Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa bariery elektronicznej na rzekach granicznych z Białorusią

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Straż Graniczna podpisała umowę na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią na rzece granicznej Świsłocz i Istoczanka.
Straż Graniczna podpisała umowę na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią na rzece granicznej Świsłocz i Istoczanka. pixabay.com
Straż Graniczna podpisała umowę na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią na rzece granicznej Świsłocz i Istoczanka. Wykonawca ma 10 miesięcy na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac. Wartość prac zakontraktowano na kwotę przekraczającą 85 mln zł.

Barierę elektroniczną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka zbuduje firma Sprint S.A. z Olsztyna. Na odcinku około 47 km ustawionych zostanie około 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, zainstalowane będą specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. W ramach inwestycji rozbudowane zostanie funkcjonujące już w Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Centrum Nadzoru, dodatkowo powstaną 3 stanowiska końcowe w placówkach Straży Granicznej.

W ramach realizowanych inwestycji wykonawca zobowiązał się do zapewnienia nadzoru przyrodniczego przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną z zakresu ornitologii, herpetologii oraz botaniki, w tym do współpracy z właściwymi terytorialnie Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska.

- Zapora elektroniczna na rzece Świsłocz i Istoczanka zapewni wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania wybudowanego zabezpieczenia zapewnią zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej oraz rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego i podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców. Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzekach granicznych, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające całodobową obserwację pasa drogi granicznej - mówi Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej: Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na lata 2021-2027.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny