Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszaj po dotacje - to nie takie trudne

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Pracownicy Punktu Informacji odpowiedzą na pytania i pomogą przy zmaganiach z formularzami aplikacyjnymi – zapewnia Izabela Smaczna z Referatu Pomocy Technicznej, Informacji i Promocji Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Mars
Pracownicy Punktu Informacji odpowiedzą na pytania i pomogą przy zmaganiach z formularzami aplikacyjnymi – zapewnia Izabela Smaczna z Referatu Pomocy Technicznej, Informacji i Promocji Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Mars
Trwa nabór wniosków do podziałania 1.4.2 Małe i średnie przedsiębiorstwa, który zakończy się 16 czerwca. W tej edycji konkursu podlaskie firmy zawalczą o 20 milionów euro, które mogą być przeznaczone m.in. na zakup maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych (np. licencje, patenty), rozbudowę przedsiębiorstwa i rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną.

Aby ułatwić wnioskodawcom ubieganie się o dotacje przygotowaliśmy krótki

Aby ułatwić wnioskodawcom ubieganie się o dotacje przygotowaliśmy krótki przewodnik po etapach aplikowania o fundusze europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Najważniejszy jest pomysł!

Podstawowa zasada obowiązująca w pracy nad projektem głosi, że nie wolno zaczynać od wypełnienia wniosku o dofinansowanie – podkreśla Izabela Smaczna z Referatu Pomocy Technicznej, Informacji i Promocji Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. - Najpierw należy dokładnie przemyśleć, co będzie przedmiotem projektu i „stworzyć’ go w swojej głowie. Dopiero potem na papierze. Zanim rozpoczniemy wypełnianie formularza aplikacyjnego warto odpowiedzieć sobie na pytania:

- co chcemy zrobić i dlaczego (m.in. wskazać problemy, które chcemy rozwiązać, cele projektu)?

- dlaczego warto się tego podjąć?

- jak będzie wyglądała organizacja prac?

- co jest potrzebne do realizacji zaplanowanych przez nas zadań?

- jaki będzie koszt realizacji tych zadań?

- co chcemy osiągnąć i jak sprawdzimy wyniki osiągnięć?

- co może nam przeszkodzić w realizacji projektu?

Szukamy wskazówek, informacji i wzorów dokumentów

Kiedy już dokładnie wiemy, co chcemy zrealizować, możemy zacząć zdobywać dalsze informacje. Głównymi źródłami pozyskiwania wiadomości o RPOWP jest portal www.rpowp.wrotapodlasia.pl

a w nim:

• informacje o programie – jak sama nazwa wskazuje zawarte są tam podstawowe informacje o programie, osiach priorytetowych i działaniach.

• aktualności i szkolenia – w dziale tym zamieszczane są bieżące wiadomości dotyczące RPOWP oraz zapowiedzi szkoleń organizowanych dla potencjalnych beneficjentów i beneficjentów programu (przypomnijmy, że powszechnie używane przy programach unijnych słowo beneficjent oznacza najprościej tego, kto może skorzystać z danej propozycji) .

• akty prawne i dokumenty – to w zasadzie najistotniejszy dział z punktu widzenia potencjalnego projektodawcy. Tu znajdują się wzory dokumentów aplikacyjnych, wytyczne, instrukcje i wiele innych pomocnych dokumentów.

• konkursy/projekty – to zakładka, w której zamieszczane są ogłoszenia konkursowe wraz z pełną dokumentacją, informacje o planowanych naborach wniosków oraz wynikach konkursów.

• pomoc – to dział współtworzony z beneficjentami. Tam właśnie można znaleźć odpowiedzi na pytania zadawane przez innych projektodawców. Można również za jej pośrednictwem zadać swoje pytanie.

Informacje można również uzyskać dzwoniąc na Infolinię pod numer 08013 08013.

- Pracownicy Punktu Informacji odpowiedzą na pytania i pomogą przy zmaganiach z formularzami aplikacyjnymi – zapewnia Izabela Smaczna.

Poza infolinią, do dyspozycji wszystkich zainteresowanych są numery telefonów: (085) 65 48 231, 234, 302, 303. Ponadto można skorzystać z informacji udzielanych drogą e-mailową i zadać pytanie konsultantom z Punktu Informacji kierując zapytanie na następujący adres: [email protected].

Można również osobiście zgłosić się do Punktu Informacji i skonsultować problemowe kwestie czy otrzymać niezbędne dokumenty takie jak np. wzór wniosku. W tym celu należy udać się do siedziby Instytucji Zarządzającej RPOWP, czyli Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, przy ul. Handlowej 6.

Co trzeba wiedzieć, żeby stwierdzić,
czy nasza firma i planowana inwestycja kwalifikują się do wsparcia

Posłużyć temu może „lista sprawdzająca”, która zweryfikuje możliwość ubiegania się o dotacje:

1. przedsiębiorca jest płatnikiem ZUS?.

2. rodzaj prowadzonej działalności nie podlega wykluczeniu ze wsparcia zgodnie z listą wyłączeń PKD (lista jest dostępna na stronie www.rpowp.wrotapodlasia.pl)?

3. przedsiębiorca należy do kategorii MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa)?

4.działalność, której dotyczy dotacja prowadzona jest na terenie woj. podlaskiego?

5. szacowana wartość inwestycji mieści się w przedziale od 30 tys. zł do 8 mln z?

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania będą pozytywne, można uznać, iż projekt oraz wnioskodawca wstępnie kwalifikują się do ubiegania o środki unijne w ramach RPOWP.

- W obecnym konkursie, trwającym od 30 kwietnia do 16 czerwca o dotacje mogą ubiegać się tylko te firmy, które spełniają kryteria małego i średniego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy często mają jednak problem z określeniem statusu swojej firmy, a tym samym zakwalifikowania do kategorii mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw – mówi Izabela Smaczna. - Przypominam więc, że definicje poszczególnych kategorii firm zawarte są w Rozporządzeniu Komisji nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008.


· Mikroprzedsiębiorstwo
– definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów EUR.

· Małe przedsiębiorstwo – definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów EUR.

· Średnie przedsiębiorstwo – zatrudnia więcej niż 50, ale mniej niż 250 pracowników; jego roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny