MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór wniosków 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Świadczenie wychowawcze nadal przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku z powodu wojny. Ważna jest legalność pobytu w Polsce na pdst. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Jeśli chcą oni kontynuacji świadczenia lub chcą ubiegać się o nie, muszą złożyć specjalny wniosek - w wersji elektronicznej w języku ukraińskim.
Świadczenie wychowawcze nadal przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku z powodu wojny. Ważna jest legalność pobytu w Polsce na pdst. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Jeśli chcą oni kontynuacji świadczenia lub chcą ubiegać się o nie, muszą złożyć specjalny wniosek - w wersji elektronicznej w języku ukraińskim. Pixabay.com
Rodzice i opiekunowie już od 1 lutego mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca br. do 31 maja 2025 r. Formularze dostępne są tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo, na rachunek bankowy. W 2023 roku w Podlaskiem świadczenia wychowawcze otrzymało około 214 tys. dzieci, a suma świadczeń przekroczyła 1 mln 210 tys. zł.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł (w kwocie obowiązującej od 1 stycznia br.) przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. – Od początku lutego ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków na nowy okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Formularze składane są wyłącznie elektronicznie, co jest dużym ułatwieniem dla rodziców. Mogą wysłać wniosek o dowolnej porze dnia i nocy, także spoza miejsca zamieszkania – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Jak złożyć wniosek o 800 plus do ZUS-u

Rodzice mają do wyboru kilka kanałów elektronicznych, za pomocą których mogą złożyć wniosek. Mogą to zrobić za pomocą:

 • aplikacji mobilnej mZUS,
 • PUE ZUS,
 • portalu Emp@tia,
 • bankowości elektronicznej.

ZUS zachęca do składania wniosków o świadczenie 800 plus przez aplikację mobilną mZUS, która dostępna jest na urządzenia mobilne. Złożenie wniosku przez aplikację trwa zaledwie kilka minut. Tym bardziej, że można utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany czy to przez aplikację, czy PUE ZUS: - Większość danych uzupełni się automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie. Jeśli coś się zmieniło, zawsze można edytować wniosek przed wysłaniem. W aplikacji mobilnej mZUS można również złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy, czy żłobkowe - przypomina Katarzyna Krupicka.

Aby korzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS, najpierw należy ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. - Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez telefon lub tablet.
Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, Emp@tii i banków.

Korespondencja na PUE

Co istotne, pisma informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie - na pdst. danych, które zawiera wniosek.

Kiedy wypłata świadczenia?

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można składać już od 1 lutego 2024 roku. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. - Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r., zachowa ciągłość wypłaty, a ZUS przekaże pieniądze do 30 czerwca 2024 roku – wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Czytaj również:

W tych bankach cyfrowo

Warto dodać, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, banki już po raz ósmy udostępniły w systemach bankowości cyfrowej wnioski o 800 plus na kolejny roczny okres. Dla dzieci urodzonych między 1 lutego a 31 maja 2024 roku rodzic bądź opiekun prawny może złożyć dwa wnioski: na bieżący i kolejny okres świadczeniowy. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną w następujących bankach:

 • Alior Bank SA
 • BNP Paribas SA
 • Credit Agricole Bank Polska SA
 • VeloBank SA
 • ING Bank Śląski SA
 • Inteligo
 • mBank SA
 • Bank Millennium SA
 • Nest Bank S.A
 • Bank Pekao SA
 • Bank Pocztowy SA
 • PKO Bank Polski SA
 • Bank BPS SA
 • SGB-Bank SA
 • Santander Bank Polska SA

Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat, niezależnie od dochodów rodziców lub opiekunów.
W zeszłym roku jeszcze świadczenie wychowawcze (wtedy 500 plus) zostało przyznane 7,4 mln dzieci, a przekazane wypłaty przekraczały 41,6 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny