MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta szkoła potrafi promować książki

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
W związku z rokiem Juliana Tuwima uczniowie wzięli udział w grze poświęconej poecie. Zespoły otrzymały instrukcję do wypełnienia z zadaniami oraz mapę z miejscami na terenie szkoły, które trzeba było odnaleźć.
W związku z rokiem Juliana Tuwima uczniowie wzięli udział w grze poświęconej poecie. Zespoły otrzymały instrukcję do wypełnienia z zadaniami oraz mapę z miejscami na terenie szkoły, które trzeba było odnaleźć.
Kiermasz taniej książki, spotkanie autorskie z Józefą Drozdowską, czy plebiscyt na najciekawszą lekturę. Tak czytelnictwo wśród młodzieży promowane jest w gimnazjum nr 2 w Augustowie.

Cieszymy się, że akcje promujące czytanie trafiają do młodzieży i przynoszą efekty - mówią Małgorzata Sawicka i Halina Świetlicka, nauczyciele-bibliotekarze z gimnazjum nr 2 w Augustowie.

Szkoła ta uczestniczy w naszej akcji Czytam, więc wiem. W ramach kampanii organizowanych jest wiele ciekawych przedsięwzięć z książką w tle.

- Od wielu lat akcentujemy, że październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. W tym roku chciałyśmy, żeby akcja była bardziej zauważona przez całą społeczność szkolną, a nie tylko przez czytelników. Umieściłyśmy wiadomości o święcie na tablicy informacyjnej, stronie internetowej biblioteki. Wykonałyśmy dekorację z logo święta w holu szkoły. W różnych miejscach szkoły pojawiły się kolorowe strzałki z napisem: Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki - wyliczają bibliotekarki.

Największym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się konkurs "Czyje to słowa". Na korytarzach zostało umieszczonych 100 balonów z cytatami. Uczniowie, którzy odgadli cytat mogli liczyć na cukierka. Szkolna biblioteka może też pochwalić się internetowym blogiem, który piszą Weronika Cekała i Sylwia Wawiórko.

Ciekawych akcji w tej augustowskiej szkole jest więcej.
To m.in. kiermasz taniej książki, akcja wymień książkę, spotkanie autorskie z Józefą Drozdowską - augustowską poetką, bibliotekarką, regionalistką, członkiem Związku Literatów Polskich. Poza tym młodzież poznała ulubione książki z dzieciństwa swoich nauczycieli i wzięła udział w plebiscycie na najciekawsza lekturę. Książki, na które głosowali uczniowie, a nie było ich jeszcze w szkolnej bibliotece, zostały już kupione przez Radę Rodziców.

- Za nasz sukces uważamy "Magiczny czar książek". To codzienna akcja głośnego czytania na jednej z przerw. Rozpoczęłyśmy książką "Święte blizny" Kathleen Duey, następny był "Wędrowiec" D. J. MacHale. Zdziwiło nas, że młodzież przychodzi i chętnie słucha czytanych tekstów i wypożycza te książki - dodają Małgorzata Sawicka i Halina Świetlicka.

Miło zaskoczył je uczeń klasy IIIc Damian Malinowski, który zgłosił się do czytania kolejnej pozycji "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka. Aktualnie młody lektor czyta "Sierocą dolę" Mariana Cichego.

Nasza akcja

Po raz drugi prowadzimy kampanię społeczną promującą czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Chcemy nią również wspierać szkoły w ich działaniach służących uatrakcyjnianiu zdobywania wiedzy przez uczniów. Robimy to przez prezentację najciekawszych akcji społecznych, prężnie działających kół naukowych czy szkolnych rankingów książek. Materiały (teksty i zdjęcia) można wysyłać na adres [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny