Rodzicu! Czy wiesz z kim jedzie twoje dziecko na wakacje? Polska Izba Turystyki podpowiada jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wypoczynku

Materiał informacyjny Polskiej Izby Turystyki

Sezon na kolonie i obozy już za chwilę. Wysyłając dzieci na wypoczynek martwimy się przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Właśnie to szeroko pojęte bezpieczeństwo jest tematem projektu i cyklu szkoleń, które na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki rozpoczyna Polska Izba Turystyki pod nazwą „Program wsparcia turystyki 2024 - Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa turystów podczas wypoczynku na terenie Polski”.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę wysyłając dziecko na wypoczynek, gdzie sprawdzić legalność działań i przygotowanie organizatora do opieki nad naszymi dziećmi, gdzie zgłosić nieprawidłowości i jak rozwiać nasze obawy? To jedne z licznych pytań, jakie pojawią się podczas wakacji.

Polska Izba Turystyki ponownie została wybrana przez Ministerstwo Sportu i Turystki i właśnie rozszerza zakres realizowanego w zeszłym roku projektu, polegającego na szkoleniach skierowanych zarówno do osób korzystających z usług turystycznych, jak i do organizatorów wyjazdów i wypoczynku. Tegoroczna edycja została poszerzona o istotne informacje na temat tak zwanej ustawy Kamilka z Częstochowy, mówiącej o ochronie małoletnich przed przemocą.

- Program i szkolenia mają za zadanie naświetlić organizatorom i podmiotom korzystającym z usług turystycznych dla dzieci i młodzieży, kto i na jakich zasadach może realizować te usługi. Gdzie sprawdzić legalność działań organizatora turystyki, jakie obowiązki ma organizator w zakresie bezpieczeństwa – tłumaczy Paweł Radoliński Sekretarz Generalny Polskiej Izby Turystyki.

Jedną z ważniejszych kwestii poruszanych podczas szkoleń będzie sama organizacja usług turystycznych. Temat ten jest istotny, ponieważ zdarza się, że organizator wypoczynku nie posiada odpowiednich uprawnień do takiej działalności.

- To główny problem, ponieważ – niestety – organizacją wyjazdów dla dzieci i młodzieży zaczęli zajmować się często przypadkowi ludzie, którzy nie spełniali podstawowych wymogów, pozwalających na taką działalność, a co za tym idzie nie są w stanie zapewnić uczestnikom wystarczającego bezpieczeństwa. Szkolenia mają na celu naświetlenie, kto i na jakich zasadach może realizować usługi turystyczne. Tej wiedzy bardzo często nie posiadamy – mówi Anna Ptak, prezeska Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej Polskiej Izby Turysyki.

Gdzie zgłosić nieprawidłowości i obawy oraz jak sprawdzić organizatora wyjazdu

Polska Izba Turystki chce przekazać również jasne informacje o tym, jakie obowiązki w zakresie bezpieczeństwa leżą po stronie organizatorów turystyki i wypoczynku oraz właścicieli miejsc noclegowych i hoteli. Uczestnicy dowiedzą się też gdzie zgłaszać nieprawidłowości.

- W sytuacjach krytycznych często nie wiemy jak i gdzie zgłaszać nadużycia. Na potrzeby takich okoliczności powstała fundacja Centrum Monitorowania Rynku Turystycznego. Na stronie Fundacji możemy podzielić się naszymi obawami. Czy będzie to chociażby brak ubezpieczenia, czy odmowa sporządzenia umowy. Informacje te przekazywane są do Urzędu Marszałkowskiego, który ma możliwość reagowania kontrolno-prawnego, jak również przekazania sprawy policji, gdy mamy do czynienia z naruszeniem prawa – informuje Paweł Radoliński.

Podstawową kwestią, obok zgłaszania nieprawidłowości, jest samo sprawdzenie organizatora kolonii czy obozów. Możemy to zweryfikować na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie po wpisaniu podstawowych danych dotyczących wyjazdu znajdziemy informację czy obóz lub kolonia została zgłoszona do Kuratorium Oświaty – informuje Anna Ptak. Istotnym jest jednak, aby rodzic zweryfikował czy pieniądze jakie wpłaca na uczestnictwo dziecka w wypoczynku są chronione zabezpieczeniami obowiązkowymi dla touroperatora. Te informacje można znaleźć w ewidencji organizatorów turystyki prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Tylko organizator znajdujący się w tym rejestrze gwarantuje tego typu zabezpieczenie – dodaje prezeska Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej.

Rodzicu! Czy wiesz z kim jedzie twoje dziecko na wakacje?

Sam projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki realizowany przez Polską Izbę Turystki obejmuje cykl szkoleń dla hotelarzy oraz dla szkół, organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń.

- Projekt obejmuje szkolenie dla hotelarzy w zakresie Standardów Ochrony Małoletnich w związku z nowelizacją przepisów dotyczącej branży hotelarskiej. Tu zwrócimy szczególną uwagę na poszanowanie praw małoletnich. Przeprowadzimy czternaście szkoleń w całym kraju. Oddzielne szkolenia skierowane są do szkół i podmiotów NGO. Chcemy tu nakreślić kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas organizacji wypoczynku i korzystania z usług organizatorów turystki w zakresie legalności. a przede wszystkim szeroko pojętego bezpieczeństwa – wylicza Paweł Radoliński.

Ważną częścią projektu Polskiej Izby Turystki są też publikacje, w których znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas wypoczynku i kwestii dotyczących organizatorów wypoczynku. Są to: „Drogi rodzicu sprawdź z kim jedzie twoje dziecko na wypoczynek” oraz „Funkcjonowanie usług turystycznych – poradnik praktyczny dla szkół NGO i organizatorów turystycznych”. Książki te dostępne będą podczas szkoleń. Znajdziemy je również do pobrania na stronie www Polskiej Izby Turystyki.

Przydatne linki:

Centrum Monitorowania Rynku Turystycznego - https://cmrt.com.pl/
Polska Izba Turystyki - https://pit.org.pl/
Weryfikacja kolonii i obozów MEN - https://wypoczynek.men.gov.pl/
Ewidencja Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – https://ewidencja.ufg.pl/ewidencja/obywatel/wyszukiwanie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rodzicu! Czy wiesz z kim jedzie twoje dziecko na wakacje? Polska Izba Turystyki podpowiada jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wypoczynku - Gazeta Pomorska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny