Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Rzeka Biała w kolorze prawie białym. Śledczy sprawdzają czy doszło do zatrucia miejskiej rzeki

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Rzeka Biała sprzed lat - zdjęcie ilustracyjne
Rzeka Biała sprzed lat - zdjęcie ilustracyjne Archiwum/Gazeta Współczesna
Prokuratura rejonowa w Bielsku Podlaskim (woj. Podlaskie) sprawdza czy doszło do zatrucia rzeki Białej. Po sygnałach od mieszkańców o innym kolorze rzeki, burmistrz miasto zawiadomił inspektorat ochrony środowiska i policję.

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim prowadzi śledztwo w sprawie zanieczyszczenia rzeki Białej, która płynie przez miasto. Początek postępowaniu dało zawiadomienie, które złożył burmistrz miasta.

Prokuratura sprawdza, czy doszło do zatrucia miejskiej rzeki, a początek sprawie dały skargi od mieszkańców, którzy informowali magistrat o nieprzyjemnym zapachu, nienaturalnym kolorze Białej, a nawet śniętych rybach.

- Problem z naszą rzeką pojawił się na początku maja tego roku. Informacje o dziwnym kolorze Białej otrzymywaliśmy od mieszkańców. Dlatego codziennie odpowiedni pracownicy urzędu monitorowali i badali stan rzeki. I rzeczywiście płynęło w niej coś co miało kolor zbliżony do białego – tłumaczy burmistrz Jarosław Borowski.

Jak mówi, w ciągu dwóch miesięcy magistrat sprawdzał stan rzeki wiele razy i trudno było kolejne przypadki zmiany koloru rzeki uznać jednorazową za awarię.

– Tym bardziej, że to zjawisko zwykle pojawiało się w piątek wieczorem, gdy wiadomo, że inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska nie mogą przyjechać. Na szczęście od trzech, czterech tygodni jest spokój – zapewnia burmistrz Bielska Podlaskiego.

Czytaj również:

Biała płynie przez środek miasta, więc inny kolor rzeki i pojawiający się wtedy uciążliwy zapach rzeki zauważy i odczuje każdy z mieszkańców. Według nich, najgorzej było tam, gdzie odprowadzane są ścieki z oczyszczalni zakładu Laktopolu (czyli dawnej mleczarni Bielmlek).

Jak jednak zapewnił Polskie Radio Białystok, dyrektor Laktopolu, mleczarnia nie odpowiada za zatruwanie rzeki.
W tej sytuacji, po interwencji władz Bielska oczyszczalnia jest systematycznie kontrolowana przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.

- Na razie sytuacja jest stabilna, więc obecnie nie otrzymujemy żadnych wniosków o interwencję w związku z ewentualnym zanieczyszczeniem rzeki Białej. Przeprowadziliśmy badania dotyczące m.in. jakości ścieków wypływających z zakładu mleczarskiego Laktopol, które wykazały, że (mówiąc kolokwialnie) ścieki oczyszczane są słabo – przyznaje naczelnik wydziału inspekcji w WIOŚ Beata Ostrowiecka.

Dodaje, że ponieważ kontrola jeszcze trwa, na razie nic więcej nie może w tej sprawie powiedzieć. Gdy się zakończy, jej wyniki zostaną przekazane odpowiednim organom. Może to nastąpić w ciągu jednego, dwóch tygodni.

Czytaj również:

Na wyniki badań czeka również bielska prokuratura rejonowa, która od czerwca prowadzi śledztwo w sprawie zanieczyszczenia rzeki Białej. Śledczy chcą m.in. ustalić czy doszło do obniżenia jakości wody i zniszczeń fauny i flory w rzece. Pomoże to wyjaśnić ekspertyza biegłego, specjalisty z ochrony środowiska i zeznania świadków, w tym pracowników urzędu miasta, z których kilku już zostało przesłuchanych.

Śledztwo - pod nadzorem prokuratury – prowadzi bielska policja. Zgodnie z przepisami powinno ono zostać zakończone w ciągu trzech miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bielsk Podlaski. Rzeka Biała w kolorze prawie białym. Śledczy sprawdzają czy doszło do zatrucia miejskiej rzeki - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny