Strajk nauczycieli. Co z maturą 2019? Ważą się losy maturzystów. W białostockich szkołach trwają rady klasyfikacyjne

Magdalena KuźmiukZaktualizowano 
Zanim Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku spotkała się w środę ze swoimi nauczycielami, denerwowała się, czy zbierze się kworum. W tej szkole się udało. Wojciech Wojtkielewicz
Dyrektorzy większości szkół, w których 6 maja powinien zacząć się egzamin dojrzałości, właśnie na środę 24 kwietnia zaplanowali rady klasyfikacyjne. W czwartek jednak tak naprawdę będzie wiadomo, czy wszyscy białostoccy maturzyści będą mogli podejść do egzaminu już bez przeszkód.

- Rada klasyfikacyjna właśnie się zakończyła. Przy wymaganym kworum została podjęta uchwała o klasyfikacji uczniów klas trzecich. Cieszę się, że nauczyciele wykazali się poczuciem odpowiedzialności i zrozumieniem dla tej trudnej sytuacji. Najważniejsze jest i było dobro uczniów – przyznał Robert Winnicki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

To dobra wiadomość dla 278 maturzystów z tej szkoły. Uczniowie mogą już odetchnąć z ulgą i w ostatnich dniach przed najważniejszym egzaminem w życiu skupić się już tylko na nauce.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019: Maturzyści mają już wystawione oceny

Właśnie na środę większość dyrektorów białostockich szkół, w których w poniedziałek 6 maja powinien się rozpocząć egzamin dojrzałości, zaplanowała tzw. rady klasyfikacyjne, podczas których nauczyciele zaakceptują oceny wystawione tegorocznym maturzystom i tym samym dopuszczą ich do egzaminu. W najbliższy piątek rok szkolny powinien się dla nich zakończyć.

– Towarzyszy mi niepewność, bo do końca nie wiem, czy będziemy w stanie zrealizować punkt dotyczący klasyfikowania uczniów klas czwartych. Wierzę, że dobro młodzieży i danie im szansy na ukończenie szkoły i przystąpienia do egzaminu maturalnego. Pewność będą miała dopiero jak zbierze się rada – mówiła Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku, tuż przed zaplanowaną radą.

W środę po południu już było pewne, że klasyfikacja uczniów będzie możliwa, bo w tej szkole również zebrało się kworum.

Czytaj także: Strajk nauczycieli 2019. Czy rok szkolny może zostać przedłużony? Ministerstwo Edukacji odpowiada [24 kwietnia 2019 r.]

Na środę na godziny późno popołudniowe radę zaplanowano z kolei w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku. – Strajk nie został zawieszony, ale jest też wielu nauczycieli niestrajkujących. Jak zbierze się rada, będziemy liczyć. Chciałabym, aby było kworum, żeby klasyfikacja była ważna. Nastawienie mojej kadry pedagogicznej jest takie, że ci strajkujący też chcą, aby klasyfikacja się odbyła – mówiła na kilka godzin przed radą z nauczycielami Anna Niczyporuk, dyrektor elektryka.

W tej szkole egzamin maturalny powinno zdawać 217 uczniów. – Uczniów nie ma w szkole, więc trudno powiedzieć, czy czekają ze spokojem – dodaje dyrektor Niczyporuk. – Ale rodzice dopytują, czy szkoła zrealizuje to, co należy do jej obowiązków. Dzieci chcą iść na studia.

Tak naprawdę dopiero w czwartek będzie jasne, czy we wszystkich szkołach udało się te klasyfikacje przeprowadzić.

– Prosimy dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, w których odbywa się strajk, o informacje dotyczące rad klasyfikacyjnych. Z tych informacji wynika, że we wszystkich szkołach rady te zostały zaplanowane, w niektórych już zostały przeprowadzone, ale w większości mają odbyć się w środę – poinformowała Małgorzata Palanis z Podlaskiego Kuratorium Oświaty.

Zobacz też: Egzamin maturalny w rękach nauczycieli. Czy zawieszą strajk?

Dane, jakie przekazał białostocki magistratu, są podobne. Wynika z nich jednak, że tylko w XI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku decyzja o radzie ma zapaść w czwartek.

– Nauczyciele nie dali się sprowokować ani ministerstwu, ani rządowi, który robi wszystko, aby obarczyć winą i odpowiedzialnością nauczycieli za to, że uczniowie w terminie nie przystąpiliby do matur. Nauczyciele w Białymstoku wykazali się odpowiedzialnością, dziękuję im za to – powiedział odpowiedzialny za miejską oświatę wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Szkoły rezygnują
Z danych urzędu miejskiego wynika, że od akcji protestacyjnej odstąpiły już dwie szkoły podstawowe i teraz strajkuje 95 proc. z nich. Wczoraj strajkowało już tylko 39 proc. przedszkoli (w pierwszym dniu strajku było to 80 proc.) Nadal protestują nauczyciele w 96 proc. szkół ponadgimnazjalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli. Co z maturą 2019? Ważą się losy maturzystów. W białostockich szkołach trwają rady klasyfikacyjne - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Strajk Nauczycieli.

Jeszcze przed rozpoczęciem strajku nauczycieli prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiadał, że wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia dla nauczycieli zostaną wypłacone bez względu na to, jak długo potrwa strajk. Wbrew wcześniejszym deklaracjom prezydenta, ratusz wycofuje się z tego pomysłu, mówiąc, że na wypłatę wynagrodzeń nie pozwala prawo.

zgłoś
c
cryo
2019-04-25T06:45:59 02:00, Iwona:

Do roboty darmozjady !!! Będziemy was pozywać za blokowanie polskiego szkolnictwa i działanie na szkodę naszych dzieci !!!

Wplątaliście się w niebezpieczną i niepotrzebną grę polityczną rozpętaną przez idiotów POstKOmunistycznych ...

Jak powiedział wasz ,,guru,, komorowski cyt. ,,weź kredyt i zmień pracę,, jak nie pasuje wam .

DO ROBOTY PASOŻYTY !!!

Psichooj we wrześniu 2018 cyt "Zgłaszam na policję. Zboczeńcy trafiają do aresztu, mówi policjant, 'wystarczy, że swoim zachowaniem, pisaniem wskazuja na to, że są zboczeni itd." .....

...... widać w Psichoojstanie nie ma posterunku ....najbliższy jest w Kałmukogrodzie .....2000 wiorst pod górkę

zgłoś
G
Gość

"...

Pragnę zapewnić maturzystów i ich rodziców, że przeprowadzenie matur nie będzie zagrożone – zapowiedział na posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki. – W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły – oznajmił.

...

W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły – zapowiedział premier. Dodał, że w wyjątkowych sytuacjach, gdy ani rada pedagogiczna ani dyrektor nie będą chcieli podjąć decyzji o klasyfikowaniu uczniów, wówczas „zrobi to organ prowadzący samorząd terytorialny”.

..."

zgłoś
G
Gość

Temat klasyfikowania maturzystów już zamknięty. Artykuł nie na czasie.

Kolejny ciamajdan tym razem tzw. szantaż egzaminacyjny ZNP nie wypalił.

Pora kończyć hucpę bo to tylko straty, kilka tysięcy zł w plecy. A oprócz tego całkowita utrata autorytetu wśród uczniów i rodziców.

zgłoś
a
alex
2019-04-25T06:39:41 02:00, cryo:

"Nie matura , lecz chęć szczera zrobi z ciebie Psichooja hejtera"

Star nie miał co robić to zrobił ciebie ?

zgłoś
I
Iwona

Do roboty darmozjady !!! Będziemy was pozywać za blokowanie polskiego szkolnictwa i działanie na szkodę naszych dzieci !!!

Wplątaliście się w niebezpieczną i niepotrzebną grę polityczną rozpętaną przez idiotów POstKOmunistycznych ...

Jak powiedział wasz ,,guru,, komorowski cyt. ,,weź kredyt i zmień pracę,, jak nie pasuje wam .

DO ROBOTY PASOŻYTY !!!

zgłoś
c
cryo

"Nie matura , lecz chęć szczera zrobi z ciebie Psichooja hejtera"

zgłoś
c
cryo
2019-04-24T20:52:49 02:00, cryo:

CZĘŚĆ NAUCZYCIELI to TRZODA CHLEWNA na PASKU zBROdNIARZA. A TEN ŁAJDAK jest NA SMYCZY Przestępczej Organizacji.

i znowu hejtujący degenerat podszywa się pod cryo....żenada

Dręczy Psichooj siebie , innych

prymitywną propagandą

"To Pan Adam , Pan Jarosław" -

epatuje kłamców bandą

tak w kłamaniu się zaperzył

w swoje "źródło" cioł uderzył

cryo wyśmiał tępą pałę

co jest całkiem zrozumiałe

wielka złość Psichooja wzrasta

kto mądrzejszy ten pederasta

w tym afekcie ściska jajka

imbecylna psia szachrajka ...

w końcu urwie zbuki oba

skończy się Psichooja droga

bredzić będzie biedaczyna

tępa dzida - trans"dziewczyna"

zgłoś
G
Gość
2019-04-24T19:24:17 02:00, cryo:

POZYWAĆ TO KODZIARSKIE TERRORYSTYCZNE BYDŁO I LIKWIDOWAĆ BIUROKRACJĘ NIE DO POMYŚLENIE ŻEBY EDUKACJA STAŁA SIĘ SIEDLISKIEM KODZIARSKICH LEWAKÓW A EDUKACJA FORMĄ CZYSTEJ LEWICOWEJ INDOKTRYNACJI. W JAKIM INNYM KRAJU TYLU NAUCZYCIELI PRZYPADA NA JEDNEGO UCZNIA? SZKOŁY TYLKO DLA EFEKTYWNYCH NAUCZYCIELI NO I PARYTETY DLA MĘŻCZYZN NAUCZYCIELI!!!!

Popieram

zgłoś
R
Rodzic

Nie popieram strajku nauczycieli. Uważam, że uczniowie jak i rodzice powinni pociągnąć do odpowiedzialności cywilno prawnej wszystkich nauczycieli, jak i samego p. Broniarza, którzy mają zamiar utrudniać otrzymanie klasyfikacji uczniów jak i przystąpienie do egzaminów. Bo to p. Broniarz zadeklarował brak klasyfikacji dla uczniów i możliwości przystąpienia do egzaminów. I niech nie zwala teraz winy na rząd za swoje słowa. A gdyby doszło do tak skrajnej sytuacji, to strajkujący nauczyciele jak i związki zawodowe powinni również ponieść koszty utrzymania i kształcenia przez cały kolejny rok obecnych maturzystów.

zgłoś
c
cryo

CZĘŚĆ NAUCZYCIELI to TRZODA CHLEWNA na PASKU zBROdNIARZA. A TEN ŁAJDAK jest NA SMYCZY Przestępczej Organizacji.

zgłoś
c
cryo

W tej chwili po stronie opozycji nie ma takiego myśliciela i zarazem polityka jak Jarosław Kaczyński. Erudyta i sprawny socjotechnik. Człowiek prawy nie posiadający konta w banku co było wielokrotnie wyśmiewane. Zawsze potrafił doskonale opisać aktualny stan społeczeństwa polskiego i zachodzące w nim przemiany. Jest chory na patriotyzm a wrogowie mówili, że na nienawiść. Teraz widać, że to wrogowie przypominają rozpalony piec nienawiści.

zgłoś
c
cryo

POZYWAĆ TO KODZIARSKIE TERRORYSTYCZNE BYDŁO I LIKWIDOWAĆ BIUROKRACJĘ NIE DO POMYŚLENIE ŻEBY EDUKACJA STAŁA SIĘ SIEDLISKIEM KODZIARSKICH LEWAKÓW A EDUKACJA FORMĄ CZYSTEJ LEWICOWEJ INDOKTRYNACJI. W JAKIM INNYM KRAJU TYLU NAUCZYCIELI PRZYPADA NA JEDNEGO UCZNIA? SZKOŁY TYLKO DLA EFEKTYWNYCH NAUCZYCIELI NO I PARYTETY DLA MĘŻCZYZN NAUCZYCIELI!!!!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3