Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Białostockiej otwarto wystawę z okazji 30-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka wspólnie z największym parkiem narodowym w Polsce zorganizowała wernisaż fotografii. Wystawę „Odkrywanie Biebrzy II” można oglądać do 13 listopada.

W 1993 roku został powołany Biebrzański Park Narodowy. Z okazji 30. urodzin Politechnika Białostocka wspólnie z Parkiem Narodowym zorganizowała wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej Doroty Kyci i Bogusława Lebiedzińskiego „Odkrywanie Biebrzy II”. Jej otwarcie wystawy odbyło się w środę (17 października) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Politechnika Białostocka od wielu lat współpracuje ściśle z Parkiem Narodowym. W 2021 roku Uczelnia podpisała list intencyjny
w sprawie stałej współpracy poprzez zawiązanie partnerstwa między Politechniką Białostocką, a parkami narodowymi:

  • Białowieskim
  • Biebrzańskim
  • Narwiańskim
  • Wigierskim

Rok wcześniej społeczność Uczelni zaangażowała się w zbiórkę funduszy po pożarze bagien na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

– Politechnika Białostocka przede wszystkim służy społeczności lokalnej, więc Biebrzański Park Narodowy jest naszym naturalnym Partnerem. Właściwie z Parkiem współpracują przedstawiciele wszystkich wydziałów naszej Uczelni. Okazuje się, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Wierzę, że ta współpraca będzie się dalej doskonale rozwijała – mówiła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej podczas inauguracji wernisażu wystawy.

Wystawa na PB jest jednym z szeregu działań, jakie w jubileuszowym roku zorganizował Biebrzański Park Narodowy w

- Chcemy piękno Biebrzańskiego Parku Narodowego ukazywać w przeróżny sposób. Mam nadzieję, że te piękne fotografie zagoszczą w sercach i umysłach wszystkich, a przede wszystkim studentów, którzy tę wystawę będą oglądać. Mam nadzieję, że będą powodem do zachwytu, ale też do inspiracji, bo dzięki temu mogą powstawać kolejne nowe pomysły, kolejne nowe projekty, które łączyć będą Politechnikę Białostocką i Biebrzański Park Narodowy. Wspólnie możemy służyć społeczeństwu po to, aby te niezwykle cenne zasoby przyrody chronić – przekonywał mgr inż. Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Wystawę fotografii „Odkrywanie Biebrzy II” w Centrum Nowoczesnego Kształcenia można oglądać do 13 listopada 2023 r, w poniedziałki i soboty w godz. 8.00 -15.00, od wtorku do piątku w godz. 8.00 -19.45.

– Myślę, że kto raz przyjedzie do Biebrzańskiego Parku Narodowego, będzie przyjeżdżał tutaj wielokrotnie, bo to miejsce przyciąga. Chciałabym, żeby tę wystawę i zdjęcia przyrodnicze obejrzeli przede wszystkim zapracowani mieszkańcy tutejszych terenów. Dzieci i młodzież, którzy nie mają czasu, żeby przyglądać się i obserwować przyrodę, nie mają długich obiektywów. Chciałabym ich uwrażliwić na piękno przyrody, wśród której żyją i uświadomić, jak ważne jest dbanie o przyrodę i o środowisko – wyjaśniała Dorota Kycia, która od 20 lat fotografuje dziką przyrodę i krajobraz.

Autorzy wystawy

Dorota KyciaOficer Łącznikowy FIAP – Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej. Laureatka kilkudziesięciu nagród i wyróżnień za twórczość fotograficzną, przyznanych w Polsce i zagranicą. Juror w polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych w Polsce i za granicą (Włochy, Austria, Republika Czeska, Bułgaria, Andora, Norwegia, Szwajcaria, Macedonia). Kurator wystaw fotograficznych, organizator plenerów fotograficznych. W swoim dorobku ma 11 wystaw indywidualnych, a także udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Uhonorowana m.in.: przez FIAP tytułem ESFIAP za wyjątkowe zasługi dla FIAP i kilkukrotnie medalami Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej m.in. „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej”.

Bogusław Lebiedziński Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Członek: Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, FIAP-u (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej) ZPFP-u (Związek Polskich Fotografów Przyrody), Fotoklubu Toruńskiego.
Współorganizator kilkunastu plenerów fotograficznych między innymi w Supraślu, Białowieży, Toruniu, Wilnie, Sanoku. Tworzy w szlachetnej technice gumy arabskiej (podlaska architektura drewniana). Dorobek artystyczny: 13 wystaw zbiorowych, 17 indywidualnych prezentowanych na Podlasiu i w innych częściach Polski.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny