Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół średnich. Uczniowie dowiedzieli się, czy dostali się do wymarzonych placówek

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Marcin Jakowiak/UM Białystok
Dobiegł końca pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Udział wzięło w niej udział prawie 6,5 tys. kandydatów.

W połowie maja w Białymstoku ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024. Na absolwentów szkół podstawowych w prowadzonych przez Miasto placówkach czekało ponad 6,7 tys. miejsc. Większość w liceach - 3356, nieco mniej w technikach - 2532 oraz 884 miejsca w branżowych szkołach I stopnia. Z myślą o uczniach planowano utworzyć łącznie we wszystkich szkołach 218 oddziałów. Liczba miejsc oferowana w szkołach ponadpodstawowych podyktowana była prognozowaną sumą kandydatów.

– Wsłuchując się w głosy uczniów i rodziców w tym roku, ze względu na kolejną kumulację roczników przygotowaliśmy o ponad 270 miejsc w liceach więcej. Zmniejszyliśmy natomiast liczbę miejsc w szkołach branżowych – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Wprowadziliśmy też zmiany w rekrutacji postulowane w ubiegłym roku, takie jak możliwość wyboru większej liczby szkół w systemie elektronicznym. Na ostateczne podsumowanie rekrutacji musimy zaczekać do jej zakończenia. Kalendarz nie jest zależny od nas, wynika z ustaleń kuratora oświaty.

We wtorkowy poranek (18 lipca) absolwenci podstawówek, po dwóch miesiącach oczekiwania dowiedzieli się, czy udało im się dostać do wymarzonych szkół.

- Moje dzieci dostały się do swoich wymarzonych szkół -XI i I LO. Jest 1,5 rocznika, więc konkurencja była duża. Dużo było i stresu. Chociaż najbardziej stresowali się chyba rodzice - mówi pan Wojciech, ojciec trojaczków, które już od września trafią do nowych szkół.

Jak przyznaje, jego dzieci chętnie skorzystały z wprowadzonej w tym roku wielkiej rekrutacyjnej zmiany. Kandydaci wypełniając swoje wnioski mogli bowiem wybrać maksymalnie aż sześć szkół ponadpodstawowych (w 2022 roku można było wybrać maksymalnie trzy szkoły). Listę szkół należało ułożyć według preferencji, uwzględniając poziom zainteresowania daną placówką. Placówka wskazana na pierwszej pozycji nazywana jest szkołą pierwszego wyboru.

Podwojenie liczby szkół we wniosku sprawiło, że w większości białostockich placówek liczba podań była znacznie większa niż w ubiegłym rok. Duży wpływ miał też na nią fakt, że w roku szkolnym 2023/2024 naukę w szkołach średnich rozpocznie 1,5 rocznika.

- Cieszymy się, że ten pierwszy etap rekrutacji jest już za nami - śmieje się Marek Onoszko, wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. - Wyniki jak co roku są u nas bardzo wysokie. Atmosfera i oferta są takie, że uczniowie szkół podstawowych bardzo często nas wybierają. Wysoka była też punktacja niezbędna do tego, by dostać się do naszej szkoły. Tym razem mieliśmy 620 kandydatów. Zakwalifikowanych zostało 287 uczniów.

Okazuje się, że chęć rozpoczęcia nauki w białostockich szkołach ponadpodstawowych wyraziło prawie 6,5 tysiąca osób. Przyjętych do placówek został się niecałe 5800 kandydatów.

Podczas tegorocznej rekrutacji w Białymstoku największą popularnością cieszyły się: VI Liceum Ogólnokształcące, Technikum nr 6 oraz Branżowa Szkoła nr 7.

Absolwenci podstawówek najczęściej wybierali licea ogólnokształcące - zgłosiło się tam ponad 3 tysiące kandydatów. Nieco mniej tegorocznych ósmoklasistów zdecydowało się na technikum - ponad 2200 kandydatów.

Tego samego dnia co białostoccy uczniowie, wyniki rekrutacji poznali ich rówieśnicy z innych części regionu. Podobnie jak w stolicy województwa podlaskiego, w placówkach w tym podań było więcej niż zwykle.

- Zgłosiło się do nas około 300 osób. Pierwotnie planowaliśmy utworzenie sześciu klas. Jednak liczba chętnych była tak duża, że pan prezydent poprosił nas, byśmy przyjęli więcej uczniów. Tych klas będzie więc osiem. Trochę się martwimy, jak wszystkich pomieścimy, ale musimy dać sobie radę. Robimy to przecież dla dobra dzieci. Chcemy spełniać ich marzenia - mówi Luiza Podziewska, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.

Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do szkoły, w terminie od 18 do 21 lipca do godz. 15.00 powinni potwierdzić wolę przyjęcia do klasy I składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu zewnętrznego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Liczba przyjętych osób będzie znana 24 lipca.

Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do żadnej szkoły, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej na wolne miejsca. Lista wolnych miejsc w danej placówce będzie podana do publicznej wiadomości 25 lipca przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.

W terminie od 25 do 28 lipca do godz. 15.00 kandydaci będą mogli złożyć wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Rekrutacja uzupełniająca będzie przebiegała na wolne miejsca, na analogicznych zasadach jak rekrutacja zasadnicza, również z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

Najczęściej wybierane przez białostockich kandydatów szkoły i odziały

Licea ogólnokształcące:

  • VI Liceum Ogólnokształcące – 2,16 kandydatów/miejsce,
  • XI Liceum Ogólnokształcące – 2,11 kandydatów/miejsce,
  • I Liceum Ogólnokształcące – 1,53 kandydatów/miejsce,

Technika:

  • Technikum nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących – 2,08 kandydatów/miejsce,
  • Technikum Elektryczne Zespołu Szkół Elektrycznych – 1,48 kandydatów/miejsce,
  • Technikum nr 4 Zespołu Szkół Rolniczych – 1,4 kandydatów/miejsce,

Branżowe szkoły I stopnia:

  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 7 Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących – 0,85 kandydatów/miejsce,
  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 Zespołu Szkół Mechanicznych – 0,78 kandydatów/miejsce,
  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 Zespołu Szkół Technicznych – 0,54 kandydatów/miejsce.

Najpopularniejsze wśród kandydatów oddziały w liceach ogólnokształcących:

  • biologiczno-chemiczny – 3,81 kandydatów/miejsce – IV Liceum Ogólnokształcące,
  • językowy – 3,68 kandydatów/miejsce – XI Liceum Ogólnokształcące,
  • matematyczno-architektoniczny – 3,68 kandydatów/miejsce – VI Liceum Ogólnokształcące.

Najchętniej wybierane kierunki kształcenia w technikach:

  • technik fotografii i multimediów 6,25 – kandydatów/miejsce Technikum nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących,
  • technik programista – 2,71 kandydatów/miejsce – Technikum Elektryczne Zespołu Szkół Elektrycznych,
  • technik aranżacji wnętrz – 2,62 kandydatów/miejsce – Technikum Budowlano-Geodezyjne Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych.

Najpopularniejszy kierunek kształcenia w branżowych szkołach I stopnia:

  • kierowca mechanik – 1,68 kandydatów/miejsce – Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 Zespołu Szkół Mechanicznych,
  • mechanik pojazdów samochodowych – 1,56 kandydatów/miejsce – Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 Zespołu Szkół Technicznych,
  • fryzjer – 0,84 kandydatów/miejsce – Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 Zespołu Szkół Zawodowych nr 5.
  • Uczniowie do wyboru mieli w sumie 36 szkół, w tym 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny