Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci na Rynku Siennym w Białymstoku. To dawny cmentarz ewangelicko-augsburski. Miasto obiecuje wzmożone kontrole straży miejskiej

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wojciech Wojtkielewicz
Pobite butelki, sikające psy, zielsko wyższe niż nasadzenia - tak wygląda Rynek Sienny. - Nikt nie dba o to miejsce - skarży się nasza Czytelniczka. W reakcji magistrat obiecuje więcej patroli strażników miejskich i interwencję w firmach porządkowych.

Chodzi o okolice monumentu, który stanął na Rynku Siennym w ramach przywracania pamięci o istniejącym tu przed laty cmentarzu ewangelickim. Pod ziemią umieszczono kryptę ze szczątkami, które wydobyto w ramach inwestycji.

Oficjalna otwarcie miejsca pamięci odbyło się 25 czerwca tego roku. Już w czasie prac nad monumentem jego wyląd budził kontrowersję. "Betonowy klocek, bunkier, betonoflia białostocka" - mówili jedni. Drudzy, że to artystyczna kaplica. I, o ile o gustach się nie dyskutuje, białostoczanie zwracają uwagę na inny problem.

- To miejsce jest zaniedbane. Ludzie wyprowadzają psy i zrobili sobie z tego miejsca toaletę dla czworonogów. Wokół ogrodzenia leży mnóstwo pustych i potłuczonych butelek. Tuż obok są bary, a imprezowicze najwyraźniej wyrzucają tu śmieci. Nikt tego nie pilnuje - mówi Barbara Cudowska, mieszkanka ulicy Młynowej. - Jeśli już zafundowaliśmy sobie takie "cudo", trzeba o to dbać.

Zobacz też: Białystok. Odsłonięto skwer upamiętniający cmentarz ewangelicki na Rynku Siennym. Na uroczystości obecny był marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Kobieta zadzwoniła do naszej redakcji. Prosiła o nagłośnienie sprawy. W tym zielska, którym - zdaniem naszej Czytelniczki - zarasta Rynek Sienny i jest wyższe niż nasadzenia.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z prośbą o komentarz. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że porządkiem na tym terenie zajmują się dwie firmy. Jedna to firma zewnętrzna, z którą miasto ma umowę na utrzymanie terenu cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Druga to firma, która zrealizowała inwestycję i - w ramach udzielonej jej kilkuletniej gwarancji - zajmuje się pielęgnacją roślinności.

- Zwrócimy uwagę tym firmom, aby w sposób właściwy zadbały o to miejsce - obiecuje Anna Kowalska, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urząd Miejski w Białymstoku.

Dodaje, że od dnia otwarcia miejsca pamięci straż miejska objęła ten teren doraźną, prewencyjną kontrolą, a funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na dewastacje, spożywanie alkoholu, zanieczyszczanie terenu, zakłócenie ładu i porządku publicznego oraz inne akty wandalizmu.

- Ze względu na charakter obiektu, a także w związku z pojawiającymi się różnymi incydentami na terenie cmentarza ewangelicko-augsburskiego na Rynku Siennym w Białymstoku, Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego wystosował pismo do Straży Miejskiej z prośbą o objęcie terenu cmentarza szczególnym nadzorem i zwiększenie liczby patroli na tym obszarze - informuje urzędniczka.

Tu oglądasz: Białystok. Wkrótce otwarcie Rynku Siennego z artystyczną kaplicą. Betonowy klocek czy artystyczny pomnik?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny