienie umowy inwestycji, negocjacje warunków, przekazanie środków. Czas przygotowania inwestycji to 3-6 miesięcy.
- Do podjęcia współpracy z PFK skłoniła nas możliwość pozyskania środków na realizację zamierzeń bez utraty kontroli nad firmą. Dzięki nowemu wspólnikowi realizacja naszych planów zostanie znacznie przyspieszona - powiedział Tomasz Kaczyński, prezes Target Polska.
Docelowa oferta obejmować będzie łącznie 22 pozycje asortymentowe. Produkty będą wytwarzane w oparciu o opracowaną we własnym zakresie technologię i sprzedawane pod własną marką Silpac.
Realizacja założeń biznes planu pozwoli firmie zwielokrotnić poziom realizowanych przychodów oraz podwojenie liczby zatrudnienia w perspektywie 2 lat. Przewiduje się, że znaczna część produkcji będzie eksportowana.
Warto było zaryzykować
- Mimo stosunkowo wysokiego poziomu ryzyka zdecydowaliśmy się pomóc w finansowaniu projektu. Firma przedstawiła konkretny plan działania i potrafiła nas przekonać do jego realności - mówi Adam Kowalczuk, prezes zarządu Podlaskiego Funduszu Kapitałowego. - Dużym atutem projektu jest doświadczona i kompetentna kadra zarządzająca. Daje to gwarancję, że projekt będzie prawidłowo wdrożony.
Bez pomocy ze strony Funduszu firma nie mogłaby dokonać inwestycji i liczyć na dalszy rozwój.
- Realizacja naszego projektu wymagała znacznych środków, których firma nie byłaby w stanie zgromadzić w krótkim czasie. Pieniądze zainwestowane przez Podlaski Fundusz Kapitałowy przeznaczymy na zakup wyposażenia produkcyjnego oraz finansowanie tak zwanych środków obrotowych - wyjaśnił prezes Kaczyński.
Dla małych i średnich
Głównym zadaniem PFK jest umożliwienie rozwoju małym i średnim przedsiębiorstwom z województwa podlaskiego poprzez usunięcie jednej z podstawowych barier jaką jest brak solidnej bazy kapitałowej.
Fundusz działa od 1996 roku. Wśród firm, w które zainwestował są: Stekop, FBR Mazur i Jabłoński, Merinosoft, Bial-Meble.
Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o. (PFK) jest jednoosobową spółką Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Fundusz działa od 1995 roku
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?