Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RegioStars. Komisja Europejska nagrodziła projekt z Białegostoku

Andrzej Zgiet
Szczęśliwa siódemka, czyli (od lewej) Iga Głowacka, Karolina Łącka-Bakun, Iza Smaczna-Jórczykowska, Waldemar Dudziński, Jolanta Mosdorf, Iza Łokić i Monika Pankowska
Szczęśliwa siódemka, czyli (od lewej) Iga Głowacka, Karolina Łącka-Bakun, Iza Smaczna-Jórczykowska, Waldemar Dudziński, Jolanta Mosdorf, Iza Łokić i Monika Pankowska Andrzej Zgiet
Białostoczanie zostali docenieni w konkursie RegioStars. Komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn wręczył nagrodę marszałkowi Jarosławowi Dworzańskiemu podczas gali na konferencji "Regiony na rzecz zmian gospodarczych".

Iga, Karolina, dwie Izy, Jolanta, Monika i Waldek - to siódemka kreatywnych ludzi pracujących w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, którzy pokazali Brukseli, że na Podlasiu umiemy nie tylko wykaszać biebrzańskie bagna, ale i europejską konkurencję.

To ta ekipa wymyśliła i dopieściła internetową Mapę Projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. I to tak, że kapituła unijnego konkursu RegioStars właśnie im przyznała nagrodę w tegorocznej edycji konkursu. Tym samym okazali się lepsi od pozostałych finalistów w swojej kategorii z Węgier, Holandii i Estonii.

Setki na starcie, siódemka na mecie

Nagrody RegioStars są wręczane przez Komisję Europejską od 2008 roku. Ustanowione zostały przez Polkę, Danutę Huebner, gdy była ona komisarzem unijnym ds. polityki regionalnej. W konkursie tym chodzi o wyróżnienie oryginalnych i innowacyjnych projektów, które mogą stanowić inspirację dla innych regionów, w dziedzinach tak zróżnicowanych jak zmiany klimatu, badania naukowe i wspieranie przedsiębiorstw.

Do tej pory do RegioStars zgłoszonych zostało 350 projektów. 130 z nich trafiło na krótkie listy finalistów, a 21 zostało nagrodzonych. W tegorocznej edycji Komisja Europejska otrzymała rekordową liczbę 107 zgłoszeń. Jury wybrało 24 finalistów, którzy zaprezentowali swoje projekty w styczniu 2012 roku. Przedstawienie decyzji jury oraz uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiły podczas gali, która miała miejsce w czwartek, 14 czerwca, w Hotelu La Plaza w Brukseli.

Projekt zrealizowany przez ekipę z naszego urzędu marszałkowskiego należy do kategorii 5. - Informacja i komunikacja: prezentacja danych dotyczących projektów.

- Mapa projektów RPOWP jest skierowana do wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak zmienia się Podlaskie dzięki dotacjom z RPO - wyjaśnia Daniel Górski, dyrektor departamentu zarządzania RPOWP w urzędzie marszałkowskim. - A zwłaszcza do mieszkańców naszego regionu. Dzięki niej możemy się przekonać, że unijne pieniądze mają realny wpływ na nasze codzienne życie: rozwijają infrastrukturę, dają miejsca pracy.

Intuicyjne surfowanie i piksele Leona Tarasewicza

Zarządzając funduszami europejskimi, każdy urząd marszałkowski w Polsce musi informować, kto w jego regionie dostał pieniądze i na co. To taki wymóg prawny. Ale Unia nie mówi, jak to informowanie ma wyglądać. Bardzo często są to więc porozrzucane po portalach informacje np. zapisane w programie Exel. Ot, po prostu wiadomo wtedy, jak się nazywał projekt, ile był wart, ile dała UE i komu. Tabelka. Wyliczanka. Koniec.

- U nas też tak mogło być. Jednak w 2009 roku, gdy zobaczyliśmy, że tych projektów jest coraz więcej, coraz więcej inwestycji jest w związku z nimi realizowanych, stwierdziliśmy, że możemy stworzyć coś dużo ciekawszego, niosącego dużo więcej informacji - opowiada Izabela Smaczna-Jórczykowska z referatu Pomocy Technicznej, Informacji i Promocji departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w podlaskim UM. - A w 2010 roku zmieniliśmy całą stronę graficzną mapy projektów, ponieważ dostosowaliśmy ją do nowej wizualizacji woj. podlaskiego, czyli do owych słynnych pikseli zaprojektowanych przez Leona Tarasewicza. Dzięki temu zyskała ona bardzo fajny i nowoczesny wygląd. I jest spójna wizerunkowo z całą promocją regionu.
Większość ludzi w tej ekipie, gdy zaczynała pracę w owym 2009 roku, nie miała nawet 30 lat. Choć pracują jakby nie było w urzędzie, za grosz nie mieli w sobie kojarzącej się z takim miejscem rutyny. Wszyscy razem i każdy z osobna wziął się za obrabianie swojego puzzla w tej układance, która właśnie tryumfuje w RegioStars 2012.

- Uzupełnialiśmy się świetnie pracując nad tą mapą i efekt jest taki, jaki jest - dodaje Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Jola zajmowała się opracowaniem interfejsu graficznego, bazy i kontroli danych: - Chodziło o to, aby wyszukiwanie informacji przez odbiorców odbywało się bardzo prosto. Wręcz intuicyjnie.

Iga zbierała i wrzucała tam informacje, mobilizowała samorządy czy przedsiębiorców korzystających z dotacji, żeby przesyłali zdjęcia, dane.

Podobnie Iza Łokić: - Dbamy o to, żeby mapa posiadała dużo elementów fotograficznych, multimedialnych. Żeby można było oprócz opisu projektu sprawdzić lokalizację, statystyki w poszczególnych powiatach czy gminach. Są tam nawet wykorzystywane zdjęcia z ogłaszanych przez nas konkursów fotograficznych.

Z kolei Waldek jako informatyk odpowiada za konfigurację tej witryny i za to, żeby ewentualne zmiany sugerowane przez użytkowników były tam jak najszybciej nanoszone. Karolina, która dołączyła do ekipy nieco później, zajmowała się zmianą strony graficznej mapy ze standardowej dla takich portali na lekką i nowoczesną.
Monika testuje, co jak działa. Jest takim właśnie intuicyjnym użytkownikiem i zajmuje się informowaniem, jak się poruszać po stronie.

I wreszcie Iza Smaczna-Jórczykowska zajmuje się stroną pod kątem jej przyjazności dla użytkownika - żeby znajdujące się tu teksty były napisane przystępnie, zrozumiale. Przygotowywała także wersję angielską mapy.

Brak dróg i lotniska, są szare komórki

- Nagroda RegioStars jest wielkim sukcesem i wyróżnieniem. Finaliści tego konkursu to wyselekcjonowana grupa naprawdę dobrych, oryginalnych projektów. Mieliśmy więc silnych konkurentów - podkreśla Daniel Górski. - Wygrywając ten konkurs mówimy: Podlaskie potrafi! I udowadniamy, że region leżący przy wschodniej granicy UE, z dala od Brukseli, może zrobić coś na tyle innowacyjnego, co zostanie docenione na tak prestiżowym, europejskim forum. Mam nadzieję, że sukces Mapy projektów RPOWP zdopinguje innych do sięgania po nowatorskie rozwiązania w różnych dziedzinach.
Nasi laureaci nie zamierzają spocząć na laurach.

- Niedługo będziemy znowu modyfikować mapę. Przede wszystkim pod kątem umożliwienia korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne (np. niedowidzące) - zapowiada Iza Smaczna-Jórczykowska. - Drugą istotną zmianą będzie uruchomienie specjalnej aplikacji, która umożliwi korzystanie z mapy poprzez urządzenia mobilne (np. smartfony). Takiego rozwiązania nie mają żadne inne strony instytucji w Polsce. Działamy więc dalej, żeby nasz portal był jeszcze ciekawszy i bardziej przyjazny internautom.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny