Studentki Politechniki Białostockiej zaprojektowały ogród dla szpitala w Choroszczy (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
SPP ZOZ w Choroszczy
Nieużytkowana dotychczas łąka przekształci się w funkcjonalny, atrakcyjny teren służący pacjentom i pracownikom szpitala. Autorkami projektu ogrodu który pojawi się przy placówce w Choroszczy, są studentki Politechniki Białostockiej.

W maju Politechnika Białostocka i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ zawarły porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych. Na jego mocy studenci I semestru studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB przygotowali pięć projektów na zagospodarowanie przyszpitalnego terenu o powierzchni blisko 1500 m kw.

Młodzi inżynierowie pracowali pod kierunkiem dr Beaty Matowickiej i mgr inż. architekt Marty Baum.

- Zadaniem studentów była analiza stanu obecnego, uwzględnienie potrzeb przyszłych użytkowników ogrodu oraz stworzenie profesjonalnej dokumentacji, zawierającej projekt koncepcyjny oraz projekt techniczny. Ten ostatni uwzględnia wskazówki wykonawcze odnośnie elementów trwałych ogrodu: schemat nasadzeń, przebieg rabat, umiejscowienie altany, ławek, a także tzw. operat pielęgnacyjny, czyli wytyczne pielęgnacyjne dla zieleni. Warto podkreślić, że z tego zadania nasi studenci wywiązali się znakomicie – mówi mgr inż. arch. Marta Baum.

Studenci architektury krajobrazu pracowali w czteroosobowych zespołach. Ostatecznie powstało pięć projektów, które zostały przekazane dyrekcji Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. Z gotową dokumentacją Szpital zwróci się o dofinansowanie zakupu sadzonek kwiatów, krzewów i drzew do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

O tym, jaki projekt po uzyskaniu dofinansowania zostanie zrealizowany na terenie Szpitala decydowało kilkadziesiąt osób - dyrekcja szpitala oraz oddziału, a także kadra zatrudnionych tu psychologów.

Autorkami wybranego projektu są inż. Katarzyna Olszewska, inż. Julia Roszkowska, inż. Maria Roszkowska oraz inż. Wioletta Olszewska. Ich propozycja przybrała postać prostych form geometrycznych. Bazę i centrum ogrodu stanowi rozległy trawnik, na który mogą odbywać się zajęcia rekreacyjne dla pacjentów szpitala. Będzie tu można zarówno pograć w piłkę, jak i rozłożyć koce i poprowadzić zajęcia grupowe. Wokół trawnika rozlokowane są alejki z kolorowymi rabatami.

Bezpośrednio przy wejściu do budynku powstał wydzielony plac, ze stolikami i krzesłami. To przestrzeń dla pracowników i pacjentów, którzy mogą tu spotkać się z odwiedzającymi ich bliskimi. W części zamykającej ogród, w jednym z narożników, pojawił się drewniany podest z pergolami, otoczony roślinnością i oczkiem wodnym. To miejsce na odosobniony wypoczynek, ale też przestrzeń umożliwiająca prowadzenie zajęć terapii grupowej. W drugim narożniku stanęły skrzynie warzywne. Studentki przewidziały bowiem miejsce do hortiterapii, nazywanej też ogrodoterapią, czyli zajęć umożliwiających pacjentom kontakt z roślinami i ziemią. W skrzyniach można uprawiać zarówno warzywa, jak i zioła, kwiaty. W myśl zasady, że architekt krajobrazu dodaje, a nie zabiera, autorki uwzględniły w swoim projekcie wierzby, już rosnące na terenie szpitala. Zaproponowały rozwieszenie między nimi hamaków.

- Bardzo istotny był wybór rodzaju nasadzeń, które mają się pojawić w tym ogrodzie. Chodziło o to, żeby były to gatunki rodzime, najbardziej odpowiednie i nawiązujące do siedliska, które ma południową, a więc słoneczną wystawę. Dodatkowo pojawiają się tu rośliny przyjazne owadom – to wszystko ma wpływ na terapię i jakość rekonwalescencji pacjentów – podkreśla Baum.

Dzięki studentom i pracownikom Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku powstał profesjonalny projekt urządzenia miejsca do relaksu dla pacjentów SPP ZOZ w Choroszczy. Jego realizacja leży już po stronie Szpitala.

Zobacz też:

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Brawo dziewczyny!

Jeszcze gdyby odsunąć durniów z magistratu od sygnalizacji ulicznej i dać zadanie studentom aby stworzyli w mieście zieloną falę. Na pewno byście poradzili.
Dodaj ogłoszenie