MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyklejamy płytki

ms
Odpowiednio przygotowana powierzchnia, dobór profesjonalnych, choć droższych klei i spoin sprawi, że płytki ceramiczne nam służyć przez wiele lat
Odpowiednio przygotowana powierzchnia, dobór profesjonalnych, choć droższych klei i spoin sprawi, że płytki ceramiczne nam służyć przez wiele lat
Zanim przystąpimy do układania płytek powinniśmy przygotować powierzchnię do której będą one mocowane. Należy ją oczyścić i usunąć wszelkie nierówności. Podłoże chłonne, czyli beton, tynki mineralne, płyty g-k, beton komórkowy, należy zagruntować preparatem gruntującym.

Jeżeli stare płytki dobrze przylegają do podłoża, wcale nie musimy ich skuwać. Trzeba jedynie umyć je ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i dla uzyskania lepszej przyczepności posmarować specjalnym gruntem, który tworzy warstwę szczepną, która w dotyku przypomina papier ścierny.
Na nią nakładamy specjalny klej elastyczny. Niektórzy rysują powierzchnię płytki, jednak musimy pamiętać, że jest to mniej profesjonalna metoda i nie przynosi długotrwałych efektów.

Zachowaj odstęp

W dalszej kolejności powinniśmy rozplanować ułożenie wzorów, dekorów i kolorów płytek ceramicznych.
Przygotujmy zaprawę klejącą, mieszając suchą mieszankę z odpowiednią ilością wody. Najlepiej to zrobić za pomocą wiertarki z mieszadłem. Następnie za pomocą pacy zębatej nanieśmy klej na powierzchnię ściany.
Przyklejenie płytek na ścianach zaczynajmy od dołu narożników. Aby zachować równe odstępy pomiędzy płytkami używajmy krzyżyków dystansowych. A także kontrolujmy poprawność ułożenia za pomocą poziomicy.
Niezastąpiona kolorowa fuga
Przyklejone płytki pozostawmy do wyschnięcia na co najmniej dobę. Następnie w szczeliny miedzy płytkami, za pomocą gumowej packi nanieśmy masę spoinową, czyli fugę.
Jest ona dostępna w wielu kolorach, więc możemy dać się ponieść fantazji.
Gdy spoiny przeschną, powierzchnię płytek możemy oczyścić mokrą gąbką, a po jej całkowitym wyschnięciu usunąć proszkowy nalot suchą szmatką.

Sprawdź ścieralność

- Płytki w klasie ścieralności I przeznaczone są do wykładania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych o małym natężeniu ruchu, pozbawionych bezpośredniego dostępu z zewnątrz budynku np. w łazience, sypialni.
- Płytki w klasie ścieralności II przeznaczone są do wykładania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych o średnim natężeniu ruchu, nie mających bezpośredniego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym np. jadalnie, pokoje dzienne.
- Płytki w klasie ścieralności III przeznaczone są do wykładania podłóg w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu, także w pomieszczeniach z wyjściem na zewnątrz. Można je stosować w kuchniach, przedpokojach, na balkonach, tarasach.
- Płytki w klasie ścieralności IV przeznaczone są do wykładania podłóg w miejscach o zwiększonej intensywności ruchu pieszego. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach, także w budynkach użyteczności publicznej takich jak: sklepy, hale wystawowe, restauracje z wyłączeniem miejsc o szczególnie dużym natężeniu ruchu.
Zaletą szkliwionych płytek podłogowych jest ich dobra zmywalność typowymi środkami czystości.

Dobre rady

Płytki ceramiczne warto kupić z małym zapasem, niż wynika to z metrażu obklejanych powierzchni. Przy łączeniach prostych potrzebne jest o około pięć procent więcej płytek, przy łączeniach przemiennych - około dziesięć proc., a przy skośnych - 15 procent.
Razem z płytkami warto kupić też dekory. Mogą to być pojedyncze, ozdobne kafle, które przykleja się w widocznych miejscach, albo wąskie podłużne płytki, z których układa się ozdobne pasy wokoło pomieszczenia.
Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się dekory ścienne, które po ułożeniu w całość tworzą duży i bardzo efektowny obraz.
Dekory zawsze kupuje się na sztuki. Niestety są dość drogie, dlatego zanim je kupimy dokładnie przemyślmy to, jak i wzór chcemy umieścić na ścianie lub podłodze.
Dokładnie policzmy też, ile dekoracyjnych płytek będziemy potrzebowali do ułożenia zaplanowanego wzoru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny