MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Układanie płytek - z fachowcem czy bez? Co się bardziej opłaca?

Wojciech Lechowski
Płytki to jednak wciąż najpopularnijeszy materiał na ściany i podłogi. Ułożyć je możemy sami lub z pomocą fachowca.
Płytki to jednak wciąż najpopularnijeszy materiał na ściany i podłogi. Ułożyć je możemy sami lub z pomocą fachowca. 123RF
Układanie płytek nie jest czynnością na tyle prostą, by każdy mógł poradzić sobie z nią samodzielnie. Choć oczywiście są i tacy, którzy poddają próbom własne siły i dzięki temu nie wydają dodatkowych pieniędzy na usługi fachowców. Efekt nie zawsze jest jednak zadawalający, bo kafelkarstwo to sztuka precyzji połączonej z nabytą wprawą i posiadaną wiedzą. Poniżej podpowiadamy, gdzie szukać i po czym rozpoznać dobrego kafelkarza oraz przybliżamy ceny usług układania płytek.

Wykończenie ścian i podłogi płytkami ceramicznymi nadal cieszy się dużą popularnością. Tego rodzaju okładziny są trwałe i łatwe w utrzymaniu, co szczególnie cenione jest w kuchniach oraz łazienkach. Dodatkową zachętą do zastosowania w domu czy mieszkaniu tradycyjnych kafli jest ich szeroka oferta wzornicza i kolorystyczna. Jedyny problem to montaż, który niby nie wydaje się być jakoś nadzwyczaj skomplikowany, ale i wcale nie jest taki łatwy. Z pomocą najczęściej nadchodzą w tym przypadku fachowcy, wśród których są zarówno ci z prawdziwego zdarzenia, jak i zwykli partacze. Decydując się na usługi konkretnego kafelkarza, bierzemy pod uwagę przede wszystkim jego cenę. Jednak przed ostatecznym wyborem warto też uwzględnić inne czynniki.

Układanie płytek – to wcale nie jest takie proste

Układanie płytek to czynność kilkuetapowa. Pracę rozpoczyna się zawsze od przygotowania podłoża, które powinno być czyste, odtłuszczone, wyrównane i zagruntowane. Do wyrównywania stosuje się wylewki samopoziomujące, a do gruntowania specjalne emulsje. Dopuszczalne jest również układanie nowych płytek na starych, ale pod warunkiem, że powierzchnia pod klej będzie odpowiednio szorstka (stare kafle należy potraktować ostrym narzędziem).

Płytki przykleja się do podłoża za pomocą kleju, zaczynając od miejsc najdalej usytuowanych od wejścia do pomieszczenia. Do zachowania równych odległości pomiędzy nimi stosujemy krzyżyki dystansowe, a w celu uzyskania idealnej gładkości powierzchni wykorzystujemy poziomicę (ewentualne mankamenty niweluje się poprzez zmniejszenie bądź zwiększenie ilości spoiwa). Krzyżyki oraz nadmiar kleju należy usunąć jeszcze przed całkowitym związaniem płytek z podłożem.

Kolejny dzień to czas na fugowanie, czyli wypełnienie spoin pomiędzy kafelkami. Czynności tej nie wykonuje się od razu po ułożeniu płytek, ponieważ większość klejów osiąga końcowe właściwości dopiero po upływie około 24 godzin. Fugę nakłada się gumową lub plastikową szpachelką i pozostawia ją na płytkach na czas określony przez producenta. Następnie należy zmyć powierzchnię na mokro i wygładzić spoiny. Po fugowaniu można przystąpić do ostatecznych wykończeń, czyli montażu listew, ceramicznych cokolików, itp.

Jak znaleźć dobrego kafelkarza?

W dzisiejszych czasach większość z nas poszukuje fachowców w internecie. Przedstawiciele branży remontowo-budowlanej zamieszczają swoje ogłoszenia w różnych miejscach, ale najczęściej są to darmowe portale ogłoszeniowe oraz tematyczne fora. Podczas dokonywania wyboru dobrze jest korzystać z miejsc, w których można zapoznać się z opiniami innych użytkowników sieci. Owe opinie należy jednak traktować z odpowiednim dystansem, bo mogą być zamieszczane przez samych fachowców (komentarze pozytywne) bądź przez zazdrosną konkurencję (komentarze negatywne).

Wiadomo, że o wybraniu konkretnego kafelkarza w ogromnej mierze decyduje cena jego usług. Jednak i tu należy być ostrożnym, bo najniższa stawka może oznaczać partactwo i kompletną niewiedzę na temat układania płytek. Z drugiej strony wcale nie musi tak być, ponieważ rynkowe ceny tych usług są bardzo zróżnicowane i kształtowane przez wiele czynników (np. region kraju).

W celu uzyskania idealnej gładkości powierzchni wykorzystujemy poziomicę.
W celu uzyskania idealnej gładkości powierzchni wykorzystujemy poziomicę. 123RF

Najlepszym i od lat niezawodnym sposobem na znalezienie dobrego fachowca jest „poczta pantoflowa”. Dlatego przed planowanym remontem najlepiej jest rozpytać o sprawdzonego kafelkarza wśród rodziny, znajomych czy sąsiadów. Usługi wykonywane z tzw. polecenia uchodzą za te o najwyższej jakości. Cechuje je na ogół drobiazgowe dopracowanie i daleko idąca dokładność. W takich przypadkach można też przeważnie liczyć na jakieś rabaty. A przy stosunkowo wysokich cenach za układanie płytek i większej powierzchni, znaczenia nabiera choćby kilka złotych na metrze kwadratowym.

Układanie płytek – terminy i umowy

Warto zdawać sobie sprawę, że choć kafelkarzy jest wielu, to ci naprawdę dobrzy zwykle mają ręce pełne roboty. Dlatego remont należy zacząć planować odpowiednio wcześniej. Jeśli w czasie rozmowy telefonicznej okaże się, że fachowiec jest w stanie zacząć pracę w naszym domu już od jutra, powinno nam to dać do myślenia. Z drugiej jednak strony nie pozwólmy sobie czekać na usługę długimi miesiącami. Okres kilku tygodni jest tu czasem optymalnym.

Aktualnie oczywistym wydaje się też podpisywanie umów na wykonywane indywidualnie usługi. Jednak akurat to, tylko się takim wydaje, bo wielu fachowców nie prowadzi oficjalnie działalności gospodarczej i tym samym nie może zawierać umów. Czy to oznacza, że są gorsi od pozostałych? Niekoniecznie, gdyż przeważnie znają się na swoim fachu bardzo dobrze, a ich praca nie pozostawia niczego do życzenia. „Budowlanka” to nadal bardzo specyficzna branża i można się tu spotkać z rożnymi sytuacjami życiowymi fachowców. Pamiętajmy, że brak umowy to niemożność reklamowania usługi, ale z drugiej strony przeważnie też i niższa cena (nawet około 30%).

Ile kosztuje układanie płytek i co zwiększa koszty tych usług?

Powszechnie uważa się, że praca kafelkarza jest warta tyle samo co zakupione przez nas płytki. A ceny tych wyrobów, są jak wiadomo mocno zróżnicowane i zaczynają się od około 20 zł/m², a kończą na ponad 100 zł/m². Wielu kafelkarzy rzeczywiście dostosowuje swoje ceny do wartości glazury czy terakoty, ale są też i tacy, którzy mają własne (najczęściej przeciętnej wysokości) stawki. Za uśrednioną normę można tu przyjąć około 50 zł za ułożenie metra kwadratowego kafli. Oczywiście ta cena dotyczy prostych i jasnych do wytyczenia powierzchni.

Przy pomieszczeniach o nieregularnych kształtach, trudnodostępnych zakamarkach, półkach, schodkach, skomplikowanych zabudowach wartość robocizny najczęściej ustala się indywidualnie. Wówczas uwzględnia się możliwe do zrealizowania życzenia klienta i określa całościową cenę za usługę.

Z dodatkowymi kosztami trzeba liczyć się, gdy chcemy układać płytki niestandardowo lub chociażby stosować dekory ścienne. Ułożenie metra bieżącego ozdobnej listewki to przeważnie wydatek rzędu 15 – 20 zł. Dodatkowo trzeba też zapłacić za wycinanie otworów w płytach (przynajmniej kilka złotych za sztukę) oraz za skuwanie starych kafli (około 20 zł/m²). Jeżeli podłoże jest bardzo trudne i nie nadaje się pod kafle, kafelkarz policzy również za jego przygotowanie (od 10 zł/m² wzwyż).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Układanie płytek - z fachowcem czy bez? Co się bardziej opłaca? - e-Ściany

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny