MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj podziękowania dla rodziców. Te teksty wykorzystasz na pewno! Zobacz nasze propozycje

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Podziękowanie rodzicom za współpracę to dobra praktyka, budująca zdrowe relacje
Podziękowanie rodzicom za współpracę to dobra praktyka, budująca zdrowe relacje Alexander Grey/Unsplash
Aby należycie docenić czyjeś zaangażowanie i wkład własny nie trzeba wiele. Wystarczą słowa. Te, które zapadną w pamięć, potrafią stać się zasobem, do którego się wraca w trudnych chwilach, momentach rezygnacji czy utraty wiary we własne możliwości. Na koniec roku warto złożyć podziękowania nie tylko nauczycielom, ale też rodzicom za wspólnie przepracowany rok. Podpowiadamy, jak się za to zabrać i napisać piękne, poruszające teksty, a także prezentujemy kilka niebanalnych propozycji.

Spis treści

Kiedy wypada złożyć podziękowania dla rodziców?

Koniec roku szkolnego to doskonała okazja nie tylko na podsumowania osiągnięć i wydarzeń, ale też na złożenie sobie wzajemnych podziękowań. Efekt końcowy pracy w roku szkolnym jest zawsze dziełem zbiorowym – liczy się wkład wszystkich, nauczycieli, uczniów, rodziców, dyrekcji, bibliotekarzy, administracji, a także osób tylko pośrednio zaangażowanych w życie szkoły, ale którzy w sposób fizyczny umożliwiają bytowanie w szkole, słowem ekipy technicznej sprzątającej, przygotowującej posiłki. Chcąc budować przyjazną społeczność, nie można nikogo pominąć w tym maratonie podziękowań i warto każdemu z osobna poświęcić chwilkę uwagi.

Choć współpraca na linii nauczyciel-rodzic, czy dyrekcja-rodzic nie zawsze jest łatwa, z uwagi na rozmaite kwestie takie jak: trudne tematy, które trzeba poruszyć, wzajemne oczekiwania, nieumiejętność w komunikacji, to właśnie jest moment, w którym można i należy zadbać o fundament tej relacji – wzajemny szacunek.

Jak napisać podziękowania dla rodziców?

Właściwie skomponowane podziękowania znaczą więcej niż materialny prezent, bo spełniają ważne ludzkie potrzeby – bycia zauważonym i uszanowanym. Podziękowanie może być ogólne, przeznaczone dla całej grupy, ale o wiele większą wartość ma, kiedy skierowane jest do konkretnej osoby lub osób. Jak napisać oryginalne podziękowanie, które wzruszy i zapadnie w pamięć?

 1. Spersonalizuj podziękowania – użyj imion i nazwisk rodziców, którym dziękujesz oraz odnieś się do konkretnych sytuacji lub momentów, które były dla ciebie jako nauczyciela szczególnie ważne.
  Przykład: Pragnę podziękować pani Annie Kowalskiej za uratowanie obchodów Dnia Kropki w naszej klasie!
 2. Postaw na szczerość i autentyczność – pisz od serca i pozwól sobie na autentyczność. Unikaj sztucznych, wyświechtanych fraz. Wyrażaj swoje uczucia wprost.
  Przykład: Przyznaję, że było z nami krucho, kiedy odkryliśmy, że zapomnieliśmy o tym wyjątkowym dniu.
 3. Podkreśl wpływ – opisz, jak konkretne działania rodziców wpłynęły na życie klasy i szkoły. Podkreśl, jak ważne było to dla uczniów i nauczycieli.
  Przykład: Dostarczenie nam – i to w ostatniej chwili – kolorowych mazaków do piegów, pozwoliła nam wyróżnić się tego dnia w całej szkole i otrzymać drugie miejsce w szkolnym konkursie.
 4. Podkreśl cechy osobiste – podziękuj za konkretne cechy osobowości lub umiejętności rodziców, które cenisz. To pokazuje, że dostrzegasz i doceniasz ich wyjątkowość.
  Przykład: Pani pomysłowość stworzyła nam okazję do naprawdę wspaniałej zabawy i zbudowania klasowej solidarności.
 5. Wspomnij wspólne chwil – odnieś się do wspólnych przeżyć i chwil, które były dla ciebie i klasy ważne. To wzmacnia więź i pokazuje, że cenisz wspólnie spędzony czas.
  Przykład: Od tego momentu piegi stały się naszym symbolem, znakiem rozpoznawczym, malowidłem plemiennym.
 6. Wyraź gotowość do dalszej współpracę – wyraź nadzieję na kolejne wspólne działania w przyszłości lub, jeśli wasze drogi się rozchodzą, złóż życzenia.
  Przykład: Mamy nadzieję jeszcze nie raz skorzystać z Pani zdolności charakteryzacyjnych.
 7. Dodaj unikalny akcent – nie obawiaj się żartów i anegdot, dodaj coś osobistego, co jest charakterystyczne tylko dla waszej współpracy. Może to być wspólne hasło, dowcip lub odniesienie do czegoś, co wszyscy lubicie.

Podziękowania dla rodziców – teksty

Zobacz, jak mogą wyglądać przykładowe teksty podziękowań o charakterze bardziej ogólnym. Potraktuj te formuły jako inspirację, ale pamiętaj, że aby wypadły dobrze, muszą być dostosowane do realiów waszej szkoły i okoliczności.

Pragniemy podziękować Państwu:

 • za wytrwałe towarzyszenie dzieciom, które każdego dnia starają się zrozumieć jakiś nowy kawałek świata;
 • za aktywne zaangażowanie w życie szkoły i klasy, które czynią proces edukacyjny prawdziwie wspólnym projektem;
 • za współtworzenie szkoły, jako miejsca, w którym każdy może czuć się bezpiecznie;
 • za gotowość do udziału w organizacji przedsięwzięć, które zmieniają szkolny obowiązek w coś więcej – w ciekawą, inspirującą przygodę;
 • za zaangażowanie i obecność;
 • za wspólne dźwiganie kaganka oświaty i oświetlania nim mroków, w których się kryją złe wiedźmy i potwory;
 • za zaufanie i współpracę;
 • za czas poświęcony na ulepszanie tego miejsca i wspieranie szkoły w jej celach;
 • za tworzenie wspólnoty;
 • za wspólne zmienianie świata;

Podziękowania dla wszystkich rodziców od każdego z nauczycieli

Uważam, że każdy nauczyciel powinien czuć się zobligowany do złożenia podziękowań rodzicom za miniony rok szkolny. Może to uczynić prostą wiadomością poprzez dziennik elektroniczny w dniu wystawienia ocen, w dniu ostatniej lekcji z daną klasą lub po prostu w wolnej chwili na krótko przed oficjalnym zakończeniem roku. Taka krótka wiadomość skierowana do wszystkich rodziców uczniów, których nauczyciel miał pod swoją pieczą, to mało wymagający gest, który jednak kładzie podwalinę pod późniejsze zdrowe, międzyludzkie relacje, świadczy o kulturze osobistej i jest zwyczajnie miły.

Jeśli nie masz takiego zwyczaju – spróbuj go zapoczątkować, zobaczysz, jak zmienią się twoje relacje z rodzicami uczniów. Napisz krótko, ale autentycznie, niech tekst będzie spersonifikowany. Sztampowe formułki, nikomu do niczego nie są potrzebne. Oto jak mógłby wyglądać taki tekst, potraktuj ten przykład jako inspirację.

Szanowni Państwo,
lekcje biologii w klasie szóstej właśnie dobiegły końca. Wierzę, że już nikt nie będzie miał nigdy wątpliwości, jak nazywa się organellum w komórkach roślinnych, w którym zachodzi fotosynteza...
Dziękuję Państwu za miniony rok szkolny, współpracę, zaangażowanie w tok nauczania i zaufanie, którym mnie Państwo obdarzyli. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie obserwować postępy dzieci i ich budzące się zainteresowania.
Życzę pięknych, spokojnych wakacji –
do zobaczenia w następnej klasie!
Z wyrazami szacunku
Miłorząb Listek
nauczyciel biologii

Podziękowania dla rodziców – prezent
Nie ma konieczności obdarowywania prezentami rodziców, którym chcemy złożyć podziękowania za ich pracę, jeśli chcemy jednak podkreślić wyraźnie czyjąś rolę, którą odegrał dla szkoły czy klasy, można to oczywiście uczynić. Warto jednak zachować umiar i powściągnąć wielkie pomysły. Odpowiednie będą kwiaty, czekoladki lub pamiątkowy dyplom. Należy unikać upominków osobistych lub zbyt kosztownych, które mogłyby wprawić odbiorcę w zakłopotanie.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Przeczytaj także:Już teraz zaplanuj wycieczkę, jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie z nowego programu MEN

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przygotuj podziękowania dla rodziców. Te teksty wykorzystasz na pewno! Zobacz nasze propozycje - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny