Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy kardiologiczne. Nagła śmierć sercowa

(kami)
Nagła śmierć sercowa dotyczy osób w każdym wieku.
Nagła śmierć sercowa dotyczy osób w każdym wieku. fot. sxc.hu
Zaburzenia rytmu serca są jedną z głównych przyczyn nagłej śmierci sercowej, czyli nieoczekiwanego zatrzymania akcji serca. Jeżeli chory nie otrzyma natychmiastowej pomocy, w postaci impulsu elektrycznego, to w przeciągu kilku minut umiera.

Nagła śmierć sercowa dotyczy osób w każdym wieku. Rocznie w USA zabija około 335.000 osób. To więcej niż rak płuc, rak piersi, HIV/AIDS razem wzięte. Szybkie i właściwe rozpoznanie choroby gwarantuje podjęcie skutecznego, ratującego życie leczenia.

Kardiowerter-defibrylator (ang. ICD - implantable cardioverter defibrillator) to wszczepialne urządzenie podobne do rozrusznika, które monitoruje pracę serca, w celu wykrycia zaburzeń rytmu. Kiedy niebezpieczna arytmia (migotanie komór, tachykardia) jest wykryta, kardiowerter-defibrylator wysyła impuls lub szok elektryczny, który przywraca normalny rytm pracy serca i zapobiega nagłej śmierci sercowej.

Omdlenia należą do częstych przypadłości, z jakimi zgłaszają się do lekarzy pacjenci. U ok. 30% chorych, u których dochodzi do omdlenia z powodów kardiologicznych, może dojść do zatrzymanie krążenia a nawet nagłego zgonu.
Największe ryzyko nagłego zgonu sercowego lub powikłań niesie omdlenie o podłożu arytmicznym. Kiedy trudno ustalić przyczynę omdleń, można skorzystać z ILR, (ang.implantable loop recorder), czyli wszczepialnego rejestratora arytmii. Dzięki niemu można określić powód omdleń poprzez uwzględnienie lub eliminację przyczyny arytmicznej.

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków to jedna z najczęstszych arytmii serca. Na to schorzenie cierpi ok. 4.5 miliona w Europie. Jest ono często powodem hospitalizacji. Zwiększa też od 2 do 7 razy ryzyko udaru mózgu oraz występowanie niewydolności serca. Zwiększa też śmiertelność od 1.5 do 2.4 raza.

Nowoczesna metoda leczenia niewydolności serca

Niewydolność serca to często spotykany stan chorobowy, dotyczy ok. 2% ogółu populacji, a po 80 roku życia nawet 10%. W Polsce liczba chorych z niewydolnością serca szacowana jest na ok. 1 milion osób. Stymulator resynchronizujący jest jedną z nowoczesnych metod leczenia niewydolności serca. Jego charakterystyczną cechą jest przywracanie jednoczesnego, synchronicznego skurczu komór serca, który uległ zaburzeniu w skutek uszkodzenia mięśnia serca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny