Samorząd województwa. Podwyżka pensji, diet i pierwsze czytanie projektu budżetu 2022

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Archiwum/Gazeta Wspołczesna
Udostępnij:
Podczas poniedziałkowej sesji (29.11) radni sejmiku radni podwyższyli wynagrodzenie marszałkowi województwa i sobie diety. Ponadto, wysłuchali pierwszego czytania projektu budżetu województwa podlaskiego na 2022 rok.

Prawie dwukrotnie wzrośnie pensja marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego (PiS). Sejmik przyjął tę uchwałę zdecydowaną większością głosów (24 - za, 2 przeciw i wstrzymało się 3 radnych).

Teraz marszałek będzie zarabiał około 20.600 zł brutto miesięcznie. Na jego wynagrodzenie złożą się następujące składowe:

  • wynagrodzenie zasadnicze - 10.770 zł
  • dodatek funkcyjny - 4.100 zł
  • dodatek specjalny - 30 proc. pensji zasadniczej i dodatku funkcyjnego (łącznie)
  • dodatek za wieloletnią pracę - 12 proc. pensji zasadniczej, a od 1.03.2022 r. - 13 proc. i od 1.03 każdego następnego roku - o 1 proc. aż do limitu 20 proc.

Uchwała o podwyżce wynagrodzenia marszałka wchodzi w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1.08.2021 r., co oznacza wyrównanie.

Czytaj również:

Sejmik województwa podlaskiego liczy 30 radnych, którzy bez problemów przyjęli uchwałę (22 głosy za, 4 - przeciw, 1 wstrzymała się) podwyższającą im diety zależnie od pełnionej funkcji. Wcześniej marszałek Artur Kosicki zgłosił poprawkę, zwiększającą kwotę bazową o 0,5 pkt. (i radni ją poparli). Zmiana nie obejmuje tylko przewodniczącego, który i tak ma maksymalną stawkę. W przypadku pozostałych diety wyniosą:

  • przewodniczący sejmiku - 2,4-krotność kwoty bazowej, czyli 4.294,61 zł brutto
  • wiceprzewodniczący sejmiku i przewodniczący komisji - 2,35-krotność kwoty bazowej, czyli 4.205,14 zł
  • wiceprzewodniczący komisji - 2,25-krotność kwoty bazowej, czyli 4.026,19 zł.
  • radni - 2,20-krotniość kwoty bazowej, czyli 3.936,72 zł brutto.

Czytaj również:

Maksymalna dieta radnego (wszystkich szczebli samorządu) wynosi 4.294,61 zł. Tyle mogą zarabiać radni największych gmin (powyżej 100 tys. mieszkańców) i sejmików województw. Jest to możliwe dzięki ustawie, która wprowadziła nowy przelicznik kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Dziś kwota bazowa wynosi 1.789,42 zł i w 2022 roku nie zmieni się. Zmienił się za to przelicznik, dzięki któremu maksymalna dieta wynosi 2,4 (zamiast obecnie 1,5 kwoty bazowej). Jak wynika z uchwały najlepiej opłacanym radnym sejmiku będzie jego przewodniczący Bogusław Dębski, którego dieta wzrośnie właśnie do 4.294,61 zł (dotychczas 2.684,13 zł). Tak jak w przypadku podwyżki pensji marszałka, nowe diety radnych będą liczone od sierpnia.

Poza tym radni przyznali 100 tys. zł dla gminy Kuźnica wspierając w ten sposób służby mundurowe pracujące na granicy polsko-białoruskiej. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na przygotowanie kuchni polowych i posiłków dla stacjonujących na terenie gminy policjantów, wojskowych i pograniczników oraz na pokrycie kosztów paliwa do samochodów bardzo często interweniujących druhów z miejscowej OSP.

O pomoc poprosił sejmik wójt Kuźnicy Paweł Mikłasz. Jak zaznaczył, strażacy ochotnicy i mieszkańcy codziennie przygotowują i dostarczają ciepłe posiłki dla stacjonujących na terenie gminy Kuźnica służb. Wójt podkreślił, że kończą się pieniądze, jakie gmina w swoim budżecie przeznaczyła na zarządzanie kryzysowe. Ponieważ kryzys na granicy w Białorusią może trwać jeszcze kilka miesięcy, budżetu Kuźnicy nie stać na kontynuację tej pomocy.

Czytaj również:

Radni przyjęli też stanowisko w sprawie monitorowania przez zarząd województwa prac nad uruchomieniem Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Stanowisko to zostało podjęte w związku z trudną sytuacją opieki psychiatrycznej dla najmłodszych pacjentów.

Już wieczorem odbyło się też pierwsze czytanie projektu budżetu województwa na 2022 rok. Przypomnijmy, dochody budżetu 2022 mają przekroczyć 648 mln zł, a wydatki - 664 mln zł. Zarząd województwa planuje, że deficyt nieznacznie przekroczy 16 mln zł i zostanie pokryty m.in. 13-milionowym kredytem i wpływami z opłat. Będzie za to nadwyżka operacyjna, która na początku 2022 roku oblicza się na 88 mln zł. Drugie czytanie i głosowanie zaplanowano na sesję 20 grudnia.

Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sondor
A od kiedy to prawo działa wstecz?!!!
Dodaj ogłoszenie