Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regiopedia. Czarna Białostocka jest już w sieci. Internauci robią zdjęcia i tworzą artykuły

Jerzy Doroszkiewicz
Zalew Czapielówka jest równie fotogeniczny latem, co jesienią
Zalew Czapielówka jest równie fotogeniczny latem, co jesienią Fot. Andrzej Kudlewski
Od roku staraniem społeczności internetowej powstaje Regiopedia. To pierwszy na taką skalę projekt tworzenia obywatelskiej encyklopedii przez samych internatów. Dzięki niej każdy ma szansę opisać swoje rodzinne strony i zainteresować nimi cały świat.

Regiopedia czyli encyklopedia regionów to pomysł Mediów Regionalnych. Koncern wydawniczy postanowił stworzyć w Internecie przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce. Gdzie będzie można opisać swoją małą ojczyznę, a nawet zachęcić innych do jej odwiedzania. Po roku internauci z całej Polski stworzyli prawie pięć tysięcy haseł. Sama Czarna Białostocka i okolice doczekała się ponad 70. wpisów.

Kraina wspaniałej i cennej przyrody

Kiedy zagłębiamy się w hasła związane z Czarną Białostocką uderza, ze oprócz wielu maleńkich miejscowości i osad na terenie nadleśnictwa jest kilka rezerwatów przyrody. To: Budzisk, Jesionowe Góry, Karczmisko, Taboły i Krzemionka. Tworzenie rezerwatów wzmacnia ochronę Puszczy Knyszyńskiej.

Jej urodę i wyjątkowość polskie władze dostrzegły już na początku lat 70. XX wieku. Niektóre z nich liczą sobie po kilkaset hektarów i obejmują swoim obszarem sąsiednie gminy, inne, jak choćby Karczmisko, zajmują ich zaledwie 16, ale za to można spotkać tam wyjątkowo cenne okazy flory. “Rezerwat został powołany w celu ochrony mieszanego boru sosnowo-świerkowego z ponad 150-letnim drzewostanem. Oprócz tego na terenie spotkać także można brzozę brodawkowatą, osikę i, sporadycznie, dąb szypułkowy. W rezerwacie występuje też wiele rzadkich gatunków roślin chronionych; są to min.: lilia złotogłów, arnika górska" napisał internauta akoziol.

Każdy z rezerwatów można odnaleźć na powiązanej z wpisem mapie najpopularniejszej internetowej wyszukiwarki gogle.

O wiele młodszy stażem istnienia jest rezerwat Taboły. Powstał 10 lat temu w północno-wschodnim fragmencie Puszczy Knyszyńskiej. “Na terenie rezerwatu najliczniej występuje bór mechowiskowy oraz bór świerkowy torfowcowy. Na terenie rezerwatu rosną: rośliny naczyniowe, mszaki (w tym chronione: storczyk plamisty, podkolan biały, listera sercowata, wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty, turzyca strunowa, bagno zwyczajne" informują internauci.

Co ważne, większość wpisów jest sukcesywnie weryfikowana przez znawców tematu. I co nie bez znaczenia, wpisy można uzupełniać. Na pewno w archiwach mieszkańców Czarnej Białostockiej i okolic znajduje się wiele zdjęć unikalnych gatunków roślin, które bardzo wzbogaciłyby już istniejące w sieci informacje. Wciąż też brakuje szczegółowych informacji o możliwościach wejścia do poszczególnych rezerwatów czy choćby telefonów kontaktowych do nadleśnictwa. Wystarczy tylko zalogować się na stronie www.regiopedia.pl i do dzieła.

Propozycje dla aktywnych

Hasła w Regiopedii podzielone zostały na sześć kategorii: ludzie, przyroda, miejsca, historia, kultura i wypoczynek. Najwięcej wpisów powstaje o konkretnych miejscach, ale często najbardziej intrygujące hasła można odnaleźć w kategorii “wypoczynek". A w Czarnej Białostockiej, szczególnie latem, nie można się nudzić. Turystów i okolicznych mieszkańców kusi Zalew Czapielówka. “Jego budowę zakończono w 1981 r. i od tego czasu stał się zarówno ostoją wszelkiego bogactwa fauny i flory, jak i doskonałym miejscem do zażywania wodnych i słonecznych kąpieli oraz idealnym miejscem dla miłośników wędkarstwa." pisze mrozko. A Andrzej Kudlewski opublikował świetne zdjęcia okazałego pomostu. Internauci nie zapomnieli też o opisaniu kolejki wąskotorowej. I umieścili zdjęcie.

Czarną Białostocką warto odwiedzić o każdej porze roku. Urokliwa Puszcza Knyszyńska stwarza możliwości do różnych form wypoczynku. I takich wiadomości w Regiopedii brakuje. Jest tylko informacja o przebiegającym przez Czarną Szlaku Tatarskim. A przydałoby się znacznie więcej. Może warto spróbować swoich sił?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny