MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się do wizyty w urzędzie pracy

Sylwester Sacharczuk
Krystyna Iglicka
Krystyna Iglicka Sylwester Sacharczuk
Każda osoba, która utraciła pracę powinna w pierwszej kolejności udać się do Powiatowego Urzędu Pracy i zarejestrować się jako bezrobotna. Jeśli spełnia odpowiednie warunki, może dostać zasiłek dla bezrobotnych.

- Po otrzymaniu ostatniego świadectwa pracy osoba, która straciła pracę zgłasza się do urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania - wyjaśnia Krystyna Iglicka, kierownik Działu Świadczeń Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. - Tam w informacji powiedzą nam, jakie dokumenty powinniśmy dostarczyć. Na ich podstawie będziemy mogli urząd pracy stwierdzi, jakie uprawnienia przysługują rejestrującemu się.

Wymagane dokumenty

Będziemy zarejestrowani jako bezrobotni dopiero po okazaniu niezbędnych dokumentów. - Należy wziąć ze sobą dowód osobisty, świadectwo szkolne albo dyplom ukończenia szkoły i wszystkie świadectwa pracy albo dokumenty, które pozwolą na stwierdzenie uprawnień - radzi Krystyna Iglicka. - Niepełnosprawni muszą dostarczyć dodatkowo dokumenty poświadczające stopień niepełnosprawności oraz przeciwwskazania do wykonywania określonej pracy.
Niepełnoletni przedstawiają legitymację szkolną lub tymczasowy dowód osobisty. Trzeba też przynieść zaświadczenia o ukończonych kursach lub szkoleniach. W urzędzie okazujemy oryginały dokumentów, jednak nie musimy ich tam zostawiać.

Obowiązki bezrobotnego

Rejestrujący się składa oświadczenie, że jest zdolny do podjęcia pracy i wykazuje taką gotowość. Otrzymuje decyzję, czy został uznany za osobę bezrobotną. Jeśli tak, wówczas urząd pracy będzie płacił za niego składkę zdrowotną. Bezrobotny ma jednak obowiązek zgłaszania się do urzędu w wyznaczonych terminach. - Jeżeli taka osoba nie zgłosi się w wyznaczonym terminie i w ciągu pięciu dni nie usprawiedliwi swojej nieobecności, wówczas traci status osoby bezrobotnej - przestrzega kierownik Działu Świadczeń PUP. - Kolejną dolegliwością jest to, że dopiero po upływie 90 dni od niestawienia się w urzędzie może być ponownie zarejestrowana.
Natomiast osoba, która wie, że nie będzie miała możliwości zgłoszenia się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym wcześniej zawiadomić urząd pracy. Tak jest na przykład przy wyjeździe za granicę. - Po wcześniejszym wyjaśnieniu przyczyny nieobecności, nie traci się na trzy miesiące statusu osoby bezrobotnej, tak jak to było w powyższym przypadku - podkreśla Krystyna Iglicka.
Osoba bezrobotna musi też zgłaszać podjęcie zatrudnienia. Powinna to zrobić w ciągu pięciu dni od daty rozpoczęcia pracy. Dotyczy to podejmowania każdej pracy, również dorywczej.

Kto jest bezrobotnym

Status bezrobotnego może uzyskać osoba, która:
* nie jest nigdzie zatrudniona
* jest zdolna i gotowa do podjęcia pracy
* nie uczy się w szkole w systemie dziennym
* jest zarejestrowana w urzędzie pracy właściwym dla miejsca zameldowania czasowego lub stałego
* ma 18 lat, wyjątkiem są młodociani absolwenci
* nie mniej niż 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) - nie nabyła prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej
* nie prowadzi działalności gospodarczej i nie pobiera zasiłku stałego, stałego wyrównawczego, gwarantowanego zasiłku okresowego lub renty socjalnej.
Nie może być zarejestrowanym bezrobotnym osoba, która posiada gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej 2 hektary lub podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym większym niż 2 ha.
Statusu bezrobotnego nie otrzyma też tymczasowo aresztowany lub odbywający karę pozbawienia wolności. Podobnie osoby, które uzyskują dochód przekraczający połowę najniższego wynagrodzenia w ciągu miesiąca. Inaczej jest, jeśli dochód ten pochodzi z innego tytułu niż zatrudnienie i inna praca zarobkowa, czyli na przykład z renty rodzinnej, z najmu mieszkania lub lokalu. Wtedy mamy odpowiednie uprawnienia.

Komu przysługuje zasiłek

Po 7 dniach od zarejestrowania się we właściwym urzędzie pracy, bezrobotny może otrzymać zasiłek za każdy dzień kalendarzowy, jeżeli:
* nie ma dla niego żadnej propozycji zatrudnienia
* w ciągu 18 miesięcy przed zarejestrowaniem przepracował co najmniej 365 dni albo wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło i otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego opłacał składkę na fundusz pracy
* wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, ale osiągał dochód w wysokości co najmniej najniższego wynagrodzenia
* podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej.
Jeżeli w ostatnim miejscu pracy bezrobotny rozwiązał umowę za porozumieniem stron, to zasiłek dostanie dopiero po 90 dniach od daty rejestracji. Jeśli został zwolniony z własnej winy bez wypowiedzenia, wtedy prawo do zasiłku przysługuje mu po 180 dniach od daty zarejestrowania się w urzędzie.

Ważne 365 dni

Do 365 dni, od których zależy nabycie zasiłku dla bezrobotnych, zalicza się także:
* pracę wykonywaną w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeżeli podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy stanowi kwota co najmniej najniższego wynagrodzenia
* pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej
* pracę w spółdzielni kółek rolniczych z najmniej najniższym miesięcznym wynagrodzeniem i opłacaniem składek
* okresy zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej za granicą, jeżeli była odprowadzana składka na fundusz pracy
* służbę wojskową
* pobieranie gwarantowanego zasiłku okresowego z pomocy społecznej. (sa)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny