Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szrotówek atakuje kasztanowce. Rusza akcja Ratujmy Kasztany 2011

Adrian Kuźmiuk
Szrotówek zaatakował kasztanowce. Liście brązowieją i opadają.
Szrotówek zaatakował kasztanowce. Liście brązowieją i opadają. Wojciech Wojtkielewicz
Zbieranie liści, wieszanie pułapek feromonowych, zakładanie specjalnych opasek do chwytania larw i budek dla ptaków żywiących się owadami - tak będzie wyglądać tegoroczna akcja Ratujmy Kasztany 2011. Szrotówek już atakuje liście kasztanowców.

Departament ochrony środowiska organizuje już po raz siódmy kampanię "Ratujmy Kasztany 2011".

- Akcja polega na systematycznym grabieniu i uprzątaniu opadających liści kasztanowców, wewnątrz których zimują osłonięte kokonem poczwarki groźnego szkodnika kasztanowców szrotówka kasztanowcowiaczka - mówi Andrzej Karolski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Szrotówek to motyl żerujący na liściach kasztanówców. Rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika dochodzi do 8 milimetrów. Poczwarki zimują w opadłych liściach. Wytrzymują temperatury dochodzące do -25 stopni Celsjusza. Dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia i składają jaja wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Przepoczwarzają się w gąsienice. Na jednym liściu może być ich nawet 700. Opanowane liście brązowieją, a następnie opadają.

- Nasze przedsięwzięcie polega nie tylko na eliminacji szkodników, ale i podnoszeniu świadomości proekologicznej społeczeństwa - mówi Andrzej Karolski. - Prawdopodobnie gdyby nie zbieranie i niszczenie opadłych liści kasztanowca stan naszych drzew byłby dużo gorszy.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Białegostoku. W poprzednich latach w zbiórkę liści kasztanowców zaangażowało się wiele przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, zespołów szkół zawodowych oraz osoby prywatne.

Miasto szuka nowych metod walki ze szrotówkiem

Na potrzeby tegorocznej kampanii "Ratujmy Kasztany 2011" departament ochrony środowiska przygotował 2 tysiące sztuk papierowych trójwarstwowych worków i rękawic ochronnych.

Walka ze szrotówkiem to nie tylko zbieranie liści, ale również wieszanie pułapek feromonowych i zakładanie specjalnych opasek do chwytania larw przed okresem zimowym. Departament wiesza też budki dla ptaków żywiących się owadami, w tym również larwami szrotówka. Są to m.in. sikora modra, sikora bogatka i sikora uboga.

- Mimo podejmowanych starań i stosowaniu wielu metod nie udaje nam się ograniczyć populacji tego szkodnika - mówi Andrzej Karolski. - Dlatego w przyszłym roku planujemy wprowadzenie innowacyjnych metod.

Kilkadziesiąt drzew zostanie poddanych kuracji według nowatorskiej metody.

W tym roku departament przeprowadzi akcję między 19 września a 23 października.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny