MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia pracy w V LO

Aneta Boruch [email protected]
Uczniowie V LO przejdą wiele szkoleń, warsztatów, staży, a przede wszystkim utworzą własną spółdzielnię pracy. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Białymstoku.
Uczniowie V LO przejdą wiele szkoleń, warsztatów, staży, a przede wszystkim utworzą własną spółdzielnię pracy. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Białymstoku. Anatol Chomicz
Uczniowie V LO przejdą wiele szkoleń, warsztatów, staży, a przede wszystkim utworzą własną spółdzielnię pracy. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Białymstoku.

Zgłosiłam się do tego projektu, ponieważ sądzę, że zdobędę dzięki niemu wiele potrzebnych umiejętności i poznam funkcjonowanie rynku pracy - liczy Karolina Gogol z klasy IF V Liceum Ogólnokształcącego. - I później będzie mi łatwiej w dorosłym życiu.

Ta szkoła właśnie prowadzi rekrutację młodzieży do wyjątkowego projektu. Jego cel to utworzenie uczniowskiej spółdzielni pracy i rozwój przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży. Weźmie w nim udział 20 uczniów V LO.

W czerwcu i lipcu będą mieli grupowe warsztaty z poradnictwa zawodowego, a potem - indywidualne spotkania z trenerem, który każdemu przygotuje plan edukacyjno-zawodowy. W sierpniu uczestnicy spędzą po 70 godzin na stażach zawodowych w różnych firmach. Będą zdobywać doświadczenie m.in. w branżach związanych z pedagogiką, psychologią i medycyną czy prawem i administracją.

- Na razie staże nie są płatne, ale będziemy szukać funduszy na ich sfinansowanie - mówi Beata Kardasz, koordynatorka projektu.
Na wrzesień zaś zaplanowano zrealizowanie sześciu młodzieżowych projektów na rzecz społeczności lokalnej. Będą związane między innymi z wolontariatem czy wielokulturowością regionu oraz tolerancją. Każda grupa uczniów będzie miała do dyspozycji budżet w wysokości 1000 złotych.

A do listopada ma powstać uczniowska spółdzielnia pracy. To młodzież opracuje jej koncepcję, wybierze branżę, napisze statut. Cel spółdzielni: dzielenie się umiejętnościami młodych ludzi i zarabianie na świadczonych usługach. To nowatorskie przedsięwzięcie w naszym mieście i obecnie jedyny taki projekt. I co ważne: ma przygotować do zawodowego startu młodzież ze szkoły ogólnokształcącej.

Młodzież pierwsze pomysły już ma. - Chciałabym pracować z dziećmi - mówi Karolina Gogol.

- Mój cel to pomaganie innym, na przykład robienie zakupów starszym osobom - dodaje jej koleżanka Aleksandra Mojsak.

- My, jako autorzy projektu, mamy swój pomysł na tę spółdzielnię - przyznaje Beata Kardasz. - Ale nie będziemy go zdradzać uczniom, żeby się nim nie sugerowali.

Na realizację tego projektu szkoła zdobyła ok. 100 tys. zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. - Spróbujemy dzięki temu nauczyć młodzież ścierania się z problemami dorosłego życia i rynku pracy, bo wiadomo, że kiedyś się pojawią - dodaje Beata Kardasz.

- To fajny pomysł i mam nadzieję, że przygotuje mnie do dalszego życia - ocenia Aleksandra Mojsak.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny