Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ul. Długiej w Białymstoku. Są chętni do przygotowania dokumentacji. Ale nie za takie pieniądze, jakie oferuje urząd miejski

wal
Już dekadę temu przygotowywano pierwszą dokumentacje na przebudowę ulicy Długiej.
Już dekadę temu przygotowywano pierwszą dokumentacje na przebudowę ulicy Długiej. T.Maleta
Są firmy chętne do przygotowania dokumentacji przebudowy ulicy Długiej. Ich oferty jednak znacznie przewyższają kwotę zarezerwowaną na inwestycję przez miasto. To kolejne podejście do remontu drogi.

Ulica Długa jest na Wysokim Stoczku. Równie zakręcona z przebiegu, jak i z historii jej przebudowy. Sprawa ciągnie się od dekady. Wszystkie sąsiadujące z nią drogi są już utwardzone. Mają nawierzchnię z kostki brukowej lub asfaltu. Tymczasem mieszkańcy domów przy ul. Długiej w czasie zimy, roztopów lub ulewnych deszczy mają duże problemy z przejazdem.

Radni napisali do prezydenta

W 2021 roku w ich sprawie interpelowali do prezydenta radni różnych opcji partyjnych w białostockim samorządzie.

- Utwardzenie nawierzchni przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa osób pieszych oraz poruszających się pojazdów, także służb ratowniczych - podnosili zgodnie radni.

Co ciekawe, ponad dekadę temu zostało opracowana dokumentacja projektowa na przebudowę ulicy. To w oparciu o nią w 2014 roku wydano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

- Ówczesne odwołania mieszańców, które były skierowane między innymi do Wojewody Podlaskiego, Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Naczelnego Sądu Administracyjnego spowodowały, że inwestycja ta nie mogła być zrealizowana w zaplanowanym pierwotnie terminie - wyliczał sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk w odpowiedzi na interpelację radnych.

Zdaniem miasta ponowne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego wymagało wprowadzenia zadania do budżetu i zarezerwowania środków finansowych na aktualizację dokumentacji projektowej oraz roboty budowlane.

Z uwagi na ograniczony względem lat ubiegłych budżet na wydatki inwestycyjne w chwili obecnej trudno jest określić termin budowy ul. Długiej - dodawał sekretarz miasta.

Mieszkańcy zgłosili remont do budżetu obywatelskiego

Niektórzy mieszkańcy ul. Długiej nie chcieli już czekać. Wzięli sprawy w swoje ręce i zgłosili jej remont do budżetu obywatelskiego 2023. Chodziło o odcinek od ul. od ulicy Konstytucji 3 Maja do ul. Ogrodniczki. Biegnie łukiem do głównego śladu ul. Długiej, która nie jest jednolita na całej swej długości.

Niestety, pomysł przepadł już w preselekcji. Okazało się, że nie spełniał wymogów prawnych uchwały o konsultacjach w sprawie budżetu obywatelskiego. Ponadto jedna z działek była przedmiotem postępowania zwrotnego prowadzonego przez ministra rolnictwa (było to pokłosie dekretu o reformie rolnej).

Szacowano, że budowa tego fragmentu ulicy o długości 470 metrów, kosztowałaby ok. 4 mln zł, a koszt opracowania dokumentacji projektowej na 190 tys. zł.

Trzy firmy walczą o zamówienie

Na początku obecnego roku miasto ogłosiło postępowanie na przygotowanie projektu ulicy Długiej, ale na innym odcinku. Chodziło o fragment biegnący równolegle do rzeki Białej. Przetarg obejmował opracowanie projektu:

  • budowy jezdni, chodników, zjazdów wraz z budową sieci kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego,
  • budowy i przebudowy sieci oświetlenia ulicznego
  • budowy i przebudowy kolidującej infrastruktury technicznej

Na złożenie ofert miasto dało czas zainteresowanym do 10 stycznia. Wpłynęły trzy. Najtańsza wyniosła niecałe 223,5 tys. zł. Druga pod względem ceny: 270,6 tys zł. A najdroższa - 292,6 tys. zł. Wszystkie znacząco przewyższał kwotę, którą zamierzało przeznaczyć miasto.

160 tys zł. - poinformowała Marzenna Dubowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Teraz urzędnicy będą analizować oferty pod względem formalnym. Mogą też rozpisać przetarg jeszcze raz lub zwiększyć kwotę zamówienia do wysokości najlepszej oferty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny