MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Leon Bobrowski został Honorowym Profesorem Politechniki Białostockiej. Zobacz, co działo się podczas uroczystości

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Uroczystość nadania prof.  Leonowi Bobrowskiemu tytułu Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej.
Uroczystość nadania prof. Leonowi Bobrowskiemu tytułu Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka
Społeczność Politechnik Białostockiej postanowiła nadać tytuł Honorowego Profesora uczelni prof. Leonowi Bobrowskiemu. Uroczystość odbyła się w piątek (14 czerwca) na Wydziale Informatyki.

Wybitny naukowiec i światowy autorytet w zakresie eksploracji dużych zbiorów danych biomedycznych, mentor pracowników naukowych, prof. Leon Bobrowski, otrzymał w piątek (14 czerwca) tytuł Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej.

– To uroczysta chwila, w której dodatkowo łączą się ważne wydarzenia dla całej naszej społeczności - 75-lecie naszej uczelni oraz 35-lecie Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Pan Profesor kierował tym wydziałem przez prawie 11 lat. Dziś mamy okazję podziękować mu za zasługi dla rozwoju Wydziału Informatyki, a także całej Politechniki Białostockiej – mówiła podczas uroczystości prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Tytuł Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej to wyróżnienie przyznawane wybitnym przedstawicielom środowiska akademickiego, których działalność naukowa, dydaktyczna, czy organizacyjna w sposób szczególny wpłynęła na rozwój uczelni, a także znacząco wzbogaciła jej dorobek.

O tym, że zasługi prof. Leona Bobrowskiego w tym zakresie, zasłużyły na uhonorowanie zdecydowały wydziałowe rady uczelni, a także senatorowie Politechniki Białostockiej.

Część oficjalną uroczystości zakończył wykład Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej prof. Leona Bobrowskiego pt. „Eksploracja z normą L1 wysoko-wymiarowych zbiorów danych”.

Profesor Leon Bobrowski

Profesor Bobrowski urodził się w 1947 roku we wsi Remieńkiń, w okolicach Sejn. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego doktorat dotyczył biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Później uzyskał habilitację, natomiast tytuł profesora otrzymał w 2007 roku. Od 1990 roku związany jest z Politechniką Białostocką.

Naukowiec jest autorytetem w skali światowej w zakresie eksploracji danych, ze szczególnym uwzględnieniem analizy zbiorów danych biomedycznych stosowanych w diagnostyce medycznej.

Wśród jego wybitnych osiągnięć naukowych znalazły się m.in.:

  • stworzenie nowatorskich grup metod tworzenia modeli eksploracyjnej analizy danych oraz projektowania narzędzi wydobywania wzorców z baz danych opartych na minimalizacji wypukłych i odcinkowo-liniowych funkcji kryterialnych
  • rozwijanie metod analizy danych opartych o modele sieci neuronowych.

Jego monografia „Eksploracja danych oparta na wypukłych i odcinkowo-liniowych funkcjach kryterialnych” stanowi jedną z najciekawszych i oryginalnych pozycji wydanych w języku polskim z zakresu nowych technik, opartych na metodach matematycznych i metodologii eksploracyjnej analizy danych. Opracowane przez prof. Bobrowskiego rozwiązania znalazły swoje biomedyczne zastosowania m.in. w selekcji optymalnych zestawów cech RLS oraz systemach HEPAR, które umożliwiają diagnozowanie nowych pacjentów bez konieczności wykonywania na nich biopsji wątroby.

Zaproponowane przez prof. Bobrowskiego oryginalne narzędzia i metody analityczne spotkały się ze światowym i środowiskowym uznaniem, co odzwierciedla nawiązana współpraca międzynarodowa m.in. w zakresie realizacji projektu POLON i Europejskich Akcji COST.

Na Wydziale Informatyki PB powstała też szkoła naukowa zajmująca się tematyką projektowania narzędzi pozyskiwania wiedzy z baz danych. Profesor Bobrowski jest promotorem 9 prac doktorskich, z których czterech zostały wyróżnione. Czworo z jego wychowanków uzyskało już stopnie naukowe doktora habilitowanego, jeden tytuł profesora.

W 2001 roku, kiedy funkcjonujący w PB Instytut Informatyki został przekształcony w Wydział Informatyki, został jego pierwszym dziekanem. Funkcję tę sprawował w sumie przez 11 lat, w kadencjach 2001-2002, 2002-2004, 2004-2008 i 2012-2016. W latach 1992- 2017 pełnił funkcję Kierownika Katedry Oprogramowania.

Staraniem Profesora Bobrowskiego Wydział uzyskał prawa do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie informatyka, a w 2016 roku do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie informatyka (obecnie informatyka techniczna i telekomunikacja).

Profesor Leon Bobrowski stał się również inicjatorem nowego kierunku prac badawczych związanych z rozwijaniem idei technologii społeczeństwa informacyjnego w PB i pomysłodawcą utworzonej w 2003 r. na Wydziale Informatyki jednostki pomocniczej, pod nazwą Centrum Technologii Społeczeństwa Informacyjnego „ePodlasie”.

Zobacz też:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny