Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeciwnicy gminy Grabówka organizują protest (zdjęcia)

(jul)
Mieszkańcy Supraśla nie chcą podziału gminy
Mieszkańcy Supraśla nie chcą podziału gminy UM w Supraślu
Na rondzie w Grabówce od niemal tygodnia protestują zwolennicy oddzielenia się od Supraśla. Teraz sprawy w swoje ręce biorą przeciwnicy podziału gminy. Organizują oni w sobotę o godz. 13 protest na rondzie gen. Sulika w Grabówce. W niedzielę o godz. 12 ludzie zbiorą przed Domem Ludowym w Supraślu.

Jeżeli gmina dzieli się wbrew referendum i uchwale rady miejskiej, jest to polityczny rozbiór - mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, przeciwnik podziału gminy.

Wczoraj wystosował do ministra Mariusza Błaszczaka pismo, w którym podkreśla, że podział gminy uniemożliwi realizację wielu uzdrowiskowych inwestycji.

- Gmina Grabówka zabiera nam cenne przyrodniczo lasy - uważa burmistrz. Według niego rząd, który podzielił gminę, nie wziął pod uwagę sytuacji społeczno-gospodarczej. - Każda gmina ma swoje serce gospodarcze. U nas są to zakłady usługowe i handlowe w Zaściankach. Powstały tam, bo Supraśl jest otoczony lasem i nie ma miejsca - uważa burmistrz Dobrowolski

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski zwołał konferencję prasową

- Nie jest prawdą, że nie inwestowaliśmy w miejscowościach, które mają wejść w skład nowej gminy Grabówka. Prawda jest taka, że w ostatnich latach, od czasu kiedy tylko istnieje możliwość pozyskania środków UE na infrastrukturę, przeprowadziliśmy i prowadzimy tam inwestycje warte około 10 mln złotych – mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. – Nie jest też prawdą, że w nowym budżecie gminy na rok 2016 nie będzie środków potrzebnych aby pozyskiwać duże środki unijne na inwestycje w m.in. Grabówce, Zaściankach, Sobolewie czy Henrykowie. Takie środki, i to nie małe, będą - podkreślił burmistrz.

Podczas konferencji burmistrz Supraśla odczytał treść wystąpienia, które przesłał właśnie do ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka. Pismo to dotyczy m.in. jeszcze jednego negatywnego skutku podziału gminy „Podział gminy Supraśl doprowadzi do zablokowania rozwoju Uzdrowiska Supraśl…linia graniczna nowej gminy Grabówka miałaby wchodzić w okolice samego Supraśla i obejmować ma terytoria leśne Puszczy Knyszyńskiej bezpośrednio sąsiadujące ze strefą A uzdrowiska…po stronie gminy Grabówka pozostały tereny najcenniejsze, pod względem klimatycznym i przyrodniczym…to pokrzyżuje nasze plany gdyż m.in. na tych terenach planujemy budowę obiektów Leśnego Parku Uzdrowiskowego” czytamy w piśmie skierowanym do ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka

Podczas konferencji podkreślono, że dużym błędem popełnionym przez poprzedni rząd było przeprowadzenie podziału gminy Supraśl na podstawie obrębów ewidencyjnych, które są jedynie kategoriami geodezyjnymi, technicznymi, w dużej mierze jedynie przypadkowymi i oderwanymi od uwarunkowań historycznych, gospodarczych i społecznych.

Henryk Suchocki, radny PiS powiatu białostockiego, mieszkaniec Supraśla podkreślił, iż w działania podejmowane przez zwolenników podziału gminy w celu przekonania poprzedniego rządu do podjęcia takiej decyzji, włączali się członkowie tylko jednej partii. - Na podziale gminy Supraśl kapitał polityczny zbiło jedynie dwóch polityków PO. Są to poseł Robert Tyszkiewicz oraz Damian Raczkowski – powiedział Henryk Suchocki. Zaprezentował przy tym ulotki wyborcze tych posłów PO, na których m.in. przedstawiają się oni jako ci, którym mieszkańcy Grabówki, Zaścianek, Sobolewa czy Henrykowa zawdzięczają powstawanie nowej gminy.

– Również obecnie, w czasie eskalacji konfliktu dotyczącego podziału gminy, na wiecach protestacyjnych zwolenników podziału pojawiają się ci sami i także inni politycy PO, do których dołączają obecnie członkowie partii Nowoczesna – zauważył Suchocki.

Głos zabierał m.in. mieszkaniec Zaścianek Piotr Pankiewicz były radny gminy Supraśl, który zrezygnował z mandatu radnego wkrótce po rządowej decyzji o podziale gminy.

– Dużą stratą finansową dla nowej Gminy Grabówka, gdyby ta powstała, będzie niemożność pozyskania przez nią w najbliższych latach środków finansowych z UE , gdyż mogą się o nie ubiegać jedynie gminy już istniejące, a nie te które się dopiero organizują - zaznaczył Pankiewicz.

– Prawdą jest, że podział środków finansowych w gminie Supraśl był niegdyś niesprawiedliwy, gdyż większość z nich trafiło do Supraśla. Jednak ta zła sytuacja zmieniła się od czasu kiedy na burmistrza Supraśla został wybrany Radosław Dobrowolski, który większość środków zewnętrznych inwestuje obecnie w miejscowościach „za lasem”. Jest to m.in. budowa hali sportowej w Sobolewie, partycypacja w budowie drogi powiatowej Grabówka - Sobolewo, czy inwestycja budowy przedszkola w Grabówce – mówił Piotr Pankiewicz z Zaścianek

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców gminy Supraśl, przeciwników podziału, którzy zdecydowanie wyrażali swoje poglądy w tej sprawie.

Informacje z konferencji prasowej podał Adam Białous z UM w Supraślu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny