OPRAC.:
Mateusz Pietras
Anna Twardosz poza finałem konkursu PŚ w skokach narciarskich kobiet
Anna Twardosz poza finałem konkursu PŚ w skokach narciarskich kobiet ODD ANDERSEN/AFP/EAST NEWS
Eva Pinkelnig wygrała sobotnie zawody Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Austriaczka odniosła 11. zwycięstwo w karierze. Na podium stanęły też Jenny Rautionaho z Finlandii i Norweżka Eirin Maria Kvandal. Anna Twardosz zajęła 36. miejsce. Pozostałe Polki nie przebrnęły przez kwalifikacje. Wciąż Biało-Czerwone bez pucharowych punktów w tym sezonie.

Jedenaste pucharowe zwycięstw w karierze

Na japońskiej Okurayamie (HS137) najlepiej zaprezentowała się doświadczona Austriaczka Eva Pinkelnig, która po pierwszej serii o 8, 3 pkt z liderką konkursu jak i Pucharu Świata Niką Prevc. Jednak próby na 115, 5 m oraz 119, 5 m zapewniły jej jedenaste pucharowe zwycięstwo w wieloletniej karierze. Dopiero dziesiąte miejsce zajęła Prevc lądując w drugiej serii na 96 m. Drugie miejsca zajęłą Finka Jenny Rautionaho, a na trzecim stopniu podium stanęła Eirin Maria Kvandal.

Dzięki triumfowi Austriaczka przesunęła się na trzeciej miejsce w klasyfikacji generalnej ustępując tylko zwyciężczyni dzisiejszych kwalifikacji Francuzce Josephine Pagnier oraz triumfatorce Turnieju Dwóch Nocy Nice Prevc.

Za całe zawody otrzymała notę 195,7 pkt. Druga Rautionaho uzyskała 193,3 pkt po skokach na 115 i 120 metrów. Kvandal poszybowała 116 m i 121,5 m, przegrywając z Pinkelnig o 3,2 pkt. Tuż za podium uplasowała się Japonka Sara Takanashi (112,5 m i 121 m - 190,1 pkt).

Jedyna Polak poza finałem

W konkursie prawo udziału miała tylko jedna Biało-Czerwona. Anna Twardosz uzyskała 94 m i 38,1 pkt, co pozwoliło jej wyprzedzić tylko cztery zawodniczki. W kwalifikacjach zajęła identyczne miejsca, skacząc sześć metrów bliżej. Druga z Polek Natalia Słowik uplasowała się na ostatniej pozycji w stawce (74 m).

W tym sezonie jeszcze żadna Polka nie awansowała do drugiej serii.

Niedzielny konkurs w Sapporo rozpocznie się o godzinie trzeciej w nocy czasu polskiego.