Student walczy w sądzie z uczelnią o stypendium

Magdalena Kuźmiuk
Sąd rozstrzygnie, czy student ma prawo do dwóch stypendiów.
Sąd rozstrzygnie, czy student ma prawo do dwóch stypendiów. Archiwum
Kluczem w sporze między studentem informatyki na UwB a komisją stypendialną jest słowo "lub". Piotr uważa, że zamiast jednego, powinien dostać dwa stypendia rektora. Zdaniem uczelni - słowo "lub" w przepisach wyklucza możliwość otrzymywania dwóch i więcej stypendiów.

Nie można wykluczać studenta, który jest np. wybitnym sportowcem i jednocześnie szczyci się wysoką średnią ocen. Takie osoby trzeba nagradzać, chociażby właśnie dwoma rodzajami stypendiów - uważa 23-letni Piotr, student trzeciego roku informatyki na Uniwersytecie w Białymstoku.

Dlatego złożył skargę na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej UwB. Ponieważ - jak mówi - mimo że jego dwa wnioski o stypendia rektora: za wysoką średnią i osiągnięcia naukowe, zostały pozytywnie rozpatrzone, otrzymał tylko jedno z nich. To 450 złotych miesięcznie. Zdaniem komisji, przyznanie danemu studentowi jednego z tych stypendiów wyklucza przyznanie drugiego.
W środę sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Chodzi o paragraf 181. ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, który dotyczy stypendium rektora uczelni. Mówi o tym, że to stypendium dla najlepszych studentów może otrzymywać osoba, która za rok studiów ma wysoką średnią ocen lub szczyci się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub ma wysokie wyniki sportowe w zawodach międzynarodowych lub krajowych.

Kluczem zaś w sporze między studentem, a uczelnią jest słowo "lub", które kilkakrotnie powtarza się w tym przepisie.

- Spójnik "lub" w polskim prawie, które bazuje na logice matematycznej, mówi o tym, że można otrzymać zarazem jedno i drugie stypendium. Według mnie, "lub" nie wyklucza tego, że student ma prawo i powinien - o ile spełnia warunki - otrzymywać nawet wszystkie stypendia, o których jest mowa w tym paragrafie - uważa Piotr.

Uczelnia się z tym nie zgadza. W środę jednak żaden jej przedstawiciel nie pojawił się w sądzie. Na rozprawie sąd krótko przytoczył więc stanowisko komisji, która nie przyznała Piotrowi drugiego stypendium. Zdaniem jej członków, nie tylko słowo "lub" wyklucza jednoczesne pobieranie więcej niż jednego stypendium, ale również fakt, że we wspomnianym przepisie już samo słowo "stypendium" występuje w liczbie pojedynczej, a nie mnogiej. Co, według komisji, potwierdza jej interpretację prawa.

- W tej sądowej walce nie chodzi mi już o kwestie finansowe, a o to, że jeśli już się pisze paragrafy, to powinno się wiedzieć, jakie znaczenie mają słowa "lub", "i", "albo" i reszta spójników - przyznaje student uniwersytetu.

Spór, który toczy się od jesieni ubiegłego roku, jak i interpretację przepisu ustawy rozstrzygnie teraz sąd. Wyrok w tej sprawie ma zapaść za tydzień.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stynka

Hoho, Pani Dominika jak widać kończyła prawo. No i ma rację. Pan Marcin ma rację częściowo, co do wysokości stypendium, które powinno być oczywiście wyższe, jeżeli student jest jednostką wybitną wielowymiarowo.

Interpretacja prawna Pani Dominiki jest pełniejsza, ponieważ rozumowanie należy przeprowadzić w następujący sposób:
1. Student ma prawo otrzymać stypendium za osiągnięcia w dziedzinie A lub B lub C lub...
2. Oznacza to, że otrzymanie stypendium za A nie wyklucza otrzymania stypendium za B, C...
3. Gdyby przepis tego zabraniał, brzmiałby: "student ma prawo otrzymać stypendium za osiągnięcia w dziedzinie A albo B albo C...".
4. Pozostaje kwestia celowościowego rozumienia normy, ale taką stosuje się dopiero wtedy, gdy wykładnia literalna nie wystarcza. Sąd będzie musiał zastanowić się, jaki był cel ustawodawcy, czy chciał ograniczyć ilość stypendiów, czy może jednak daje możliwość otrzymywania więcej niż jednego. Chyba każdy się zgodzi, że student, który posiada pięć tytułów do wyróżnienia, powinien przynajmniej otrzymać większą kwotę niż ci, którzy wybitni są jedynie w jednej dziedzinie.

Tak to widzę, życzę studentowi powodzenia.

D
Dominika

Poprawnie interpretowany spójnik "lub" to bardzo silny argument na korzyść studenta. Nie ma możliwości podważenia tego faktu. "lub" w polskim prawie pełni rolę alternatywy łącznej.

Dodam również, że słowo "stypendium" w liczbie pojedynczej istnienie tutaj na zasadzie trybu wyliczeniowego. Zasada ta nie określa jednoznacznie, że przepis definiuje możliwość otrzymania wyłącznie jednego stypendium w ramach dowolnej kombinacji. Ewidentnie prawnicy UwB próbując wybrnąć z tej (moim zdaniem) przegranej sprawy.

M
MarcinKuża

Na początku przytoczę wspominany przepis:
„Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym."

W mojej opinii interpretacja w tej sprawie nie pozostawia wątpliwości – chodzi o jedno stypendium (liczba pojedyncza), które może by przyznane z jednego lub więcej tytułów. Może to być następujących 5 tytułów:
- średnia ocen,
- osiągnięcia naukowe,
- osiągnięcia artystyczne,
- wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym,
- wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym
– i to w dowolnej kombinacji, bo stypendium może zostać przyznane zarówno na podstawie jednego tytułu, jak i dwóch, trzech, czterech, a nawet wszystkich pięciu (bo i takie wybitne jednostki mogą istnieć). Inna sprawa to kwota tego jednego „stypendium rektora dla najlepszych studentów", która ewidentnie powinna być wyższa dla osoby, która może pochwalić się więcej niż jednym tytułem uprawniającym do otrzymywania tego stypendium.

Dodaj ogłoszenie