Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty zbierania elektrośmieci

(adek)
Punkty zbierania elektrośmieci w Białymstoku
Punkty zbierania elektrośmieci w Białymstoku sxc.hu
Białystok jest kolejnym miastem które kompleksowo wdrożyło program "Moje miasto bez elektrośmieci". Co to oznacza dla mieszkańców? Sprawny system zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci z domów oraz możliwość ich oddania w punktach zbierania. Korzyści odniosą też szkoły, które zaangażują się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu.

- Każdego roku Polacy produkują ponad 300 tysięcy ton elektrośmieci - mówi Karol Świetlicki, rzecznik PUHP "LECH" Sp. z o.o. - Sprawna zbiórka takiej masy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbierania, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi odpadami. Program "Moje miasto bez elektrośmieci", łączący zarówno rzetelną zbiórkę jak i działania edukacyjne, jest więc kompleksową odpowiedzią na potrzeby gmin, wynikające z zapisów prawnych (nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawa o ZSEE) oraz potrzeb społeczeństwa.

Kompleksowe wdrożenie programu "Moje miasto bez elektrośmieci" ma rozwiązać problem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz ułatwić mieszkańcom Białegostoku prawidłowe pozbycie się takich odpadów.

Po szczegółowym przeanalizowaniu zasad i celów programu "Moje miasto bez elektrośmieci" stwierdziliśmy, że Białystok i jego mieszkańcy zasługują na takie rozwiązanie kwestii niepotrzebnych i zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Od lat realizujemy rozmaite projekty o charakterze ekologicznym i dążymy do poprawy jakości życia w naszym regionie. Cieszymy się, że dzięki programowi "Moje miasto bez elektrośmieci" prawidłowe pozbycie się elektrośmieci nie będzie dla mieszkańców Białegostoku problemem. Na naszą decyzję o przystąpieniu do Programu dodatkowo wpłynął fakt, że ma on wymiar edukacyjny i daje szansę naszym szkołom na pozyskanie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych - podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Aleksander Sosna.

Co istotne, Białystok nie będzie ponosił kosztów związanych z prowadzeniem programu "Moje miasto bez elektrośmieci". Te bierze na siebie ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu - działamy jako organizacja not - for - profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców - zarówno dorosłych jak i uczęszczających do szkół - mówi Przemysław Kędzierski, Członek Zarządu ElektroEko.

Dzięki współpracy Białegostoku z ElektroEko mieszkańcy miasta będą mogli pozbywać się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sposób komfortowy i nie stwarzający problemów.

Oprócz dotychczasowych form zbierania, posiadacze dużych elektrośmieci, takich jak np. lodówki, pralki, kuchenki elektryczne będą mieli możliwość korzystania z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Dzięki zawartej umowie, ekipa ElektroEko zgłosi się po przygotowany do odbioru sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) w ustalonym terminie. Jednocześnie wszystkie rodzaje elektrośmieci, będzie można oddać, tak jak dotychczas, do Punktów Zbierania. Od 1 lipca ruszy również pierwszy PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Hryniewiczach, w którym również będzie można bezpłatnie oddać elektrośmieci jak również odpady problemowe jak gruz czy opony.- zaznacza Adam Kamiński, Wiceprezes Zarządu PUHP LECH Sp. z o.o, która jest odpowiedzialna za budowę systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Białymstoku.

Gdzie można oddać elektrośmieci?

Parking przy Auchan, ul. Produkcyjna 84. Każda trzecia sobota miesiąca w godz. 9-14.

Parking przy Auchan, ul. Hetmańska 16. Każda trzecia sobota miesiąca w godz. 9-14.

Parking przed Zespołem Szkół Integracyjnych nr 1, ul. Łagodna 10. Każda trzecia sobota miesiąca w godz. 9-14

Oddając elektrośmieci właśnie do wskazanych punktów mieszkańcy mogą odbierać kupony, które szkoły będą mogły następnie wykorzystać w ramach Funduszu Oświatowego.

Aby zamówić usługę bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci z domu należy wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub zadzwonić pod numer
2222 333 00 (koszt połączenia według stawki operatora).

Zbiórka elektrośmieci = korzyści dla szkół
Kompleksowe wdrożenie programu "Moje miasto bez elektrośmieci" oznacza również konkretne korzyści dla białostockich szkół podstawowych. Placówki, które zaangażują się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu "Moje miasto bez elektrośmieci", będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.

Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do punktów zbierania prowadzonych przez samorząd i ElektroEko. Ich adresy można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Co warte podkreślenia - udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub samorząd! - mówi Anna Podsiadło z ElektroEko, koordynująca projekt "Moje miasto bez elektrośmieci".

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania (ich adresy podane są na stronie www.elektrosmieci.pl), szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy - według potrzeb szkół.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt - wyjaśnia Anna Podsiadło.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny