MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sikorka bogatka i wróbel polubiły białostockie budki. Miasto podsumowało akcję budek lęgowych

oprac. agsa
Zebrane dane wskazują, że gatunkiem, który w największej liczbie zasiedlił budki rozdane mieszkańcom Białegostoku, była sikorka bogatka, na drugim miejscu znalazł się wróbel zwyczajny, na trzecim mazurek, na czwartym modraszka. Ponadto – jak wskazali uczestnicy akcji – budki zasiedliły również pleszki i kowaliki.
Zebrane dane wskazują, że gatunkiem, który w największej liczbie zasiedlił budki rozdane mieszkańcom Białegostoku, była sikorka bogatka, na drugim miejscu znalazł się wróbel zwyczajny, na trzecim mazurek, na czwartym modraszka. Ponadto – jak wskazali uczestnicy akcji – budki zasiedliły również pleszki i kowaliki. Miasto Białystok
Aż 46% budek lęgowych, rozdanych przez Miasto Białystok mieszkańcom, zasiedliły ptaki. W lutym 360 domków dla ptaków białostoczanie powiesili na swoich działkach. Tworzenie miejsc do lęgu ptaków jest kolejnym działaniem Miasta na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności Białegostoku.

W lutym tego roku Miasto Białystok już po raz drugi prowadziło akcję związaną z rozdawaniem budek lęgowych dla ptaków. Mieszkańcom, jak również placówkom oświatowym, przekazano 360 budek. Teraz przyszedł czas na podsumowanie tej akcji. Do końca sierpnia udało się zebrać dane dotyczące losów 330 budek lęgowych. Było to możliwe, ponieważ odbierając budkę trzeba było wypełnić ankietę, wpisując do niej swoje dane kontaktowe i adres nieruchomości, na terenie której zawieszona będzie budka.

Z informacji uzyskanych od białostoczan wynika, że ptaki zasiedliły 168 budek, czyli aż 46%.

Zebrane dane wskazują, że gatunkiem, który w największej liczbie zasiedlił budki rozdane mieszkańcom Białegostoku, była sikorka bogatka, na drugim miejscu znalazł się wróbel zwyczajny, na trzecim mazurek, na czwartym modraszka. Ponadto – jak wskazali uczestnicy akcji – budki zasiedliły również pleszki i kowaliki.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom za czynne włączenie się w akcję ochrony ptaków zamieszkujących teren Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk. – Dzięki Państwa zaangażowaniu nie tylko chronimy nasze ptaki, ale także przyczyniamy się do tworzenia im dobrych warunków do zwiększania populacji poszczególnych gatunków. Trzeba pamiętać, że ptaki mają ogromne znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej, a ich obserwacja przynosi wiele przyjemności.

Warto pamiętać, że aby budka została ponownie zasiedlona wiosną przyszłego roku, trzeba ją oczyścić.

– Budki, które rozdawaliśmy, można łatwo otworzyć i wymieść z nich wszystkie pozostałości. Można też je umyć, nie używając żadnych środków chemicznych. Należy to zrobić w terminie od połowy września do końca lutego – poinformował Jędrzej Grygoruk z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W lutym ubiegłego roku Miasto rozdało 328 budek lęgowych. Ptaki zasiedliły wówczas 137 budek, czyli 45%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny