Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Reforma psychiatrii. Dwie białostockie poradnie zlikwidowane. NFZ: pacjenci mają opiekę

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w Podlaskiem obowiązuje od 2018 roku
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w Podlaskiem obowiązuje od 2018 roku pixabay.com
Nadzór nad wszystkimi poradniami zdrowia psychicznego od początku stycznia mają Centra Zdrowia Psychicznego, które powstały w ramach rządowego pilotażu. Ich kurateli nie zdecydowały się przyjąć dwa wcześniej działające w Białymstoku gabinety - zostały więc zlikwidowane. NFZ jednak zapewnia: pacjenci nie zostali bez pomocy.

Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w Podlaskiem obowiązuje od 2018 roku. W samym Białymstoku - od początku 2023 roku. Wtedy w jego ramach funkcjonowało zaledwie kilka przychodni. Teraz, od początku 2024 roku - wszystkie. NFZ po prostu nie przedłużył im poprzednich umów. Funkcjonujące do tej pory poza pilotażem przychodnie - aby zachować finansowanie - musiały oddać się pod kuratelę CZP działających w pilotażu. Oznacza to tyle, że kontrakt z NFZ zawarły CZP i to one - na zasadzie podwykonawstwa - płacą wszystkim pozostałym przychodniom.

NFZ umów z psychiatrami nie przedłuży, ale obiecuje: Centra Zdrowia Psychicznego zapewnią łatwiejszy dostęp do opieki

Tyle tylko, że dwie z nich nie zdecydowały się na zawarcie umów na nowych zasadach.

Centra Zdrowia Psychicznego w Białymstoku. Jak to działa

- To poradnia psychologiczna w Białostockim Centrum Onkologii oraz druga, działająca przy przychodni diabetologicznej - mówi Agata Dyszkiewicz, zastępczyni dyrektora Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak mówi, obie placówki w sumie miały pod opieką około 180 pacjentów. Zapewnia jednak od razu: - Żaden z pacjentów tych przychodni nie został bez pomocy. Każdego z nich poinformowaliśmy o sytuacji i o tym, gdzie może szukać pomocy. Co ważne, ich termin wizyty jest aktualny w nowym miejscu.

Jak mówi, idea centrów psychiatrycznych, które stały się liderami dla pozostałych ośrodków, zakłada kompleksową opiekę dla pacjentów.

W psychiatrii NFZ stawia na pilotaż. Pacjenci innych ośrodków mogą zostać bez pomocy

- Pacjent nie chodzi od odrębnej poradni do odrębnej poradni, nie szuka sam sobie pomocy, nie siada przed internetem i nie sprawdza, w jakiej poradni zdrowia psychicznego są najkrótsze kolejki albo jak może dostać się do szpitala psychiatrycznego, tylko od początku do końca przez CZP, gdzie działa całodobowy punt zgłoszeniowy - mówi Agata Dyszkiewicz.

W Białymstoku działają trzy Centra Zdrowia Psychicznego, które koordynują opiekę: przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, CZP Revit przy ul. Swobodnej oraz CZP przy ul. Radzymińskiej, które podlega z kolei pod szpital psychiatryczny w Choroszczy.
Jak mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik szpitala w Choroszczy, CZP przy Radzymińskiej podjęło współpracę z trzema podmiotami z Białegostoku. To CZP „Leszczynowa”, CZP „Staszica” oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego przy ul. Słonimskiej.

Pacjenci w USK leżą na korytarzach. Rektor: Potrzebna współpraca

- Takie rozwiązanie sprawia także, że nowi pacjenci mogą zostać zaopiekowani holistycznie, zgodnie ze standardami opieki środowiskowej oraz Punktów Zgłoszeniowo - Koordynacyjnych, które mają na celu szybką interwencję i pozwalają na wstępną ocenę kryzysu zgłaszającej się osoby w celu wybrania najlepszego możliwego sposobu uzyskania pomocy - podkreśla Tomaszczuk.

- Z naszego punktu widzenia współpraca z podległymi placówkami również układa się bardzo dobrze - mówi Jacek Dobryniewski z CZP Revit. - Ujednoliciliśmy system dokumentacji medycznej, pomagamy nowym placówkom wdrożyć się do systemu.

Jednak nie wszyscy są równie zadowoleni z nowych rozwiązań. Właściciele placówek, które z dotąd samodzielnych gabinetów stały się teraz podwykonawcami, czują rozżalenie.

Mają większe doświadczenie, a są podwykonawcą

- Mamy dużo większe doświadczenie niż ci, którym teraz podlegamy - mówią nam. Ale to nie wszystko. Bo podkreślają, że nowe rozwiązania to... dodatkowa papierologia i strata czasu. - Musimy przygotować wstępną ankietę dla pacjenta, później ją przeprowadzić, przeanalizować. Trzeba było samodzielnie znaleźć wzory, trzeba też do tego zaangażować dodatkowych pracowników. To koszty, a my nadal dostajemy te same pieniądze, co wcześniej.Jak zorganizować pracowników, by ktoś był na bieżąco dostępny? Dyżury? Jak to rozliczyć? Przecież każdy ma swoje dotychczasowe zajęcia - sesje, wizyty domowe, spotkania... - zauważają.

Problemy z nowymi zasadami są tylko w Białymstoku

- Centra Zdrowia Psychicznego to nowy model opieki. Każdy nowy model wymaga przeorganizowania się - zwraca uwagę dyrektor Dyszkiewicz.

Jak zapewnia, takie sygnały płyną tylko z Białegostoku, choć zasady są przecież takie same w gabinetach w całym województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny