Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada miejska Sokółka: Długa kolejka do władzy

Martyna Tochwin
Fot. MM Wrocław
192 osób zawalczy o mandat w sokólskiej radzie miejskiej. Większość na listach to znane nazwiska.

Statystycznie

Statystycznie

Najmłodszych kandydatów do rady miejskiej wystawił komitet Porozumienie 2010. Średni wiek kandydatów to 39 lat.

Statystycznie najstarsi kandydaci są na liście Sokólskiego Porozumienia Samorządowego. Ich uśredniony wiek to 49 lat.

Wszystkie jedynki na listach kandydatów do rady otrzymali najlepsi. Najsilniejsze numery 1 w swoich okręgach wystawił KWW Sokólskie Porozumienie Samorządowe. To obecny burmistrz Sokółki i jego dwaj zastępcy, którzy mają gwarantować zwycięstwo w wyborach.

To na tej liście znalazła miejsce większość radnych mijającej kadencji, czyli: Jan Zabłudowski, Stanisław Pałusewicz, Tomasz Grynczel, Piotr Kułakowski, Andrzej Bakunowicz, Robert Rybiński, Wojciech Anusewicz, Jerzy Wierzbicki, Witold Budrowski, Celina Paszko, Waldemar Gieniusz, Stanisław Mucuś, Elżbieta Białobłocka.

Nie brak też nazwisk znanych z poprzednich kadencji (Marian Lisowski, Władysław Bieszczad).
Na nowych ludzi stawia Prawo i Sprawiedliwość. Jedynki to nieznani z pracy w samorządzie członkowie partii (Lech Gremza, Wiesława Burnos, Piotr Koncerewicz). Jedyną obecną radną, która kandyduje z tej listy jest Jadwiga Bieniusiewicz.

Na znane nazwiska postawił komitet Sokólskie Forum Inicjatyw. Ich jedynki to: dwaj radni Antoni Cydzik i Lucjan Gutowski i jedna kobieta Marta Sokołowska. Wcześniej z tego komitetu kandydowała już na fotel burmistrza.

KWW Porozumienie 2010 obsadził jedynki tak, jak komitet radnego Cydzika. Z pierwszego miejsca w swoich okręgach wystartują: radny tej kadencji Łukasz Moździerski, radny wcześniejszych kadencji Waldemar Szczesiul i Dariusz Matoszko. Ten ostatni na razie nie ma żadnego doświadczenia w samorządzie. Kandydował bez powodzenia cztery lata temu z komitetu Młodzi Sokółce.

Niepartyjnych kandydatów wystawiło Polskie Stronnictwo Ludowe. Pierwsze miejsca na listach ludowcy podarowali byłemu radnemu Jerzemu Kazimierowiczowi, Elżbiecie Jakimik i Jarosławowi Panasiukowi, radnemu obecnej kadencji.

Nie wszyscy obecni radni powalczą o reelekcję. Z kandydowania wycofali się Beata Łazarewicz, Jan Ancypo, Tadeusz Siergiej, Wojciech Klicki, zaś Stanisław Kozłowski z listy PSL walczy o mandat w radzie powiatu.

O mandaty w radzie miejskiej ubiega się pięć komitetów. Wszystkie wystawiły kandydatów w trzech okręgach (2 miejskie i 1 wiejski). Maksymalną liczbę kandydatów (42 osoby) zgłosił tylko komitet Sokólskie Forum Inicjatyw, a najmniej (31) Prawo i Sprawiedliwość.

O równouprawnienie na listach wyborczych najlepiej zadbały partie polityczne.

Najwięcej kobiet do rady miejskiej wystawiło PSL. Na ich listach jest aż 44 proc. Podobnie jest w Prawie i Sprawiedliwości (42 proc.).

Najgorzej pod tym względem wypadło Sokólskie Porozumienie Samorządowe. Obecna ekipa rządząca ma na swoich listach tylko 21 proc. pań.

Podobnie jest w Porozumieniu 2010 (komitet Łukasza Moździerskiego). Tylko 22 proc.
Trochę lepiej jest na listach Antoniego Cydzika. Sokólskie Forum Inicjatyw przekazało kobietom 34 procent na swoich listach.

Weź udział w prawyborach do rady miejskiej Sokółki. Lista kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny