Promotech Białystok. Premie dla załogi za dobre pomysły.

(peż)
Pierwsze projekty oszczędnościowe, w których uczestniczyła kadra zarządzająca spółki (dotyczyły m.in. wiertarek i ukosowarek) dały wymierne korzyści i znaczące obniżenia kosztów tych wyrobów.
Pierwsze projekty oszczędnościowe, w których uczestniczyła kadra zarządzająca spółki (dotyczyły m.in. wiertarek i ukosowarek) dały wymierne korzyści i znaczące obniżenia kosztów tych wyrobów.
W białostockim Promotechu każdy pracownik może dostać 200 a nawet 500 zł nagrody za pomysł racjonalizatorski, który pozwoli na zmniejszenie kosztów produkcji. Bo choć firma będzie miała o ponad 1/3 większe przychody niż przed rokiem, to, aby nadal poprawiać wyniki, musi dbać o ceny.

Promotech wraca do normalności i realizacji projektów, wprowadzanych przez zarząd jeszcze przed kryzysem tj. w 2008 r. Od pierwszego stycznia cała załoga będzie miała prawo do pełnej premii (obecnie spośród 200 osób 80 pracowników dostawało tylko 50 proc. premii).

- Uruchamiamy też w pełni motywacyjny system wynagrodzeń, opracowany jeszcze przed kryzysem ,w 2008 r. – mówił podczas ostatniego spotkania z załogą Marek Siergiej, prezes Promotechu. – Oznacza to, że wracamy do okresowych ocen pracowników, które będą miały bezpośredni wpływ na system premiowy, a także, w dłuższym wymiarze, na system nagród, podwyżek, awansów i szkoleń.

Zarząd podkreśla, że jego celem jest zwiększenie zaangażowania pracowników w dążeniu do uzyskania wyższej jakości produktów. Ale nie tylko - ważna jest też cena wyrobów.

Zobacz: Promotech fuzją zawalczy o klienta na amerykańskim rynku

- Sytuacja rynkowa nie pozwala nam na podnoszenie cen sprzedaży, a wręcz zmusza do stosowania obniżek lub promocji cenowych – mówi Marek Siergiej. - Jednocześnie wciąż rosną ceny surowców, energii, paliw, co bezpośrednio wpływa na koszty produkcji. Jedyną metodą na sprostanie wymogom rynkowym jest ciągła praca nad wyszukiwaniem i wdrażaniem oszczędności.

Pierwsze projekty oszczędnościowe, w których uczestniczyła kadra zarządzająca spółki (dotyczyły m.in. wiertarek i ukosowarek) dały wymierne korzyści i znaczące obniżenia kosztów tych wyrobów.

- Pozytywne wyniki takich działań sprawiły, że zarząd spółki postanowił zaangażować w nie wszystkich pracowników poprzez uruchomienie programu racjonalizatorskiego – mówi Artur Zawadzki, dyrektor produkcji w Promotechu i jeden z pomysłodawców programu. - Chodzi o to, by wykorzystać wiedzę i pobudzić zaangażowania pracowników produkcyjnych. Tych, którzy obsługują maszyny i widzą, co można zrobić inaczej, by usprawnić proces wytwarzania konkretnego detalu lub obniżyć jego koszt.

- Technolog czy konstruktor nie zauważy tych mankamentów - dodaje Artur Zawadzki -  bo nie uczestniczy bezpośrednio w produkcji poszczególnych elementów. A, jak się okazuje, właśnie na tym etapie można sporo zaoszczędzić. Np. wałek zębaty, wytwarzany dotychczas z jednego elementu, może być tańszy, jeśli jest składany z kilku detali.

Nowy plan oszczędności przewiduje możliwość składania propozycji racjonalizatorskich przez szeregowych pracowników Promotechu i funkcjonuje od początku grudnia.

Każdy pracownik ma prawo zgłosić swój pomysł, który będzie analizowany przez komisję oceniającą i jeśli projekt okaże się przydatny i wdrożony w życie, jego autor otrzyma nagrodę w wysokości od 200 do 500 zł.

Może też liczyć na udział w przychodach ze zlecenia produkcyjnego.

Do tej pory zgłoszono już sześć pomysłów, z których pięć zaakceptowano i skierowano do dalszych prac. Projekty racjonalizatorskie dotyczą w szczególności konstrukcji produktu, technologii produkcji, przyrządów, organizacji pracy i wszystkich innych elementów, które przyczyniają się do obniżenia kosztu wytworzenia wyrobu.

 

Jak wynika z najnowszych danych, przychody Promotchu za rok 2010 będą wyższe o 36 proc. w stosunku do ubiegłego roku i według prognoz wyniosą 38 mln zł, a zysk netto – 2,3 mln.
W przyszłym roku wyniki będą jeszcze lepsze – według planów zarządu, przychody spółki wzrosną o kolejne 25 proc. – do 45 mln. zł.

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie