Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjechali z Kanady. Na urlop do Poczopka

Joanna Czaban [email protected]
Lucyna i Kazimierz Utko przyjechali z Kanady. Podziwiają tutejszą przyrodę. Pani Lucyna jest jej wielbicielką.
Lucyna i Kazimierz Utko przyjechali z Kanady. Podziwiają tutejszą przyrodę. Pani Lucyna jest jej wielbicielką. Fot. Joanna Czaban
Turyści, którzy przyjeżdżają na urlop na Sokólszczyznę na pewno nie będą się nudzić. Jest tu aż dziewięć rezerwatów przyrody

Lucyna i Kazimierz Utko przyjechali do Poczopka z Winnipeg - największego miasta środkowo-kanadyjskiej prowincji Manitoba.

- Zawsze lubiłam kwiaty - zdradza pani Lucyna. - Lasy w okolicy rodzinnej Rozedranki kojarzą mi się z mnóstwem pysznych grzybów, jagód i malin.

- Na co dzień żyjemy w całkowicie innym środowisku - dodaje pan Kazimierz urodzony w Słójce Borowszczyźnie. - Prerie, równina, mroźne, niemal
czterdziestostopniowe zimy. Nie ma tam wiosny czy złotej, polskiej jesieni. Nie ma tam też takiego pięknego lasu.

- Przyroda to najpiękniejsze co może być, to harmonia i radość życia - twierdzą zgodnie.
A w naszym powiecie jest, co podziwiać. Mamy aż dziewięć rezerwatów przyrody.

Poza Silvarium w Poczopku, wart polecenia jest rezerwat Nietupa, leżący w gminie Krynki. To ostoja bobrów , które jeszcze 100 lat temu były gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Można tam się natknąć też na ciekawe gatunki ptaków m.in. orlika krzykliwego czy rybołowa.

Wytrwałych piechurów oczarować może Góra Pieszczana i Wzgórza Sokólskie. W pierwszym przypadku rezerwat obejmuje ochroną borów sosnowo-świerkowych charakterystycznych dla Puszczy Knyszyńskiej i leży on w gminie Szudziałowo. Najwyższym wzniesieniem jest wzgórze o wysokości prawie 175 metrów n.p.m.

Jeszcze wyższe są Wzgórza Sokólskie, które ciągną się wzdłuż wschodniej granicy Polski - od miejscowości Lipsk po Krynki. Wyjątkowość tego obszaru polega na niezwykłym ukształtowaniu rzeźbie terenu. To szereg pagórków i wzniesień. Pozostały one po epoce lodowcowej. Najwyższe wzniesienia osiągają wysokość nawet do 240 m n.p.m. Wał morenowy ciągnie się od Jałówki przez Rozedrankę do Podkamionki. Taki spacer może dostarczyć wiele wrażeń, a dokumentacja fotograficzna wzbogaci nawet najbardziej wymagający album przyrodniczy.

Na szlaku sokólskich wzgórz turyści natkną się na zabytkowe chaty, stodoły, dworki i budynki rzemieślnicze. W Łosośnej Małej stoi na wzgórzu piękny modrzewiowy dwór z 1722 r., a w okolicy także kamienny młyn i dom młynarza, zaś w pobliżu wsi Malawicze skupisko drewnianych wiatraków.
Sokólskie rezerwaty to raj dla fotografów, którzy mogą wzbogacić swoją kolekcję o zdjęcia rzadkich roślin i ptaków. Wystarczy wybrać się na wycieczkę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny