Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Przemienienia Pańskiego. Tysiące pielgrzymów przybyło na Świętą Górę Grabarkę (zdjęcia)

Janusz Bakunowicz
Święto Przemienienia Pańskiego to również święto płodów rolnych, które zostały poświęcone przy cerkwi
Święto Przemienienia Pańskiego to również święto płodów rolnych, które zostały poświęcone przy cerkwi
Tysiące pielgrzymów przybyło na Świętą Górę Grabarkę, by dziękować Bogu za zdrowie, życie, by prosić o pomoc. By szukać wyciszenia, zadumać się nad istotą ziemskiego istnienia.

[galeria_glowna]
Pielgrzymi na Świętą Górę Grabarkę przybywają tu od stuleci. A wszystko zaczęło się 1710 roku, kiedy w okolicy swoje żniwo zbierała epidemia cholery. Jednemu z mieszkańców okolicznych wsi przyśniło się, że choroby uniknie ten, kto schronienia będzie szukał na okolicznej górze. Tak też się stało. Od tego czasu miejsce to uważa się za cudowne, a woda z miejscowego źródełka ma mieć właściwości lecznicze. Święta Góra Grabarka stała się miejscem, do którego podążają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i całego świata, nie tylko prawosławni, ale i przedstawiciele innych wyznań.

W tym roku podczas święta Przemienienia Pańskiego z metropolitą Sawą spotkał się Chryzostom II, arcybiskup Cypru i Nowej Justyniany. Podczas święta Chryzostom II wspomniał o sytuacji, jaka obecnie panuje na wyspie. A według arcybiskupa nie przedstawia się ona w barwach napawających optymizmem. Cypr dotknięty jest konfliktem politycznym spowodowanym podziałem wyspy na strefy zamieszkane przez ludność grecką oraz turecką. Cypr do 1878 należał do imperium tureckiego, następnie brytyjskiego, a w 1925 otrzymał status kolonii.

Antagonizmy pomiędzy społecznościami zamieszkującymi wyspę nasiliły się po II wojnie światowej. 1960 wyspa uzyskała niepodległość, powstała wówczas konstytucja wprowadziła model podziału władzy według klucza narodowościowego. W 1974 zamach stanu przeprowadzony przez Cypryjską Organizację Wyzwolenia Narodowego, a popierany przez grecki rząd czarnych pułkowników, wywołał zbrojną interwencję Turcji w obronie praw jej mniejszości.

- Od 1974 roku upłynęło już 35 lat - mówił Chryzostom II. - Turcja, jako sąsiadujący z nami kraj, który zawsze zabiegała o Cypr ze względu na jego położenie geograficzne zaatakował nas i zajął 37 proc. naszego kraju. Ponadto wysiedlił całe prawowite prawosławne zaludnienie z tych terenów kolonizując na muzułmanów, tym samym przyczyniając się do zmian demograficznych na naszej wyspie. Do dnia dzisiejszego ponad 500 naszych świątyń na okupowanych ziemiach nadal milczy. Niektóre z nich zostały zniszczone. Inne zamienione na muzułmańskie meczety, na magazyny, na obory dla zwierząt, a jeszcze inne niszczeją wraz z upływem czasu.

Arcybiskup podkreślił, iż Cypr jest pierwszym krajem europejskim, który przyjął chrześcijaństwo. Mimo to dowody jego chrześcijaństwa, świątynie, monastery, ikony, epigrafy są bardzo często niszczone.

- Nawet sam grób św. Apostoła Barnaby, założyciela i patrona naszego kościoła jest bezczeszczony - dodaje Chryzostom II. - To samo dzieje się z jego monasterem. Podobne systematyczne działania prowadzone są nad niszczeniem dowodów liczącego ponad trzy tysiące lat hellenizmu naszej wyspy. W zjednoczonej Europie mieszkańcy wszystkich jej krajów mają prawo do wolnego poruszania się, zasiedlania i nabywania majątków na całej jej terytorium. My zaś jesteśmy pozbawieni tego prawa nawet we własnym naszym kraju.

Galerie zdjęć obejrzysz klikając w linki z lewej strony artykułu.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz, co wydarzyło się w Bielsku Podlaskim. Kliknij na MM Bielsk Podlaski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny