Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości. Uroczystości przejęcia władzy nad Białymstokiem. Zobacz archiwalne zdjęcia sprzed ponad 100 lat!

OPRAC.: PLanR
Białystok, 1919 rok
Białystok, 1919 rok Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Już w sobotę w całym kraju odbędą się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Podobnie będzie w Białymstoku, gdzie główne obchody będą miały miejsce na Rynku Kościuszki, a rozpoczną się o godz. 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zobacz jak wyglądały uroczystości przejęcia władzy nad Białymstokiem na archiwalnych zdjęciach!

Spis treści

Polska niepodległa

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie uroczyście upamiętniona tradycyjnie w centrum miasta, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku ze świętem odbędzie się również szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym. Białystok został wyzwolony w lutym 1919 roku, a uroczystości sprzed stu lat z tym związane również miały miejsce na Rynku Kościuszki.

Zobacz jak wyglądało wtedy miasto i jak przebiegały uroczystości:

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Dlaczego 11 listopada?

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Dlaczego 11 listopada? Gorący spór o Święto Niepodległości w II RP. Pod uwagę brano różne dni z całkowicie różnych ideowo powodów

O nastrojach pisał wtedy m.in. Jędrzej Moraczewski:
Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.

Zobacz jak wyglądało wtedy miasto i jak przebiegały uroczystości:

W najbliższą sobotę 11 listopada, w samo południe spotkajmy się przed białostockim ratuszem, by wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego! Na stoiskach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Podlaskiego Instytutu Kultury będzie można otrzymać darmowe flagi i kotyliony!

Białostockie uroczystości w 2021 roku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny