Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2015. Psy boją się fajerwerków. Jest sylwestrowe pogotowie dla naszych pupili

Redakcja
Psy zazwyczaj boją się fajerwerków odpalanych w sylwestra
Psy zazwyczaj boją się fajerwerków odpalanych w sylwestra
Ostatnia noc w roku bywa uciążliwa dla zwierząt. Pod dyżurnym numerem telefonu można zostawić informację o znalezionym lub zgubionym psie.

Co roku z powodu wybuchów petard i fajerwerków wiele naszych zwierzaków zostaje zagubionych. Wystraszone, nie potrafią znaleźć drogi do domu. Bywa że wpadają pod samochody. By uniknąć takich sytuacji do 3 stycznia pod nr tel. pogotowia sylwestrowego 515 36 8 0 90 można zostawić wiadomość o znalezionym lub zagubionym zwierzaku.

Czytaj też: Wybuch w Świnoujściu. Eksplodował stragan z fajerwerkami

- Zgłoszenia ze zdjęciami przyjmujemy na Facebooku lub na nasz adres e-mail: [email protected]. Będziemy łącznikiem pomiędzy tymi, którzy znaleźli, a tymi co zgubili - mówi Anna Jaroszewicz, prezes białostockiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Radzi, by nie zostawiać na ulicy zagubionego zwierzaka. Należy zabrać go do domu, zrobić mu zdjęcie i wysłać na maila TOZ lub na Facebooka. Właściciele, którzy zgubią czworonoga również mogą to zgłosić wysyłając zdęcie z opisem, imieniem, okolicznościami i miejscem zaginięcia (plus kontakt do siebie).

Oczywiście najlepiej w ogóle nie dopuścić do takich sytuacji. O psie w sylwestrową noc warto pomyśleć dużo wcześniej.

- Na ostatni spacer z psem należy wyjść najpóźniej ok. godz. 21, przed fajerwerkową kulminacją - radzi Robert Andraka ze stowarzyszenia Happy Dog. - W domu należy zamknąć okna i zachowywać się naturalnie, bo zwierzak zorientuje się, że dzieje się coś nadzwyczajnego. Nie polecam zamykania w łazience, ani serwowania środków uspokajających. To tylko otumania psa, ale go nie uspokaja.

Kiedy jednak nasz pupil zerwie się ze smyczy i ucieknie, należy niezwłoczne rozpocząć poszukiwania. Tu pomocne są różnego rodzaju portale internetowe. Zwierzaki często trafiają do schroniska, tam również należy ich szukać.

- W ostatnich latach ludzie znacznie lepiej dbają o swoje zwierzęta. W tym roku 1 stycznia trafił do nas jeden zagubiony piesek - przyznaje Waldemar Okulus, kierownik schroniska w Białymstoku.

Pomocne może być także doczepienie do obroży psa adresu i nr kontaktowego do właściciela. Specjaliści polecają także czipowanie pupili i wprowadzenie ich danych do europejskiej bazy safe.animal.eu. Dzięki temu jest szansa, że zagubiony pies szybciej wróci do swojego domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny