MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światło na pokojach

pio
Światło wpływa w ogromnym stopniu na nasze emocje i nasz stan fizyczny. Światło dzienne i sztuczne decyduje o tym, kiedy budzimy się i zasypiamy. Kiedy nadchodzą ponure jesienne wieczory, a słońce w dzień pojawia się raz na jakiś czas, dość często dotyka nas depresja.

Jesteśmy rozdrażnieni, nie potrafimy się odpowiednio skoncentrować, wszystko nas denerwuje. Ratunkiem na jesienną depresję może być doświetlenie naszego mieszkania. Sztuczne źródła światła powinny nam w dużym stopniu zrekompensować brak światła naturalnego.

Dolne i górne oświetlenie

Abażury, abażury...

Kształt abażuru decyduje o tym, w jaki sposób pada światło. Jeśli jest on stożkowy, pod lampą tworzy się rozproszona plama światła. Jeśli zaś jest cylindryczny - pod lampa tworzy się wąski snop skierowany w dół albo w górę. Takie światło nie najlepiej nadaje się do czytania.

Często podczas urządzania mieszkania nie poświęca się dość uwagi oświetleniu. W wielu pomieszczeniach instaluje się pojedyncze górne lampy. Zapalając je, tracimy intymny nastrój. Oświetlenie warto wybrać jeszcze przed założeniem instalacji. Powinno ono być funkcjonalne i tworzyć określony nastrój.
Lampy dające strumienie światła skierowane do góry i do dołu podkreślają najlepsze i kryją najgorsze cechy pomieszczenia. Światło skierowane do góry optycznie podwyższa pokój albo zmniejsza skos spadzistego dachu na strychu. Jeśli lampę umieścimy wśród roślin, na ścianach pojawią się intrygujące cienie. Światło padające w dół odwraca uwagę od zbyt wysokiego sufitu. Jeśli zaś na suficie umieścimy oświetlenie punktowe, będzie ono podkreślać wiszące na ścianach obrazy lub półki.

Lustra

Lustra tworzą własną pozorną rzeczywistość, stwarzając wrażenie dodatkowej przestrzeni. Dzięki nim w pomieszczeniu może być widniej, ponieważ odbijają światło wpadające przez okno. Złudzenie lepszego naświetlenia i większej powierzchni oraz wartość dekoracyjna ładnej ramy powoduje, że są cennym i eleganckim elementem wyposażenia wnętrza. Lustro zawieszone na końcu ciemnego korytarza rozjaśnia go i otwiera. Efekt ten jest jeszcze lepszy, jeśli umieści się nad nim źródło światła. Lustro powieszone naprzeciwko okna w małym pokoju powiększa go optycznie.
Zanim kupimy lustro, powinniśmy upewnić się, czy nie zniekształca odbitego obrazu. W dawnych czasach, kiedy duże powierzchnie szkła były drogie, wieszano obok siebie kilka mniejszych lusterek, które miały rozjaśniać pomieszczenie i powiększać je optycznie. Metodę tę stosuje się także i dziś. Pokój można też jeszcze bardziej rozjaśnić, stawiając przed lustrem małą lampkę lub świecę.

Oświetlenie boczne

Światło dzienne

W dawnych czasach szkło było drogie. W XX wieku opracowano technologię wytwarzania szkła walcowanego, które jest tanie, więc pomieszczenia zalane światłem dziennym przestały być przywilejem ludzi bogatych. Widno ma być przede wszystkim w kuchni i pokoju do pracy, czyli w pomieszczeniach, w których życie toczy się w ciągu dnia. Blaty kuchenne i biurka należy stawiać przy oknie w taki sposób, żebyśmy nie zasłaniali sobie światła, ale jednocześnie unikali oślepiających, odbitych promieni słonecznych.

W pokoju są zazwyczaj potrzebne różne źródła światła. Powinniśmy umieścić w nim kilka lamp nie tylko ze względów praktycznych, lecz również dlatego, ze ich światło jest bardziej rozproszone i relaksujące niż to, które daje jedna, mocna żarówka. Źródłem głównego światła w pokoju może być żyrandol, plafoniera, lampa wisząca, górne oświetlenie punktowe lub kinkiety skierowane w dół lub w górę. Lampy stołowe i biurowe tworzą dodatkowe plamy światła, które oświetlają obrazy i inne elementy dekoracyjne. Mogą też być wykorzystywane podczas czytania, pisania albo szycia. Podobną funkcję spełniają lampy stojące, które łatwo przestawić w inne miejsce. Należy jednak odpowiednio dobrać wysokość takich lamp. Oprawkę i żarówkę powinien skrywać cień, aby osoba siedząca ich nie widziała, ale strumień światła padający w dół powinien być na tyle silny, by umożliwiał np. czytanie.

Lampy stołowe

Lampy stołowe nie tylko oświetlają poszczególne miejsca, w których wykonujemy różne czynności, ale także rzucają łagodne, rozproszone światło. Kilka włączonych lamp tego typu, z żarówkami o małej mocy, tworzy w pomieszczeniu przytulny nastrój. Niektóre lampy mają zamontowany ściemniacz. Jeśli kupione przez nas nie mają takiej funkcji, a świecą zbyt intensywnie, to można zmienić żarówkę na słabszą lub zamontować inny abażur. Lampy stołowe świecą punktowo, tak jak świeciły dawniej świece i lampy naftowe. Takie światło tworzy kameralny nastrój. Odpowiednio umieszczone punkty świetlne wpływają na atmosferę i koncentrują uwagę na poszczególnych elementach dekoracyjnych. Lampy stojące blisko zasłon uwypuklają ich fakturę. W sypialni najlepiej zainstalować lampki stołowe z dużym, grubym abażurem i poręcznie umieszczonym wyłącznikiem. Powinny mieć taką wysokość, żeby umożliwiały czytanie w łóżku. W sypialni powinno znajdować się też oświetlenie główne.
PS. W tekście wykorzystano informacje zawarte w książce "Mieszkanie twoich marzeń" wydanej przez Reader's Digest.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny