Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie większa. Przybędzie firm i miejsc pracy

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Robert Żyliński, prezes SSSE podkreśla, jak duże perspektywy wzrostu zatrudnienia niesie ze sobą uwolnienie tak dużych terenów inwestycyjnych
Robert Żyliński, prezes SSSE podkreśla, jak duże perspektywy wzrostu zatrudnienia niesie ze sobą uwolnienie tak dużych terenów inwestycyjnych
Nareszcie – mówi Artur Kuczyński, burmistrz Szczuczyna, komentując decyzję rządu umożliwiającą poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej m.in. właśnie o gminę Szczuczyn.

Samorządowcy w regionie czekali na to rozporządzenie  z utęsknieniem – gminy przygotowały tereny, wiele z nich znalazło już inwestorów, zarząd SSSE zrobił wszystko, co w jego gestii, brakowało tylko podpisu Warszawy pod dokumentem zezwalającym na rozszerzenie.

– To była dla nas bardzo ważna sprawa, bo inwestorzy ciągle postrzegają region jako dla nich nieatrakcyjny – dodaje burmistrz Kuczyński. – Przywileje, jakie daje specjalna strefa ekonomiczna, powodują, że jednak do nas przyjeżdżają, a jak już przyjadą, to okazuje się, że jesteśmy rewelacyjnym miejscem. Bo mamy dla nich lepsze propozycje, lepsze podejście i obniżamy im koszty funkcjonowania o kilkadziesiat procent.  A nam zależy na obecności inwestorów, bo w regionie są wyludniające się gminy z dwucyfrowym bezrobociem.

W Szczuczynie potencjalni inwestorzy oczekiwali na podpisane wczoraj rozporządzenie prawie rok. Ale wytrwali. Teraz piłka jest już tylko po stronie samorządu: po 14 dniach decyzja rządu się uprawomocnia, a potem burmistrz może już wydać zarządzenie o sprzedaży gruntów. W Szczuczynie na inwestorów czeka 15 ha uzbrojonych terenów. 

- Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest najmniejszą w Polsce - dodaje burmistrz Szczuczyna. - I dobrze się stalo, żę rząd zwrócił na nią uwagę i będzie mogła urosnąć. 

Z powiększenia SSSE i utworzenia podstrefy cieszy się także Hajnówka. 

Jak mówił na konferencji prasowej Robert Żyliński, prezes SSSE, łącznie do dyspozycji inwestorów będzie w podlaskich gminach o blisko 260 ha więcej. Strefa urośnie więc do 635 hektarów. Obejmie tereny gmin Grajewo, Szczuczyn, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny, a także Ostrów Mazowiecką, Olecko i Zabłudów oraz kolejne tereny w Suwałkach i Białymstoku. Tu  rozszerzenie uwalnia pod inwestycje np. wyjątkową, bo aż  40-hektarową działkę przy ul. Ciołkowskiego.  

Robert Żyliński zwracał też uwagę, że znaczenie ma nie tylko owe 260 nowych hektarów, ale przede wszystkim perspektywa powstania w nowych podstrefach i firmach kolejnych miejsc pracy. Podkresla, że może ich być nawet wiecej niż wstępnie deklarowane i przytoczył przykład firmy SaMASZ. Zadeklarowała ona wzrost liczby miejsc pracy w nowym zakładzie w Zabłudowie o 84. Ale jej prezes - Antoni Stolarski nagrodzony tytułem Menedżera Roku 2015 podczas Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw 2014 - zapowiedział przecież, że zatrudniając obecnie 600 osób w firmie szykuje już 1200 miejsc w szatni nowej firmy w Zabłudowie!  Czyli owe 84 to tylko na początek. 

– Mam nadzieję, że będzie to też wpływało na konkurencję na rynku pracy i wzrost płac, co już obserwujemy w Suwałkach - mówił Robert Żylinski. 
Zaznaczał, że obecnie nie ma terenu, gdzie już nie byłyby prowadzone rozmowy z potencjalnym inwestorem.  

NOWE TERENY SUWALSKIEJ SSE S.A.

1) Podstrefa Suwałki – 37,0213 ha - własność Suwalskiej Specjalne Strefy Ekonomicznej S.A.
Teren składa się z 3 kompleksów: 11, 12 i 13.
Kompleksy 11 i 12 o łącznej powierzchni 8,1 ha położone są przy ul. Brylantowej, w sąsiedztwie terenów Suwalskiej SSE. W pobliżu, od strony północnej przebiega droga wojewódzka nr 655, z którą bezpośrednio łączy się ul. Brylantowa. Kompleks 13 o powierzchni 28,8 ha również sąsiaduje z gruntami Suwalskiej SSE. Od strony południowo-wschodniej ma dostęp do drogi powiatowej nr E 67, a od wschodu do drogi miejskiej Dubowo Pierwsze. Pełna infrastruktura techniczna.

2) Podstrefa Grajewo - 9,3094, własność miasta Grajewo
Teren niezabudowany, płaski, położony w sąsiedztwie zabudowy przemysłowej. Graniczy z drogą gminną. Bliskie sąsiedztwo drogi krajowej nr 61 relacji Warszawa–Augustów i do drogi krajowej nr 65 relacji Gołdap – Bobrowniki. W odległości ok.15 km przebiegać będzie nowa droga ekspresowa S61 – korytarz transeuropejski -Via Baltica.Grunt jest w pełni uzbrojony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

3) Podstrefa Białystok – 64,3650 ha, własność miasta Białystok
Włączany grunt składa się z 8 kompleksów, położonych w południowo-wschodniej części miasta.Grunt 43,6950 ha, położony w rejonie ulic Konstantego Ciołkowskiego i Adama Mickiewicza wymaga uzbrojenia w infrastrukturę drogową i techniczną. Miasto Białystok rozpoczęło już budowę przedłużenia dwóch ulic: Jacka Kuronia i ul. Wiewiórczej. Inwestycja obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągu, oświetlenia ulicznego, nawierzchni jezdni o łącznej długości ok. 2,37 km, obustronnych chodników oraz jednostronnej drogi rowerowej. Realizowana będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.
Pozostały teren o powierzchni 20,6700 ha został uzbrojony w pełną infrastrukturę techniczną i drogową przez Miasto Białystok w ramach projektu pn. „Białostocki Park Naukowo-Technologiczny”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013. Koszt budowy wyniósł 48,0 mln zł.

4) Podstrefa Szczuczyn – 11,9518 ha, własność miasta Szczuczyn
Grunt niezabudowany, składający się z czterech kompleksów, położony w sąsiedztwie drogi powiatowej relacji Szczuczyn–Niećkowo.Teren został uzbrojony w ramach zadania „Zwiększenie atrakcyjności miasta Szczuczyn poprzez kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych strefy aktywności gospodarczej w Szczuczynie”
Nie planuje się budowy sieci gazowej ani sieci ciepłowniczej. Nowe obiekty będą wyposażone w instalacje energii cieplnej przez samych inwestorów.

5) Podstrefa Bielsk Podlaski – 5,2989 ha, własność miasta Bielsk Podlaski
Teren składa się z 3 kompleksów i jest w większości niezbudowany. Położony jest przy drodze wojewódzkiej relacji Hajnówka - Białowieża i w odległości ok. kilometra od drogi krajowej nr 66 biegnącej z Zambrowa do przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach. Wyposażony jest w sieci: wodociągową, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz linię oświetlenia ulicznego. Odległość od stacji transformatorowej średniego napięcia wynosi, w zależności od położenia poszczególnych działek, od 130 do 400 m. Kompleksy 2 i 3 posiadają ogrodzenie przemysłowe.

6) Podstrefa Siemiatycze– 10,2307 ha, własność powiatu Siemiatyckiego
Teren niezabudowany, położony przy drodze wojewódzkiej Czyżew Osada–Siemiatycze, w odległości 2 km od drogi krajowej nr 19 Białystok–Rzeszów oraz miasta Siemiatycze. Od strony północno-zachodniej grunt graniczy z drogą powiatową o nawierzchni bitumicznej. Teren jest uzbrojony w wodociąg i sieć kanalizacji sanitarnej.
Dostawy energii elektrycznej możliwe są z linii napowietrznej Siemiatycze-Grodzisk 15kV. W celu zapewnienia większej niezawodności zasilania, dostarczania zasilania rezerwowego lub dostaw energii o większej mocy wymaga rozbudowy rozdzielni 15kV w stacji 110/15kV Siemiatycze, wybudowania bezpośredniej linii kablowej 15 kV ze stacji 110/15kV Siemiatycze do złącza kablowego nr 2 15kV zlokalizowanego przy granicy ww. działki. Inwestycje te będzie realizował operator sieci energetycznej, zgodnie z potrzebami inwestorów.
Dostawy gazu na poziomie 375 m3/h. mogą być realizowane po wybudowaniu przyłącza do istniejącego gazociągu. Realizacja wyższego zapotrzebowania wymaga przebudowy istniejącej sieci zasilającej na odcinku 700 m oraz rozbudowy punktów wejścia. Dostawy gazu odbywać się będą na indywidualne wnioski inwestorów. W pasie drogi wojewódzkiej nr 690, z którą bezpośrednio teren graniczy, znajdują się sieci teleinformatyczne, do których możliwe jest wykonanie przyłączy.

7) Podstrefa Czyżew – 6,9126 ha, własność gminy Czyżew
Teren niezabudowany, zlokalizowany w sąsiedztwie zabudowy przemysłowo-usługowej oraz terenu Polskich Kolei Państwowych, położony przy ul. Przemysłowej, która łączy się z drogą krajową nr 63 oraz drogą wojewódzką nr 690. W pasie ul. Przemysłowej znajdują się sieci: wodociągowa, kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej oraz linia oświetleniowa i telekomunikacyjna.
Przez teren kompleksu przebiega sieć energetyczna średniego napięcia 15 kV, a w odległości ok 30 m znajduje się sieć wysokiego napięcia 110 kV.

8) Podstrefa Hajnówka – 3,1409 ha, własność miasta Hajnówka
Teren niezabudowany, składający się z 2 kompleksów, położony przy drodze powiatowej – ul. 11 Listopada, łączącej się z ul. Stefana Batorego.
W pasie ul. 11 Listopada znajdują się sieci: kanalizacji deszczowej, wodociągowej i sanitarnej. Przez teren przechodzi sieć centralnego ogrzewania, najbliższy transformator sieci energetycznej znajduje się na rogu ul. 11 Listopada i Stefana Batorego. Miasto Hajnówka planuje budowę drogi wewnętrznej o długości ok. 148 m i szerokości 6 m z u. 11 Listopada.

9) Podstrefa Narewka – 29,3122 ha, własność gminy Narewka
Włączany teren składa się z trzech kompleksów, zlokalizowanych obok siebie. Położony jest wzdłuż drogi powiatowej Tarnopol-Siemianówka, w sąsiedztwie kolejowego przejścia granicznego z Białorusią. W odległości 3,5 km biegnie droga wojewódzka Nr 687 Nowosady-Juszkowy Gród. Do terenu prowadzą również drogi gminne o nawierzchniach żwirowych. Przez teren biegnie sieć wodociągowa i telekomunikacyjna. Sieć kanalizacyjna znajduje się w odległości 560 m. Napowietrzna linia średniego napięcia usytuowana jest 40 m od terenu a najbliższa trafostacja w odległości 560 m. Operator sieci energetycznej zapewni niezbędne moce energetyczne.

10) Podstrefa Nowogród – 25,9869 ha, własność według poniższej struktury:
23,7449 ha Skarb Państwa w zasobie ANR
2,2420 ha gmina Nowogród
Teren niebudowany, położony przy drodze powiatowej łączącej się w mieście Nowogród z drogą wojewódzką nr 645. Dojazd do terenu zapewnia ul. Cmentarna.
Teren wymaga uzbrojenia w infrastrukturę techniczną i drogową. W listopadzie br. zostanie złożony wniosek do RPOWP działanie 6.2 na kompleksowe wsparcie gospodarki wodno-ściekowej w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
Grunt jest objęty umową dzierżawy do dnia 31 grudnia 2015 r. Grunt nie był oferowany do sprzedaży.

11) Podstrefa Sejny – 3,8988 ha, własność miasta Sejny
Włączany grunt składa się z dwóch kompleksów. Położony jest we wschodniej części miasta Sejny przy ul. Marchlewskiego przy drodze wojewódzkiej nr 653 prowadzącej do przejścia granicznego z Litwą (12 km) i z Białorusią (18 km).

Grunty prywatne:

1) Suwałki – 9,3418 ha, własność wg poniższej struktury:
9,2844 Skarb Państwa w użytkowaniu wieczystym FABRYKI Mebli „FORTE” S.A.
0,05574 miasto Suwałki w użytkowaniu wieczystym FABRYKI Mebli „FORTE” S.A.
Grunt zabudowany położony w Suwałkach.

2) Ostrów Mazowiecka – 4,2704 ha, własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Fabryki Mebli „FORTE” S.A.
Grunt zabudowany położony w Ostrowi Mazowieckiej.

3) Olecko – 25,3954 ha, własność Zakładu Produkcyjno-Usługowego Prawda sp. z o.o. (inwestor)
Grunt zabudowany obiektami Zakładu Produkcyjno-Usługowego Prawda sp. z o.o., położony w Olecku.

4) Zabłudów – 12,9958 ha, własność SaMasz sp. z o.o.(inwestor)
Grunt niezabudowany położony w Zabłudowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny