Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w centrum. Rowerzyści vs przejście podziemne (wideo, zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
w centrum. Rowerzyści oprotestowują przejście podziemne
w centrum. Rowerzyści oprotestowują przejście podziemne Fot. Adrian Kuźmiuk
Protest w centrum. Rowerzyści nie chcą, żeby przejście podziemne przerwało ścieżkę rowerową na alei Piłsudskiego.

[galeria_glowna]

Rower na plecy i bieg między przeszkodami - tak według Stowarzyszenia Rowerowy Białystok będzie wyglądało pokonywanie przejścia podziemnego, które wkrótce zastąpi zebry na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z al. Piłsudskiego.

Skok przez barierkę z rowerem na plecach i bieg na czas do wózka z psią kupą symulującego windę w przejściu podziemnym. Dalej trucht między listwami symbolizującymi schody i slalom między pachołkami, czyli tłumem pieszych.

Takie zawody dla rowerzystów zorganizowało wczoraj Stowarzyszenie Rowerowy Białystok. Mimo że Zarząd Dróg i Inwestycji Miejskich w Białymstoku zapowiedział, że nie zmieni już planów budowy przejść podziemnych i likwidacji nadziemnych na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i al. Piłsudskiego, rowerzyści nie chcą siedzieć cicho.

Rowerowy Białystok: Przejście podziemne to absurd

- Chcieliśmy ukazać absurd tego rozwiązania - mówi Karol Mocniak z Rowerowego Białegostoku. - Rowerzyści będą musieli przenosić rowery przez barierki, a w przypadku awarii wind, które często się zdarzają, będą musieli chodzić po schodach z rowerami na plecach. Gdy zepsuje się podnośnik osoby niepełnosprawne w ogóle nie będą mogły skorzystać z przejścia.

Potwierdzają to białostoczanie, którzy wzięli udział w biegu z przeszkodami.

- Jest bardzo ciężko - mówi Adam Pacholski. - To ślepa uliczka dla tych, którzy nie mają tyle sił co młodsi. W całej tej symulacji najtrudniejsze jest dla mnie zaakceptowanie tego, że miasto pomija rowerzystów w swoich planach.

Rowerowy Białystok podaje przykłady miast Europy Zachodniej, gdzie przejścia podziemne uważa się za rozwiązania przestarzałe. Tunele masowo budowane w latach 70. ubiegłego wieku nie sprawdziły się. Do tego wniosku dochodzą również polscy urbaniści w ramach przebudowy skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz placu Wileńskiego w Warszawie.

- Tam powstaną przejścia dla pieszych na miejsca obecnych tuneli pod jezdnią - mówi Karol Mocniak.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny