Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka rozpoczęła współpracę z Głównym Urzędem Miar (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Politechnika Białostocka weszła we współpracę z Głównym Urzędem Miar. Obie instytucje będą realizować wspólne projekty, oraz wykorzystywać swoją wiedzę i technologię.

W poniedziałek (5.07) Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Pozwoli ono na inicjowanie i realizowanie wspólnych działań w obszarze metrologii i technik pomiarowych, między innymi monitorowanie stanu zanieczyszczeń środowiska w szczególności zanieczyszczeń powietrza.

- Metrologia jest obecna w prawie wszystkich dyscyplinach naukowych uprawianych w Politechnice Białostockiej - mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. - W planach mamy prace naukowe, dydaktyczne, edukacyjne i bardzo konkretne projekty na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego.

Prezes GUM podkreśla natomiast, jak ważne dla jego instytucji są zagadnienia związane z ochroną środowiska.

Efektem współpracy PB i GUM może być opracowanie państwowego wzorca jakości powietrza, dzięki któremu można wzorcować przyrządy do przepływowego pomiaru cząstek zawieszonych w powietrzu np. PM2.5 i PM10. Dzięki takim pracom możliwe będzie sprawdzanie poprawności, czy też określenie dokładności badania jakości naszego powietrza.

- Mamy nadzieję, że nawiążemy bardzo efektywną współpracę w zakresie kształcenia kadry metrologicznej – mówi prof. Semaniak, prezes GUM. - Ze swojej strony oferujemy atrakcyjne miejsca pracy zarówno w Warszawie jak i w naszym kampusie świętokrzyskim, jak i w naszych okręgowych w jednostkach i chcielibyśmy żeby młodzi ludzie, którzy będą nas przychodzili mieli niezwykle atrakcyjną ścieżkę doskonalenia własnych umiejętności poprzez realizację doktoratów wdrożeniowych, których jestem pewien, część będzie realizowana w Politechnice Białostockiej.

GUM wcześniej współpracował z Katedrą Elektrotechniki Teoretycznej i Metrologii Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Chodziło wtedy o przygotowanie urządzeń, które mogły być wykorzystywane również przez Okręgowy Urząd Miar, czy Główny Urząd Miar.

– Liczymy na współpracę przy kształceniu nowych kadr polskiej metrologii od studiów, poprzez praktyki i staże, a później doktoraty wdrożeniowe. Chcemy też przygotować wspólną ofertę dla środowiska biznesowego związaną z certyfikacją wszelkich urządzeń pomiarowych, które są wykorzystywane w życiu codziennym, w biznesie w zakładach produkcyjnych i przemysłowych – mówi Andrzej Kurkiewicz, p.o. wiceprezesa Głównego Urzędu Miar.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny