Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie awarii w oczyszczalni ścieków Czajka

o
Awaria oczyszczalni ścieków Czajka ściągnęła na siebie uwagę prokuratury - wszczęto w związku z nią śledztwo. Nieoczyszczone ścieki trafiają do Wisły, a stołeczni radni mówią o katastrofie ekologicznej.
Awaria oczyszczalni ścieków Czajka ściągnęła na siebie uwagę prokuratury - wszczęto w związku z nią śledztwo. Nieoczyszczone ścieki trafiają do Wisły, a stołeczni radni mówią o katastrofie ekologicznej. fot. szymon starnawski / polska press
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie awarii w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Jak dowiedział się portal Onet, będzie ono prowadzone pod kątem sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, w wyniku spowodowania zagrożenia epidemiologicznego.

Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości oraz stołeczny radny PiS, informując o wszczęciu śledztwa w sprawie awarii oczyszczalni Czajka, przekazał, że będą w nim badane również wątki niedopełnienia wszelkich obowiązków.

Onet skontaktował się z Prokuraturą Okręgową Warszawa – Praga, która potwierdziła te informacje. Śledztwo zostało wszczęte z urzędu, na podstawie doniesień medialnych. Nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów – wcześniej trzeba zgromadzić dowody i zabezpieczyć dokumenty, oraz wykonać inne niezbędne czynności, a wszystko to zajmie czas.

Warszawa: awaria w oczyszczalni ścieków Czajka - ścieki trafiają do Wisły

27 sierpnia 2019 r. poinformowano o awarii kolektora dostarczającego ścieki do stołecznej oczyszczalni Czajka. Pilnie zwołano sztab kryzysowy, a następnego dnia rano zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zdecydował o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Jak przypomina Onet, prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, uspokajał mieszkańców stolicy, że woda z kranu jest pitna i bezpieczna.

Odpowiednie służby zostały postawione w stan gotowości i współpracują, by usunąć skutki awarii oraz ocenić je i dojść do tego, jaka była jej przyczyna. Onet wspomina też, że Rafał Trzaskowski był na miejscu zdarzenia, o czym poinformował na Twitterze, gdzie zarzucił także manipulacje na temat awarii.

Konferencja w związku z awarią w oczyszczalni ścieków

W związku z awarią w oczyszczalni ścieków Czajka minister środowiska, Henryk Kowalczyk, zorganizował konferencję.

Niestety, sytuacja jest już na tyle bardzo poważna, że w tym momencie z informacji, które przekazały służby kontrolujące, okazuje się, że obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni Czajka są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły – mówił Kowalczyk.

Onet przytacza też wypowiedź radnego PiS, Sebastiana Kalety, który zwrócił uwagę na to, że mieszkańcom Warszawy informacje nie są przekazywane lub są przekazywane z opóźnieniem, podczas gdy do Wisły trafiają trzy tysiące litrów ścieków na sekundę. Mówił też o zagrożeniu wielką katastrofą ekologiczną.

Stołeczny Ratusz przekazał informację, że we wtorek, 27 sierpnia o godz. 5.50 doszło do awarii podstawowego kolektora A, z którego natychmiast przesył nieczystości został przekierowany do rezerwowego kolektora B. Ten jednak uległ awarii w środę rano i w związku z tym 28 sierpnia około godz. 8 rano rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły, o czym poinformowano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, media i opinię publiczną – przypomina Onet.

Mieszkańcy Warszawy bez obaw mogą pić wodę z kranu – jakość wody pitnej jest niezagrożona, bo jej ujęcia znajdują się powyżej miejsca zrzutu ścieków. MPWiK stale monitoruje czystość wody.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny