Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studencka galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych zaprasza na kolejną wystawę pt. “Czas apokalipsy”

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Autorzy podczas pandemii, wędrując wieczorami przez puste ulice Białegostoku rejestrowali za pomocą kamer drogowych online - fotografie oraz krótkie formy filmowe. W rezultacie powstała nieszablonowa forma wyrazu artystycznego przesyconego samotnością, niezgodą, niepewnością i strachem, graniczącym z obłędem. Wernisaż wystawy pt. “Czas apokalipsy” odbędzie się w piątek (18.03) o godzinie 16.00.

Projekt "Czas apokalipsy" to próba komentowania i odniesienia się do sytuacji epidemiologicznej oraz refleksja nad kondycją psychiczną człowieka znajdującego się w nowej rzeczywistości. Dostęp do sztuki podczas pandemii był utrudniony - podobnie relacje międzyludzkie. W życie wielu ludzi - również artystów - wkradł się marazm i samotność.

Jak informują organizatorzy, po wielu miesiącach w końcu uda się zaprezentować wyczekiwane prace, które powstały w marcu 2020 roku, kiedy to w Polsce został wprowadzony lockdown, co wiązało się przede wszystkim z zamknięciem wielu instytucji kultury, jak i uczelni.

Wystawa - szczególnie w czasie niepokoju i konfliktu zbrojnego na Ukrainie - nie traci na aktualności. Tytułowy “Czas apokalipsy” to coś więcej - to czas niepokoju, chaosu informacyjnego, medialnej propagandy i o wiele więcej.

W tym trudnym czasie młodzi artyści i studenci kulturoznawstwa, Marta Pogorzały i Tomasz Dziemiańczuk na Uniwersytecie w Białymstoku stworzyli multimedialny projekt artystyczny “Czas apokalipsy”. Cykl fotografii został zrealizowany przy użyciu kamer drogowych na terenie Białegostoku, dzięki którym powstały gotowe obrazy – prosto z transmisji owych kamer w czasie rzeczywistym.

Fotografie, które wchodzą w skład projektu są bezpośrednią stopklatką materiału nadawanego na żywo. W takiej sytuacji fotograf tworzy projekt bez użycia własnego aparatu fotograficznego, posługując się elementami zastanymi w przestrzeni miejskiej, aby ukazać surrealistyczne sytuacje.

Projekt pokazuje, że być może na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło – nieco bardziej puste ulice, człowiek w maseczce – natomiast bardziej zmieniła się kondycja psychiczna człowieka. Artysta, przemierzając puste ulice miasta, balansuje na
skraju rzeczywistości oraz pojawiających się złudzeń i obaw. Taki stan rzeczy powoduje natłok pytań, często pozostawionych bez odpowiedzi. Przymusowa społeczna izolacja wprowadza zachwianie stabilności psychicznej jednostki, która, pozbawiona kontaktu z
innymi, jest poddana próbie samotnego zmierzenia się z własnym “ja”.

Patrząc na projekt z perspektywy użytego medium, sformułowany zostaje manifest dotyczący niezgody na swego rodzaju inwigilację pod postacią wszechobecnego monitoringu, powodującego naruszenie prywatności oraz wkroczenie w sferę komfortu człowieka. Artyści w swoim projekcie podejmują również działania performatywne, obrazujące osobisty pogląd na wolność w każdym tego słowa znaczeniu, a przede wszystkim wolność osobistą i wolność myśli. Jest to protest przeciwko propagandzie medialnej, wywołującej w odbiorcy niepokój i powodującej konflikt w procesie afirmacji szeroko pojmowanej informacji.

Wernisaż wystawy pt. “Czas apokalipsy” odbędzie się w piątek (18.03) o godzinie 16.00 w galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych w Instytucie Studiów Kulturowych (ul. Świerkowa 20, budynek B).
Wystawa będzie czynna do 1 kwietnia.

Czytaj także:

Białystok. „10 Tenorów” wystąpi na deskach OiFP w ramach polsko-ukraińskiej trasy

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny