MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebieskie skrzyneczki – tak młodzież szkół średnich chce zadbać o własne zdrowie psychiczne

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po różowych skrzyneczkach, które przebojem wkroczyły w naszą strefę publiczną, przyszła pora na skrzyneczki niebieskie. MEN wraz z Rzecznikiem Praw Dziecka objął patronatem projekt Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Już niebawem pierwsze skrzyneczki pojawią się w szkołach. Dlaczego są ważne, do czego służą i ile mają wspólnego z delfinami?

Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego – idea

Projekt „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego” ma na celu wsparcie uczniów szkół średnich, oferując bezpieczne miejsce do wyrażania problemów i uzyskania fachowej pomocy. Inicjatorem jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego. Projekt został objęty patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Rzecznika Praw Dziecka, oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Maskotką projektu został delfin – Delfi-Strażnik Umysłów – jako że delfiny symbolizują społeczne zachowanie, opiekę i komunikację, co podkreśla potrzebę i znaczenie wzajemnej opieki w społeczności szkolnej.

Jak działa Niebieska Skrzyneczka?

Zasady funkcjonowania skrzyneczki są proste – każdy, kto tego potrzebuje, może zostawić w niej wiadomość. Uczniowie mogą zgłaszać swoje problemy lub napisać o tym, co ich niepokoi anonimowo lub jawnie. Wszystkie zgłoszenia będą traktowane indywidualnie i poważnie przez szkolnych pedagogów i psychologów, którzy postarają się pomóc w rozwiązaniu problemów, nawet jeśli zgłoszenie jest anonimowe. Kadra pedagogiczna natomiast ignoruje wybryki i nie karze nikogo za treści niepoważne lub niegodne, które w ramach mniej lub bardziej wybrednych dowcipów mogą się tam znaleźć.

Projekt przewiduje cykliczne szkolenia online oraz stały kontakt z organizatorami, którzy oferują wsparcie merytoryczne i finansowe dla warsztatów. Szkoły mogą proponować tematy webinarów i uczestniczyć w ich prowadzeniu. Posłanka Monika Wielichowska twierdzi, że potrzeba zadbania o zdrowie psychiczne młodzieży jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej.

Kto może przyłączyć się do projektu?

Na razie Niebieskie Skrzyneczki pojawią się w wybranych szkołach na Mazowszu, a projekt będzie realizowany w następujących etapach.

  1. Zgłoszenia szkół: szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać chęć udziału poprzez formularz online, który otrzymują mailem od organizatorów. Zgłoszenia są rozpatrywane, a szkoły informowane o kwalifikacji.

  2. Instalacja Skrzyneczek: skrzyneczki są wysyłane do szkół, które pokrywają minimalne koszty ich instalacji. Pedagodzy i psycholodzy mogą kontaktować się z organizatorami w celu wyjaśnienia kwestii regulaminowych.

  3. Działanie Skrzyneczek: skrzyneczki funkcjonują przez jeden semestr. W tym czasie kadra pedagogiczna regularnie je sprawdza i uświadamia młodzież o możliwości skorzystania z nich jako formy proszenia o pomoc.

  4. Sprawozdania: koordynatorzy wypełniają formularze dotyczące ilości i rodzaju problemów zgłaszanych przez uczniów oraz efektywności udzielonej pomocy. Zbierane dane pomogą ocenić skuteczność projektu.

  5. Konferencje regionalne: organizowane w Warszawie, Radomiu, Płocku i Siedlcach konferencje, posłużą wymianie doświadczeń i edukacji młodzieży na temat zdrowia psychicznego. Na konferencjach wręczone zostaną certyfikaty za udział w projekcie, a także wydane zostaną poradniki z zaleceniami.

  6. Dalsza działalność: skrzyneczki będą kontynuować swoją pracę tak długo, jak będzie taka potrzeba.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz. Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebieskie skrzyneczki – tak młodzież szkół średnich chce zadbać o własne zdrowie psychiczne - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny