Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szturm na licea, zawodówki w odstawce

(az)
Gimnazjaliści w powiecie bielskim postawili na licea i technika, natomiast w odstawkę poszły szkoły zasadnicze. We wszystkich ogólniakach jest znacznie więcej chętnych niż miejsc, zawodówki zaś świecą pustkami. W ubiegły piątek zamknięte zostały listy zgłoszeń do szkół ponadgimnazjalnych.

Uczniowie w powiecie bielskim, podobnie jak w latach ubiegłych mogli wybierać po trzy szkoły. Wszyscy skorzystali z tej możliwości. Ilu wybierze konkretne szkoły, okaże się tak naprawdę, gdy dostarczą oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum.
Do Zespołu Szkół nr 3 w Bielsku Podlaskim wpłynęły 583 podania. To rekord! Na jedno miejsce w liceum przypada ponad czterech chętnych.
- Bardzo cieszymy się z tak dużego zainteresowania, ale liczba podań wcale nie znaczy, że tylu mamy chętnych - mówi wicedyrektor Bożena Kowalewicz. - Zdajemy sobie jednak sprawę, że w większości są to bowiem uczniowie, którzy wybrali liceum im. Kościuszki lub Taraszkiewicza. Do nas złożyli dokumenty na wszelki wypadek. Podobnie było w tamtym roku. Po dostarczeniu świadectw musieliśmy robić ponowną rekrutację.
To samo słyszymy w Zespole Szkół nr 1. - Trudno mówić, ilu kandydatów zostanie w naszej szkole - mówi Leszek Karbowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim. - Wiemy przecież, że uczniowie obstawiają po trzy szkoły. O rekrutację do liceum ogólnokształcącego i technikum dyrektor jest spokojny. Jest znacznie więcej chętnych niż miejsc, ale już w liceum profilowanym może być problem. Zaplanowano tu trzy klasy (90 miejsc), a zgłosiło się 51 chętnych. Podobnie wygląda sytuacja w szkole zasadniczej. Na 90 miejsc na razie są tylko 23 podania.
- Zaplanowaliśmy w sumie dziesięć klas pierwszych, boję się, że do zawodówki możemy nie wykonać naboru, a to grozi zwolnieniami nauczycieli - dodaje dyrektor Karbowski.
W Zespole Szkół nr 4 najwięcej uczniów zgłosiło się do klasy o specjalności zarządzanie informacją w liceum profilowanym - blisko 2,5 kandydata na jedno miejsce. - Będziemy prosić zarząd powiatu o jeszcze jeden oddział - mówi dyrektor Mikołaj Jalinik.
O utworzeniu dodatkowej klasy w technikum ekonomicznym myślą również w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce. Na jedno miejsce przypada tu prawie dwóch chętnych. - Zaplanowaliśmy w sumie siedem oddziałów, liczymy na pięć - ocenia szanse swojej szkoły dyrektor Jan Nosal. - Do technikum mamy już komplet, mniej chętnych jest do liceum. Może dlatego, że klasa sportowa w tej szkole dopiero rusza i nie wszyscy uczniowie o niej wiedzieli. Pustki mamy w zawodówce. Do dwóch klas zgłosiło się na razie tylko 9 osób.

Ilu chętnych przypada na jedno miejsce w szkole?

Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Reymonta w Bielsku Podlaskim
583 kandydatów 240 miejsc 2,4

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim
350 kandydatów 175 miejsc 2

Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim
262 kandydatów 140 miejsc 1,87

II Liceum Ogólnokształcące im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
246 kandydatów 150 miejsc 1,64

Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku
106 kandydatów 84 miejsc 1,26

Zespół Szkół Rolniczych im. ks. Krzysztofa Kluka w Rudce
240 kandydatów 238 miejsc 1

Zespół Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim
254 kandydatów 300 miejsc 0,84

Zespół Szkół nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim
99 kandydatów 175 miejsc 0,56

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny