Spalarnia śmieci. Lech: Przetarg muszą przeprowadzić profesjonaliści

Aneta Boruch
Spalarnia odpadów komunalnych Spittelau – Wiedeń.
Spalarnia odpadów komunalnych Spittelau – Wiedeń. http://kngo.wis.pk.edu.pl
Trwa przetarg na firmę doradczą i promocję projektu. Podpisana jest już umowa o preferencyjną pożyczkę, a do końca maja wpłyną oferty zainteresowanych wybudowaniem spalarni.

Szukamy firmy doradczej, która pomaga w prowadzeniu przetargów i organizacji procesu budowy - mówi Jarosław Wasilewski, rzecznik spółki Lech o przetargu na tzw. pomoc techniczną. - Moglibyśmy się bez tego obyć, ale przy tego typu skomplikowanych projektach wskazane jest, by z takiej pomocy skorzystać.

Oferty w tym przetargu zostaną otwarte 14 maja. Tydzień później będzie wiadomo, ilu jest chętnych do promowania projektu gospodarowania białostockimi odpadami. Do końca maja do spółki Lech mają także trafić konkretne oferty od firm, które chcą zaprojektować i wybudować spalarnię.

Tych firm jest pięć. Cztery z nich stanowią konsorcja: Constructions Industrielles de la Mediterranee, Budimex, Polimex-Mostostal oraz Astaldi. Piąta firma to polskie Rafako.
Polimex jako ostatni znalazł się na tej liście. Początkowo jego oferta została odrzucona, bo firma miała podobno zbyt małe doświadczenie w zakresie robót budowlanych.

Polimex nie zgadzał się z taką decyzją. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która przyznała rację konsorcjum. Firma wróciła do rywalizacji o budowę spalarni, eliminując jednocześnie z walki POSCO.
Niedawno spółka Lech, nadzorująca budowę spalarni podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na udzielenie preferencyjnej pożyczki na realizację projektu. Chodzi o kwotę 310 milionów złotych. Pieniądze te zostaną wykorzystane na wkład własny, pozostałą część sfinansuje Unia Europejska.

Pierwszą ratę Lech wpłaci za cztery lata, a całość ma być zwrócona do czerwca 2036 roku.
Pieniądze na spłatę pożyczki będą pochodzić ze sprzedaży energii, którą wyprodukuje spalarnia, a także z opłat za przyjęcie i zagospodarowanie odpadów.

Spalarnia w Białymstoku ma być zbudowana przy ulicy gen. Andersa. Będzie obsługiwała całą aglomerację białostocką.

Zakład musi powstać do końca 2015 roku, inaczej miasto nie dostanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Budowa powinna zacząć się najdalej na początku 2013 roku.

Zgodnie z dokumentacją przetargową, szacunkowe koszty budowy zakładu utylizacji odpadów w Białymstoku to ponad 482 miliony złotych netto. Aktualna kwota dofinansowania projektu z funduszy unijnych wynosi 210 milionów złotych.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM ODPADÓW BEZ SPALARNI ? Ok. 80% śmieci nadaje się do przetworzenia. Ok. 40% to odpadki biologiczne, z których można zrobić kompost. Kolejne 40% to papier, szkło, metale, plastiki - czyli surowce wtórne. Podstawową sprawą jest wprowadzenie segregacji lub budowa skutecznej sortowni i kompostowni 10 x tańszej niż spalarnia. W wielu miastach zachodnich w każdym mieszkaniu są dwa kubły - do jednego wrzuca się odpadki ,,mokre"- trafiające do kompostowni, do drugiego pozostałe, trafiające do specjalnego zakładu, gdzie są segregowane – ręcznie albo automatycznie.

SPALANIE NIE MA SENSU
1 tona odpadów (+tlen i woda)+ spalarnia
= 2000 kg maksymalnie toksycznych rakotwórczych spalin
= 450 kg ścieków
= 300 kg toksycznych żużli (wymagają specjalnego składowania, bowiem przez wiele lat zatruwają glebę i wodę)

CO PROPONUJĄ EKOLODZY?
1 tona odpadów+ system segregacji, recyklingu
360 kg kompostu
370 kg surowców wtórnych (metale, papier, szkło, plastiki)
230 kg pozostałości (na wysypisko)
40 kg odpadów problematycznych (na specjalne składowisko)

CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?
nie kupuj w jednorazowych opakowaniach, segreguj swoje śmieci

G
Gość

ach ta matematyka...spalarnia ma kosztować 482 mln netto..czyli ile brutto?przy vat 23% byłoby 110 mln więcej..ale weźmy nawet kwotę 482 mln-dofinansowanie 210 mln, czyli brakuje 272 mln , wiec dlaczego kredyt na 310 mln?i te dofinansowania UE-potrzebny wkład własny 50%, jakby nie było dofinansowań , to cała inwestycja by kosztowała może mniej niż ten "wkład własny", ale jak są pieniądze "niczyje" to się wydaje-tak jest ze wszystkim - mamy najdroższe drogi , stadiony...ale kiedyś trzeba bedzie te kredyty spłacić...a te zyski ze spalarni może starczą tylko na odsetki..

B
Białostoczanin

Ta spalarnia to bomba ekologiczna niedaleko centrum miasta! Jeżeli nie zostanie zastosowane spalanie plazmowe (a jestem pewien że nie) będziemy mieli komorę gazową dla nas i naszych dzieci na długie lata - przy spalaniu substancji org. i innych powstają takie trucizny jak np. rakotwórcze dioksyny ! W zasięgu toksyn znajdzie się napewno większa część miasta, zależnie od kierunku wiatru .
Czy władze miasta nie zauważyły tego drobiazgu ?

n
nick

Ekipa na czele z Truskolaskim to dyletanci i POzerzy,zadłużający miasto na POtegę.Miastu grozi niewypłacalność a nieudacznicy tylko balują !!!Zwolennicy PO nic się nie stało ...tylko te kredyty.

O
Olek

Co za schizofrenia paranoików mających władzę. Z jednej strony trucie o nadmiernej emisji dwutlenku węgla i rzekomo za nim idącym tzw. efektem cieplarnianym w efekcie czego kraje płacą podatek za emisję CO2 (za to co każdy z nas wydycha) Z drugiej strony chcą uruchomić spalarnie - czy toi nie dziwne??A może rząd pod przykrywką "spalarni" szykuje nam kolejne krematoria, tak jak ma to miejsce w obozach FEMA w USA, gdzie nawet zgromadzono ok 500 000 4-osobowych trumien, ot tak na wszelki wypadek, przecie nie od dziś wiadomo,że przezorny zawsze ubezpieczony... A los zwykłych zjadaczy chleba nikogo nie interesuje - czego potwierdzeniem jest choćby informacja wykuta na kamiennych płytach tzw. Georgia guidestones....

G
Gość

Ma wygrać Rafako:)?

G
Gość

zabrakło kasy z UE na spalarnię zamiast 85% dotacji jest zaledwie ok 30%

planowana w Białymstoku spalarnia śmieci (podobnie jak np. lotnisko, stadion, Galeria Jagiellonii) nie powstanie ponieważ:
Prawie wszystkie śmieci z Białegostoku będą trafiać do sortowni i kompostowni odpadów której budowa rozpoczęła się koło Studzianek w gminie Wasilków, ponieważ jest to zakład 10 x tańszy w budowie i eksploatacji niż spalarnia, w przeciwieństwie do spalarni śmieci zgody z wymaganiami UE i mnie uciążliwy dla środowiska, zdrowia i życia ludzi.
Budowa i eksploatacja spalarni spowodowałaby 600% podwyżki za śmieci, tak więc z powodów ekonomicznych śmieci by do niej nie trafiały ale do innych tańszych miejsc.
jest sprzeczna z unijnym wymogiem recyklingu odpadów i nie spalania odpadów z odzyskiem energii poniżej 65% niemożliwym do osiągnięcia przy spalaniu nieposortowanych skutecznie odpadów z frakcją biologiczną z zawartością ok. 30% wody zaplanowanym w Białymstoku.
przewidywany w spalarni śmieci poziom produkcji ciepła i prądu przy spalaniu śmieci poniżej 1% zapotrzebowania miasta jest ekonomicznym nonsensem i nie pokryje nawet potrzeb samej spalarni śmieci.
ze względu na brak wymaganego poziomu 150 tys. ton śmieci rocznie (obecnie Białystok wytwarza ok. 60 tys. ton) spalarnia śmieci w Białymstoku nie ma szans na otrzymanie dofinansowania.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło rygor natychmiastowej wykonalności decyzji lokalizacyjnej Prezydenta Białegostoku dla spalarni śmieci.

Władze Białegostoku podobnie jak to już zrobiły władze Olsztyna musza więc zrezygnować z projektu budowy spalarni śmieci w Białymstoku.

k
krzysztof

Historia bojów o spalarnię na komunalnej działce miejskiej przy ul. Andersa pokazuje, że sprawa rozwinie się być może bardziej kryminalnie, niż "epizod hryniewicki". Dlatego w miarę wcześnie, już na etapie wstępnym, ten skok na kasę powinien zainteresować odpowiednie organy ścigania. Na obecnym etapie wykazano błędy postępowania wstępnego, potem będą przekręty. Ponieważ będą zaangażowane środki z budżetu państwa, stosowne organy powinny już teraz w dostępny jej prawnie sposob 9 np. operacyjnie ) zabezpieczać dokumenty. By nie poginęły istotne dowody!
W tygodniku niemieckim opublikowano zdjęcia z zimy 2009/2010 i 2010/2011 pokazujące jak obok regionalnego ośrodka TVP
przy ulicy Włókienniczej, na terenie w zagospodarowanie którego władowano również fundusze unijne, funkcjonowało ohydne wysypisko odpadów śnieżnych. W centrum Białegostoku, tuż za płotem TVP!
Niedawno paliły się śmieci w Studziankach, pożaru nie dało się ugasić nawet w kilka dni, a smród na trasie Białystok - Kużnica Białostocka, rzecz jasna nie na całym odcinku, był niesamowity. Pamiętami chyba tez wykolejenie się na białostockim dworcu PKP cysterny z chlorem.
Jaką tykającą już bombę szykują nam tym razem władze miasta decydując się na jego terenie spalarni śmieci?
Nie zapomnijmy, kto teraz w mieście rządzi i z jakiej opcji jest Prezydent. A póki co, WCALE NIE JEST ZA PÓŹNO NA ZABLOKOWANIE PRZEZ MIESZKAŃCÓW BUDOWY "MIEJSKIEGO CENTRALNEGO OŚRODKA SMRODU".

G
Grzegorz

Spalarnia to ostatni moduł w gospodarce odpadami. Najpierw postawmy wszędzie kosze do segregacji i rzeczywiście je segregujmy. To czego nie da się odzystakać można teoretycznie spalić, ale tylko po segregacji. Nie wyobrażam sobie, że spalane będzie wszystko jak popadnie - to będzie toksyczne i nie do wyeliminowania przez żadne filtry. Baterie, sprzęt elektroniczny, świetlówki itd. Poza tym wzrost cen jak nic i to nie o 15% jak było w tym roku, a o 50% A ile miasto wydało na edukację ekologiczną? chociaż 50tyś zł? Nie sądzę. Kpina.

k
kibic

Wcześniej pisałem ,że celem pana Truskolaskiego jest zadłużenie miasta na
ponad 1.000.000.000 zł / słownie : jeden miliard /
Jak wynika z ostatnich działań to byłem jednak w błędzie.
To nie będzie już miliard a miliard trzysta milionów .Oby !!!
Ta rozrzutność pociągnie za sobą w pierwszej kolejności podniesienie do maksimum
podatków.
Natomiast zaciągany kredyt na spalarnie ,zostanie w najbliższej chwili spłacany
przy wyliczaniu przez U.M. stawek za odbiór śmieci .
Jak wiadomo zlecono już ten "problem " wyspecjalizowanej firmie.
Należy sądzić ,że pan prezydent na długie lata utkwi w pamięci podatników.

Jednak co w tym wszystkim godne jest uwagi ,że przez kieszeń głupiego wyborcy PO-wców
dotrze się w końcu do pustej ich główki -która uznawała propagandę za fakty.

g
gosc

spalarnia śmieci w Białymstoku? Idiotycznych pomysłów nawet komentować się nie chce...

r
rychu

"Szukamy firmy doradczej, która pomaga w prowadzeniu przetargów i organizacji procesu budowy – mówi Jarosław Wasilewski"
- zatrudniamy ponad 1200 urzedników z najlepszym w kraju Prezydentem zdaniem Porannego i kolegów-ekspertów z uczelni a tu proszę bardzo nie wiedzą jak cokolwiek zorganizować. Paradoksalnie na to jak zadłużać miasto przetargu nie robią a jak dobrze wychodzi - już 10 tys na każde gospodarstwo domowe do spłaty jest. Ciemny ludek siedzi cicho bo myśli że długi spłaci miasto a nie on sam w postaci wyższych opłat i podatków przy braku ulic, przedszkoli i biedzie w szkołach. Teraz w mieście obowiązuje nowa ekonomia - im więcej swoich lub tanich urzedników miasto zatrudnia tym więcej ich roboty zleca zewnętrznym firmom i tym bardziej miasto staje się zadłużone. Jeśli tak nie jest niech mnie ktoś oswieci podając cyfry.

j
jasio

Za dawnych czesów w urzędach pracowali PROFESJONALIŚCI i nie podzlecali wykonywania swoich obowiązków - patrz przetarg na stadion "profesjonaliści" , lotnisko "profesjonaliści " , ul Jurowiecka "profesjonaliści "....czyli dzisiejsi urzędnicy zlecają "profesjonalistom" , a skutki wiadome .

a
antyleming

POwinni POwołać sPOłkę do budowy spalarni, tak jak przy stadionie. Będzie więcej stołków kolesiom typu Prokop czy Bubela.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3