Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Pirackie oprogramowanie w Polsce warte 506 mln dolarów

(IAR)
Większość oprogramowania w polskich komputerach jest nielegalna
Większość oprogramowania w polskich komputerach jest nielegalna Fot. sxc.hu
Z danych Światowego Badania Piractwa Komputerowego wynika, że w zeszłym roku w Polsce aż 54 procent programów komputerowych było używanych nielegalnie.

Większość oprogramowania w polskich komputerach jest nielegalna. Z danych Światowego Badania Piractwa Komputerowego wynika, że w zeszłym roku w Polsce aż 54 procent programów komputerowych było używanych nielegalnie. To o 2 procent mniej niż w zeszłym roku, ale wciąż Polska zawyża średnią Unii Europejskiej. Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce jest szacowana na 506 milionów dolarów.

Największym problemem w walce z piractwem komputerowym jest niska świadomość użytkowników komputerów. Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance zwraca uwagę również na problem przewlekłości procesów sądowych.

Krzysztof Janiszewski z firmy Microsoft przypomina, że nawet używanie nielegalnego systemu komputerowego lub programu może mieć poważne konsekwencje. Studenci skazani przez sąd na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu często ryzykują pracę w dobrej firmie, która wymaga niekaralności.

Przedstawiciele BSA radzą, aby użytkownicy kupowali oryginalne oprogramowanie, a jeśli ich na nie nie stać, wybierali inne legalne, ale bezpłatne programy.

Dużym problemem jest także używanie nielegalnego oprogramowania w firmach. Wciąż wielu polskich przedsiębiorców lekceważy sprawę zakupu oryginalnych programów narażając się na wysokie kary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny