Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport o MSP w woj. podlaskim: rośnie aktywność przedsiębiorstw suwalskich i łomżyńskich. A ze startupów bije optymizm.

Redakcja
Raport o MSP w woj. podlaskim: rośnie aktywność przedsiębiorstw suwalskich i łomżyńskich. A ze startupów bije optymizm.
Raport o MSP w woj. podlaskim: rośnie aktywność przedsiębiorstw suwalskich i łomżyńskich. A ze startupów bije optymizm.
Zgodnie z „Raportem o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015” autorstwa ekspertów Banku Pekao, nastroje w mikro i małych firmach woj. podlaskiego nie uległy zmianie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Najbardziej zadowoleni w regionie są właściciele firm z podregionu białostockiego. Jednak w kolejnych latach, role mogą się odwrócić. Łomżyńscy przedsiębiorcy to liderzy innowacji i eksportu w regionie. Natomiast najwięcej inwestujących firm znajduje się w podregionie suwalskim.

Nastroje podlaskich mikro i małych przedsiębiorców nie uległy zmianie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Miernik nastrojów - Ogólny Wskaźnik Koniunktury [1] na Podlasiu osiągnął wartość 97 p. To nieco mniej niż średnio w kraju, gdzie mikro i mali ocenili swoje nastroje na 98 p. Największymi optymistami w regionie są przedsiębiorcy z podregionu białostockiego, którzy perspektywy 2016 roku ocenili aż na 100,8 p. W najgorszych nastrojach podobnie jak w ubiegłorocznym badaniu są właściciele firm z łomżyńskiego, którzy perspektywę 2016 roku ocenili na 97,4 p. Dla porównania średnio w kraju firmy oceniały perspektywy na 100,2 p.

pekao

Podlascy mikro i mali gorzej niż średnio w kraju ocenili 5 z 8 badanych aspektów. Najgorzej ocenili odpowiednio sytuację branży, firmy, jej przychody, ogólną sytuację gospodarczą oraz wynik finansowy firmy. Pozostałym trzem aspektom: dostępności do finasowania, oczekiwaniu na zapłatę czy zatrudnieniu przyznali podobne oceny jak średnio w kraju.

pekao

- Optymizm podlaskich firm nieco słabnie, pozostając na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie. Sprawdziły się ubiegłoroczne prognozy i faktycznie, to przedsiębiorcy z białostockiego zostali największymi optymistami w regionie. Na drugim biegunie, tak jak w ubiegłym roku znaleźli się właściciele łomżyńskich firm – mówi Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A.

Coraz więcej właścicieli mikro i małych firm prowadzi inwestycje. W 2015 r. na Podlasiu inwestowało 44% firm, to o ok. 3 p.p. więcej niż w 2014 r. i ponad 7 p.p. więcej niż dwa lata temu. Ubiegłoroczny wynik jest niewiele niższy od średniej w kraju, która wynosi 46%. Najwięcej firm inwestuje w podregionie białostockim (46%) i suwalskim (45%), na końcu rankingu plasuje się podregion łomżyński (40%). Przyszłość ma przynieść jednak diametralną zmianę. Aż 46% właścicieli firm z podregionu suwalskiego zamierza inwestować, co jest świetnym wynikiem na skalę krajową, gdzie średnio inwestycje planuje 39% firm. W łomżyńskim odsetek inwestujących firm spadnie nieznacznie do 39%. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja mikro i małych przedsiębiorców z podregionu białostockiego – tylko 35% z nich zamierza prowadzić inwestycje. Około 20% inwestycji jest wartych powyżej 100 tys. złotych, to o 5 p.p. więcej niż średnio w kraju.

pekao

pekao

Na Podlasiu działalność eksportową prowadziło 14% mikro i małych firm. Odsetek ten nie zmienił się znacząco od poprzedniego badania. Natomiast, w kraju w 2015 roku eksportowało 16% firm, co stanowi 3 p. wzrost w ujęciu rocznym. W regionie pod względem eksportu prym wiodą firmy z łomżyńskiego – w ubiegłym roku eksportowało 16% z nich, a w kolejnym odsetek ten ma jeszcze wzrosnąć do 18%.

Sytuacja w regionie zaczyna się zmieniać. Do tej pory to przedsiębiorcy z podregionu białostockiego przodowali pod względem eksportu i innowacyjności. Teraz wyprzedzają ich właściciele firm z podregionu łomżyńskiego. Taka zamiana ról może znaleźć odbicie w przyszłorocznym indeksie nastrojów

- dodaje Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A.

W regionie podobnie jak średnio w kraju, co czwarta firm wprowadza innowacje produktowe. Pod względem innowacji procesowych sytuacja przedstawia się nieco gorzej niż średnio w kraju: wdraża je 14% podlaskich firm vs. 17% firm średnio w Polsce. Najwięcej innowacyjnych firm działa w podregionie łomżyńskim. 31% mikro i małych wdrożyło tu innowacje produktowe, a 19% procesowe.

pekao

Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu są startupy czyli firmy, które działają na rynku krócej niż 3 lata. Startupy z dużo większym optymizmem oceniają otaczającą rzeczywistość. Ogólny Wskaźnik Koniunktury dla tej grupy firm wyniósł 104 punkty. Zmiany, które ułatwiłyby rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej startupom to mniejsze koszty pracy (ZUS, podatki; 50% wskazań), lepszy dostęp do finansowania (27%) oraz uproszczenie przepisów (11%).

pekao

pekao

Cały raport czytaj tutaj

****************************

Raport Banku Pekao
powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.
[1] Wskaźniki w ramach badania mogą przyjmować wartości od 50 do 150, przy czym 50 oznacza „dużo gorzej”, 75 – „gorzej”, 100 – „ani lepiej, ani gorzej”, 125 – „lepiej”, 150 – „dużo lepiej”.

Bank Pekao SA
działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2015 r. na poziomie 17,7%). Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR). W 2015 r. aplikacja płatności mobilnych PeoPay Banku została okrzyknięta Innowacją Finansową roku 2014 w prestiżowym rankingu Złoty Bankier, a rozwiązania mobilne Banku otrzymały pierwsze miejsce w rankingu Bankier.pl. Bank Pekao otrzymał również tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” magazynu EMEA Finance. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014.
Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.

 

Źródło: Bank Pekao

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny