Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces podlaskich tkaczek. Otrzymały stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Otrzymały stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego
Otrzymały stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego UMWP
Jadwiga Możejko, Katarzyna Daniewicz, Beata Palikot-Borowska i Aleksandra Staszak otrzymały roczne stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Natomiast Magdalena Kozioł i Alicja Kochanowska dostały takie wsparcie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane fundusze pozwolą im zrealizować kolejne projekty tkackie i pokazać szerszej publiczności swój kunszt.

- To wspaniała wiadomość - mówi Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. - Zawsze bardzo się cieszę, kiedy docenia się talenty i wysiłek podlaskich tkaczy i tkaczek. To piękne rzemiosło i warto je wspierać.

Wszystkie stypendystki w mniejszym lub większym stopniu współpracowały z Podlaskim Instytutem Kultury (PIK). Niektóre z nich pokazywały swoje prace podczas organizowanego co roku przez PIK festiwalu „Podlaskie Sploty”, uczestniczyły w warsztatach, dyskusjach i spotkaniach. Tkactwo bowiem przeżywa ostatnio swój renesans.

- Bardzo cieszy fakt, że coraz więcej młodych osób tak bardzo angażuje się w tkactwo - mówi Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK. - Szukają starych wzorów, kupują krosna, chcą uczestniczyć w warsztatach. Bardzo podobam się również odwaga młodych osób w łączeniu tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnymi pomysłami na tkaniny, dodatki czy ubrania. Nasza instytucja od lat wspiera takie działania i widzimy wspaniałe efekty - dodała.

- Przyznane stypendia są szansą na realizację autorskich projektów wyróżnionych tkaczek. Jestem bardzo ciekawa efektów ich pracy. Na pewno będę śledzić ich rozwój - zapowiada Krystyna Kunicka. - Z niektórymi paniami znamy się bardzo dobrze, są zawsze obecne na naszych wystawach i warsztatach. Mogę chyba powiedzieć, że przez ostanie lata wytworzyła się pewna społeczność skupiająca pasjonatów tego tradycyjnego rzemiosła. Jestem dumna i szczęśliwa, że inicjatywy PIK w jakimś stopniu się do tego przyczyniły - zaznaczyła.

Mistrzynie tkactwa i ich prace to wspaniała wizytówka województwa podlaskiego, świadectwo uznania dla tradycji i piękna starych wzorów. Każdy, kto chciałby wkroczyć do „Krainy Wątku i Osnowy” i poznać podlaskie twórczynie oraz zobaczyć ich pracownie i tkaniny zapraszamy na dwuosnowowa.pl.

Na uwagę zasługuje również najnowsza publikacja o tej tematyce, wydana przez PIK: „Radziuszka – wzory i technika”, dostępna na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny