Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladem białostockiej Jagiellonii można podróżować zabytkowym autobusem. Zawsze w niedzielę

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Co niedziela Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku zaprasza na podróż zabytkowym autobusem śladem Jagiellonii: Na zdjęciu (od lewej): były kapitan Jagi Antoni Cylwik, przewodnik PTTK Krzysztof Kropiwnicki, piłkarz i działacz Jerzy Bołtuć oraz kierowca autobusu i członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Co niedziela Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku zaprasza na podróż zabytkowym autobusem śladem Jagiellonii: Na zdjęciu (od lewej): były kapitan Jagi Antoni Cylwik, przewodnik PTTK Krzysztof Kropiwnicki, piłkarz i działacz Jerzy Bołtuć oraz kierowca autobusu i członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wojciech Wojtkielewicz
W każdą wakacyjna niedzielę Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku organizuje przejazdy zabytkowymi autobusami. Podróż historycznymi śladami Jagiellonii trwa nieco ponad godzinę.

Trasa tych podróży prowadzi do ważnych miejsc w historii białostockiego klubu (siedziby klubu, stadiony czy baza treningowa), który dzisiaj kojarzony jest wyłącznie z piłką nożna.

Przywrócić modę na Jagę

- Chcemy przywrócić modę na Jagiellonię, przypomnieć historię i dawne siedziby, o których ludzie w ogóle nie wiedzą. Bo kto pamięta, że w 1932 roku adresem klubu była ul. Warszawska 9. Na każdy przejazd zapraszamy zawodników albo z Galerii Sław, albo z obecnego zespołu. Przychodzi sporo osób, zarówno białostoczan jak i turystów - mówi Krzysztof Kropiwnicki, przewodnik PTTK po Białymstoku i pomysłodawca niedzielnych tourów.

Czytaj również:

Gośćmi specjalnymi tych wycieczek są m.in. byli zawodnicy i działacze Jagi, którzy rozmawiają z pasażerami o przeszłości klubu i czasach swojej gry. W niedzielę w podróż śladami Jagi wybrał się np. Jerzy Bołtuć, były piłkarz i działacz Jagiellonii, który uważa, że jest to świetny sposób na przypominanie historii białostockiego klubu.

Przypominać historię Jagiellonii

- Jestem drugi raz na takim objeździe. Uważam, że trzeba tu być. O Jagiellonii pamiętać należy, bo nie urodziła się dzisiaj, a przed wojną. To chwalebna historia, która trzeba przypominać. Jako wychowanek klubu z lat 60.-70. minionego wieku, tę historyczną narrację wspieram. Uważam, że te przejazdy to świetny pomysł – zapewnia Jerzy Bołtuć.

Czytaj również:

- Polecam wszystkim te przejazdy, bo pan Krzysztof bardzo ciekawie opowiada o historii Jagiellonii. Grając w Jadze nie wiedziałem o różnych sprawach: o siedzibach i boiskach, które już nie istnieją. W niektórych miejscach zostały tylko tablice, a w niektórych nic nie ma. Generalnie jest co zwiedzać i jest to bardzo ciekawe. Trzeba ludziom zaszczepić takiego jagiellońskiego bakcyla, by później przychodzili na mecze – podkreśla Antoni Cylwik, kapitan tzw. Wielkiej Jagi, którego wizerunek znalazł się w Galerii Sław klubu.

Czytaj również:

Większość podróży śladem Jagiellonii Białystok nic nie kosztuje. Jedynie kursy specjalne, połączone ze zwiedzaniem Stadionu Miejskiego kosztują 7 zł (bilet wstępu).

Podpis fotka - Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku zaprasza na podróż zabytkowym autobusem śladem Jagiellonii: Na zdjęciu Krzysztof Kropiwnicki, Antoni Cylwik, Jerzy Bołtuć oraz kierowca autobusu i członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny