Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska organizuje piknik rodzinny z okazji 20-lecia istnienia

Adrian Kuźmiuk
O godz. 13 strażnicy zapraszają przed Ratuszem, gdzie odbędzie się festyn dla dzieci i rodziców
O godz. 13 strażnicy zapraszają przed Ratuszem, gdzie odbędzie się festyn dla dzieci i rodziców Archiwum
Na pikniku straży miejskiej z okazji 20-lecia istnienia będą gry, konkursy z nagrodami, pokazy sprzętu straży miejskiej i umiejętności psów służbowych.

W środę z okazji 20-lecia istnienia Straży Miejskiej w Białymstoku o godz. 8 odbędzie się msza w Cerkwi św. Mikołaja. Potem o godz. 11 odbędzie się kolejna msza w Katedrze Farnej. Po mszy strażnicy przemaszerują na Plac Miejski, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego nadane zostaną odznaczenia, awanse i wyróżnienia.

O godz. 13 strażnicy zapraszają przed Ratuszem, gdzie odbędzie się festyn dla dzieci i rodziców.

- Zaprezentujemy nasze samochody, motorowery, rowery oraz umiejętności psów służbowych - mówi Jacek Pietraszewski, rzecznik strażników. - Będzie też namiot z drobnymi upominkami, a także liczne konkursy z nagrodami.

Najmłodsi będą mogli zbudować piramidę faraona, pojeździć na letnich nartach, wziąć udział w konkursie "Jaka to melodia" lub przymierzyć specjalny kombinezon balonowy. Nie zabraknie też rozgrywek siłowych t.j. przeciąganie liny, a także dmuchanego placu zabaw dla dzieci.

Straż miejska powstała w Białymstoku w 1991 roku. Na początku liczyła zaledwie siedmiu strażników. Aktualnie w jej szeregach pracuje 126 funkcjonariuszy i 26 pracowników cywilnych. W ubiegłym roku straż miejska odebrała prawie 17 tysięcy zgłoszeń i przeprowadziła ponad 50 tysięcy interwencji.

Historia Straży Miejskiej w Białymstoku

Straż Miejska w Białymstoku istnieje od 1 czerwca 1991 roku. Utworzył ją Lech Rutkowski, ówczesny prezydent Lech Rutkowski. Nadał też statut określający organizację, cele i zadania oraz obowiązki i uprawnienia funkcjonariuszy, a także wyposażenie w środki przymusu bezpośredniego, umundurowanie i dystynkcje.

Bazę dla nowoutworzonej formacji stanowili pracownicy Miejskiej Służby Porządkowej. Bezpośrednio po utworzeniu straż liczyła 7 strażników. Przez pierwsze lata funkcjonowania straż wpisana była w strukturę urzędu miejskiego i działała na prawach podobnych jak obecne departamenty.

Jako odrębna jednostka budżetowa funkcjonuje od 2008 roku. W strukturze straży wyodrębniono wówczas dwa piony: prewencji i logistyczno-organizacyjny.
Przez pierwsze lata działalności funkcjonowała w oparciu o przepisy ustawy o policji, natomiast od 1998 roku, straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustawy o strażach gminnych, w której to poza przepisami ogólnymi dotyczącymi m.in. tworzenia straży, określono organizację, zadania, uprawnienia i obowiązki.

W ciągu 20 lat piecze nad działalnością białostockiej straży miejskiej sprawowało trzech komendantów. Od jej powołania do 1995 roku komendantem był Kazimierz Półtorak. Przez kolejne 13 lat strażą kierował Stefan Sochański, a od 18 marca 2008 roku komendantem jest Krzysztof Kolenda.

Przez te wszystkie lata straż przeszła dynamiczny rozwój. W pierwszym roku istnienia liczyła 22 strażników. W ciągu kolejnych lat liczba etatów wzrastała i tak w 1998 roku zatrudnionych było 49 strażników i 2 pracowników administracyjnych. W 2006 - 65 strażników, a aktualnie pracuje 126 funkcjonariuszy i zatrudnionych jest 26 pracowników cywilnych.

Białostocka formacja jest największą i najprężniej działającą strażą w regionie, wciąż zyskuje nowe kompetencje, coraz skuteczniej dbając o porządek publiczny i bezpieczeństwo w naszym mieście. Dodać przy tym należy, że o ile w 1994 roku dyżurni straży miejskiej przyjęli niewiele ponad 700 zgłoszeń, a strażnicy podjęli około 13 tysięcy interwencji, to już w 2010 roku było prawie 17 tysięcy zgłoszeń i ponad 50 tysięcy interwencji.

Aby wyeliminować wykroczenia związane między innymi z zanieczyszczaniem naszego miasta, czy problemy związane z zabłąkanymi, porzuconymi psami czy agresywnymi lub chorymi zwierzętami straż utworzyła w 2008 roku patrol ekologiczny. Aktualnie w strukturze straży funkcjonuje referat ekologiczny, w skład którego wchodzą trzy ekopatrole.

Aby strażnicy szybciej docierali do miejsc, w których ich interwencje są niezbędne, zakupione zostały nowe auta. Natomiast by poprawić mobilność funkcjonariuszy, w 2007 roku pojawiły się na ulicach naszego miasta patrole rowerowe, a od 2008 roku patrole na skuterach. Te formy przemieszczania się patroli okazały się bardzo skuteczne na terenach zabudowy jednorodzinnej i w parkach.

W 2008 roku został kupiony pies służbowy, który po odpowiednim przeszkoleniu, od 2009 roku, wykorzystywany jest do patrolowania miasta, zwłaszcza tych miejsc, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń. W związku z tym, że praca przewodnika oraz psa służbowego przyniosła oczekiwane efekty, w tym roku strażnicy kupili kolejne dwa psy i utworzyli sekcję przewodników psów.

Straż dba także o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców naszego miasta. To z myślą o nich w 2002 roku rozpoczęła działalność w zakresie profilaktyki. Strażnicy prowadzili spotkania zarówno z młodzieżą szkolną, jak i z dziećmi w wieku przedszkolnym. Spotkania miały na celu przekazanie informacji na temat istniejących zagrożeń dla zdrowia i życia, przekazanie i utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, uświadomienie konsekwencji płynących z niewłaściwego zachowania, a także ukształtowanie właściwych postaw dotyczących stosunków interpersonalnych.

Rozpoczęto również patrolowanie okolic szkół, co doprowadziło do utworzenia wspólnie z Komendą Miejską Policji patrolu szkolnego. W efekcie powołano referat profilaktyki i komunikacji społecznej. O zainteresowaniu tą formą współpracy ze szkołami i placówkami oświatowymi świadczy około 70 przeprowadzonych spotkań w 2002 roku, natomiast w 2010 roku było ich już prawie 400.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców, a przede wszystkim, aby być bliżej ich problemów strażnicy rozpoczęli tworzenie zewnętrznych posterunków straży miejskiej. Pierwszy posterunek powstał w 2009 roku, w centrum miasta przy ul. Suraskiej. Kolejny w 2010 roku na osiedlu Bacieczki TBS przy ul. Pietkuna. Trzeci posterunek otworzyli w tym roku. Mieści się na osiedlu Starosielce przy ul. Barszczańskiej.

Ważnym dniem w historii białostockich strażników jest dzień 29 sierpnia 2008 roku. Tego dnia na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Prezydent Miasta Białegostoku przekazał na ręce Komendanta Straży Miejskiej sztandar, jako symbol największych wartości, honoru i tradycji oraz jako zobowiązanie do godnego wypełniania obowiązków wobec społeczności lokalnej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny